Rolety okienne: jak wybrać właściwe?

0
1351
Roleta w kasecie
Cały czas najchętniej wybierane są klasyczne rolety, które zwijane są na drążek mocowany bezpośrednio do ramy lub ukryty w kasecie. Dostępne są one w wielu kolorach i rozmiarach | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Odpowiednio dobrane rolety pozwalają osłonić wnętrze domu przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów mieszkających bardzo blisko. W ofercie producentów jest wiele rodzajów tego typu produktów. Dlatego można dobrać je idealnie do swojego domu. Czym kierować się przy doborze rolet? Jaki rodzaj będzie najlepszy?

Klasyczne rolety – uniwersalne rozwiązanie pasujące do każdego wnętrza

Cały czas najchętniej wybierane są klasyczne rolety, które zwijane są na drążek mocowany bezpośrednio do ramy lub ukryty w kasecie. Dostępne są one w wielu kolorach i rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do innych przedmiotów znajdujących się wewnątrz domu. Co istotne, są one też wykonywane z różnorodnych tkanin. To znacznie zwiększa ich funkcjonalność. Przykładowo, jeżeli zależy Ci na rozświetleniu pomieszczenia, wybierz rolety wykonane z tkaniny perłowej. Natomiast, gdy chcesz, aby po pełnym zaciągnięciu rolety pomieszczenie było całkowicie zaciemnione, postaw na tkaninę typu blackout, która nie przepuszcza promieni słonecznych. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat doboru rozwiązań pozwalających na dobre zaciemnienie wnętrz, przeczytaj artykuł Rolety czy żaluzje? Jak wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do okna?

Rolety rzymskie – ponadczasowa elegancja

Coraz większą popularnością wśród osób szukających funkcjonalnych dekoracji okiennych cieszą się również rolety rzymskie. Czym różnią się one od klasycznych? Przede wszystkim sposobem zaciągania. Tutaj materiał nie jest nawijany na drążek, ale zaciągany do góry. To powoduje powstawanie dekoracyjnych fałd. Przypominają one drapowanie, jakie stosuje się często przy upinaniu firan czy zasłon. To, na jakiej wysokości zatrzyma się roleta można precyzyjnie ustawić. W zależności od mechanizmu, jaki wybierzesz, wystarczy zaciągnąć sznurek pod kątem 45 stopni w stosunku do ściany lub nałożyć specjalną blokadę w przypadku mechanizmu łańcuszkowego.

Z uwagi na swój wysoce dekoracyjny charakter, tego rodzaju rolety chętnie wybierane są do salonów. Można je też coraz częściej zobaczyć w kuchniach oraz sypialniach.

Plisy okienne – kiedy warto je wybrać?

Szczególnym rodzajem rolet są tzw. plisy okienne. Są one szczególnie polecane do okien dachowych oraz uchylnych. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że ściśle przylegają one do okna i nie odchylają się od niego. Dzięki temu wyeliminowany został efekt łopotania tkaniny, gdy okno jest uchylone. Kolejną zaletą tego rodzaju osłony okiennej jest to, że można ją zaciągać zarówno od dołu, jak i od góry. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie z uwagi na to, że pozwala na osłonięcie jedynie wybranego fragmentu szyby okiennej, np. dolnej połowy. To pozwala na lepszą kontrolę tego, ile światła dostaje się do wnętrza domu, a także osłonięcie się od ciekawskich spojrzeń przechodzących obok domu osób, bez konieczności zasłaniania całego okna. Plisy również wykonywane są z różnych rodzajów tkanin, co pozwala na znaczne zwiększenie ich funkcjonalności, np. wykorzystanie do całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Wiodącym producentem bezinwazyjnych plis okiennych na polskim rynku jest firma Karnix, oferująca najwyższą jakość produktu, błyskawiczną realizację zamówienia oraz bezpieczną wysyłkę do klienta za pomocą firmy kurierskiej.


Materiał partnera zewnętrznego