Praktyczne i nastrojowe. Jak wybrać lampy do salonu?

0
1646
Lampex baner inspirowane blaskiem
fot.: sklep.lampex.com.pl

Urządzanie pokoju dziennego rozpoczynamy zazwyczaj od doboru mebli i koloru ścian. Drugą, równie istotną kwestią, jest odpowiednie oświetlenie, które zadecyduje o klimacie i funkcjonalności danego wnętrza. Czym kierować się przy jego wyborze?

Podstawowym źródłem światła w każdym salonie jest lampa główna, umieszczona w centralnej części sufitu. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej rozmiar, aby uniknąć powstawania zacienionych miejsc lub nie uzyskać efektu przytłoczenia. Pamiętajmy, że im wyższy sufit, tym większa powinna być lampa. Mały żyrandol w dużym pokoju spowoduje pojawienie się niedoświetlonych, ciemnych stref. Za to zbyt duży model w niewielkim salonie sprawi, że całość będzie wydawać się przytłoczona i jeszcze mniej przestronna. Jeżeli pokój jest połączony z jadalnią, możemy rozważyć zastosowanie dwóch lamp górnych – jednej w centrum, a drugiej nad jadalnianym stołem. Warto wiedzieć, że do owalnych stołów zaleca się okrągłe modele lamp, a do prostokątnych długie i wiszące.

Lampy wiszące - 3 sztuki
fot:. sklep.lampex.com.pl

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest wielofunkcyjność. Oznacza to, że oświetlenie w salonie musi składać się z kilku źródeł. Najpopularniejsze rozwiązania to lampy podłogowe, stołowe oraz kinkiety. Takie „rozproszenie” nadaje wnętrzu przytulnej atmosfery i jednocześnie sprawia, że jest ono zdecydowanie praktyczniejsze. Oświetlenie dodatkowe umieszcza się w tzw. strefach funkcyjnych. Są to przede wszystkim: kanapa, fotel, ława, czy wspomniany wcześniej stół. Tego typu lampy będą przydatne zarówno w sytuacji, w której chcemy doświetlić daną strefę, np. podczas czytania książki lub oglądania telewizji, jak i wtedy, gdy zapragniemy stworzyć nieco bardziej nastrojową atmosferę, np. z okazji romantycznej kolacji.

Lampa jako wyjątkowa ozdoba

Poza czysto praktycznym wymiarem stosowania źródeł światła, pełnią one funkcję dekoracyjną. Zależnie od stylu, w jakim utrzymana jest cała aranżacja, możemy wybierać spośród nowoczesnych, designerskich propozycji, jak i klasycznych, eleganckich żyrandoli. W niewielkich salonach coraz częściej stosuje się plafony i kinkiety, które pozwalają zaoszczędzić nieco miejsca. Współcześnie produkowane lampy występują w wielu ciekawych kształtach i kolorach, dlatego bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli zależy nam na dobrej cenie i szerokim wyborze spośród modeli w każdym stylu, najlepiej postawić na dobry sklep internetowy z oświetleniem.

Lampy ścienne - kolor złota i czarny
fot.: sklep.lampex.com.pl

Online znacznie szybciej znajdziemy wymarzony przedmiot, a za pomocą intuicyjnie zaprojektowanych stron w kilka minut poznamy wszystkie funkcje, kategorie i dokładne parametry lamp, dzięki czemu wybór będzie zdecydowanie prostszy. Idealne oświetlenie musi nie tylko pięknie wyglądać, ale również stanowić niezawodne rozwiązanie na wiele lat. Dobrze zaplanowanie światło w salonie podkreśli charakter całej aranżacji, pomoże wyeksponować dekoracje i poszczególne meble oraz strefy wypoczynkowe. Jest niezbędne do codziennego funkcjonowania, dlatego warto wybrać produkty od zaufanego producenta.


Materiał partnera zewnętrznego