Pralka i suszarka. Jedno urządzenie, mniej problemów

0
369
ręcznik w pralce
Jedno urządzenie o dwóch funkcjach pozwoli zaoszczędzić czas i miejsce w mieszkaniu | fot.: shutterstock

Suszenie odzieży w okresie jesienno-zimowym bywa problemem dla osób, które  mają ogrzewanie miejskie lub borykają się z nadmierną wilgocią w domach. Ubrania nie schną często nawet przez kilka dni, co wcale nie oznacza, że tak musi być zawsze . Rozwiązaniem jest pralko-suszarka! Co to takiego i jak działa? Dowiesz się z tego artykułu.

Co to jest pralko-suszarka?

Suszenie ubrań trwa często naprawdę długo. Jeśli nie masz do tego  odpowiednich warunków, narażasz tkaniny na kontakt z nadmiarem wilgoci, co może sprawić, że zaczną wydzielać nieprzyjemny zapach.. Jak tego uniknąć? Najlepiej zapewnić ubraniom odpowiednie warunki do schnięcia, zainwestować w suszarkę elektryczną lub postawić na bardziej ekonomiczne urządzenie 2w1, czyli pralko-suszarkę.

Pralka-suszarka to sprzęt, który – co sugeruje jego nazwa – łączy zarówno funkcjonalność pralki, jak i suszarki. Korzystając z tego urządzenia, po każdym praniu wyjmujesz z bębna odzież suchą i gotową do prasowania lub ułożenia w szafie. To doskonałe rozwiązanie do małych mieszkań, w których zawadza rozkładana suszarka,  a także dla w przypadku wielodzietnych rodzin, w których pralkę włącza się kilka razy dziennie.

Pralka-suszarka – jak działa?

Jak działa pralko-suszarka? Najprościej ujmując: ubrania najpierw są prane, dokładnie tak jak w tradycyjnej pralce, a następnie suszone w jej bębnie, za pomocą obrotu gorącego powietrza. Wilgoć, która powstała na skutek połączenia powietrza z wodą, unosi się pod wpływem temperatury i zostaje przekazywana do specjalnego filtra oczyszczającego.

Samo urządzenie, pod względem wyglądu i obsługi, nieznacznie różni się od znanych ci pralek czy suszarek. Tak samo jak one jest wyposażona w specjalne programy i ma określoną maksymalną wagę ubrań, które mogą zostać wrzucane do bębna. Niektóre modele mają też funkcje, dodatkowe takie, jak pranie parowe, podwójne płukanie z detergentów czy specjalne tryby, pozwalające na wypranie kołder puchowych.

Pralko-suszarka – największe wady i zalety

Wybierając odpowiedni model, koniecznie weź pod uwagę jego wady i zalety, po czym porównaj te informacje z wymaganiami tkanin, które zamierzasz prać w swojej pralko-suszarce. Istotna będzie też maksymalna waga odzieży oraz rozmiar samego sprzętu (musi zmieścić się w przeznaczonym do tego pomieszczeniu). Szeroki wybór produktów znajdziesz na stronie: https://www.empik.com/agd/agd-wolnostojace/pralko-suszarki,510212,s.

Największą zaletą pralko-suszarki jest jej wszechstronność. Jedno urządzenie o dwóch funkcjach pozwoli zaoszczędzić czas i miejsce w mieszkaniu. Niezależnie od tego, czy na pranie przeznaczasz jeden dzień, czy codziennie wrzucasz do pralki kolejne rzeczy, to rozwiązanie  na pewno ułatwi ci codzienne funkcjonowanie.

Sprzęt tego typu możesz kupić jako wolnostojące urządzenie bądź wybrać model do zabudowy, dzięki czemu idealnie wpasuje się w design pomieszczenia, w którym jest zamontowane. Nie można też pominąć zalety, którą jest wygoda samego użytkowania. Koniec z wieszaniem mokrego prania, czekania aż jakiś element garderoby wyschnie, by móc go założyć i rozstawianiem w salonie stojącej suszarki.

Jak suszy pralka-suszarka? Szybko i skutecznie, nawet jeśli chodzi o kołdrę czy buty. Minusem jest jednak brak aż tak intensywnego zapachu świeżego prania, który po części zostaje wchłonięty przez urządzenie – wyjątkiem jest model z opcją suszenia chłodnym nawiewem.

Jeśli chodzi o cenę, pralko-suszarka zwykle jest niewiele droższa od zwykłej pralki, jednak pobiera nieco więcej energii. Gdybyś z kolei tak czy inaczej chciał wyposażyć swoje mieszkanie w suszarkę, to wówczas jej pobór byłby wyższy – bo korzystałbyś z dwóch urządzeń. W takim przypadku sprzęt dwa w jednym będzie nie tylko tańszy, ale też bardziej ekonomiczny.

Artykuł sponsorowany