Oświetlenie do sypialni – jakie wybrać?

0
733
lampka nocna w sypialni
Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym możemy stworzyć różnorodne aranżacje ale pamiętajmy aby nie przesadzać z ilością lamp ponieważ ma być przede wszystkim klimatyczne i przytulne | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Sypialnia służy przede wszystkim do relaksu i nocnego wypoczynku, ale nie oznacza to braku konieczności inwestowania w oświetlenie. Podczas snu jak najbardziej powinno być w miarę możliwości całkowicie ciemno, ale zanim zaśniemy, potrzebne jest światło. Za jego pomocą można stworzyć odpowiedni klimat, sprzyjający odpoczynkowi, przyjazne i przytulne wnętrze. Kluczowe jest dobranie odpowiednich źródeł światła i jego natężenia. Nawet barwa światła ma znaczenie, dlatego warto mieć to na uwadze.

Dobór odpowiedniego oświetlenia do sypialni

Dobrze rozplanowane oświetlenie w sypialni pozwoli na stworzenie unikalnej aranżacji, zapewni wygodę w użytkowaniu i pozwoli na zbudowanie odpowiedniego nastroju. Do wyboru mamy różne źródła światła: lampa podłogowa, lampa sufitowa, kinkiety, lampka nocna, lampa punktowa, lampa wisząca. Wszystkie one dostępne są w wielu odsłonach, dlatego nie ma najmniejszego problemu z dopasowaniem ich do bieżącej aranżacji wnętrza. Znajdziemy takie pasujące do stylu klasycznego, nowoczesnego, vintage, prowansalskiego, romantycznego, glamour, loftowego, skandynawskiego itd. W pierwszej kolejności należy skupić się na głównym oświetleniu, które będzie niezbędne do wykonywania codziennych, bardziej wymagających czynności. Można zdecydować się na lampę sufitową, czyli żyrandol zawieszony w środkowej części sufitu, co sprawdzi się przy niewielkim metrażu. Dużo praktyczniejsze będzie rozmieszczenie kilku lamp w różnych częściach sypialni. Do doświetlenia poszczególnych części wnętrza posłużą lampy punktowe – plafony domowe lub reflektory sufitowe.

Mając już wybrane główne oświetlenie, można zainteresować się tym dodatkowym, za pomocą którego stworzymy klimatyczne wnętrze. Z pomocą przychodzą lampy wiszące, które można umieścić na łóżkiem. Dobrym pomysłem będzie też zawieszenie mapy z kilkoma źródłami światła. Ważne jest to, aby nad łóżkiem świeciła żarówka o ciepłej barwie światła. Do sypialni jak najbardziej sprawdzą się kinkiety, zamontowane na ścianie za łóżkiem. Jeśli lubimy czytać w łóżku, to warto postawić przy nim lampę podłogową. Źródło światła powinno być delikatne i ciepłe. Lampki nocne także są mile widziane. Mogą znajdować się na szafkach przy łóżku, pełniąc jednocześnie funkcję praktyczną i dekoracyjną. Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym możemy stworzyć różnorodne aranżacje ale pamiętajmy aby nie przesadzać z ilością lamp ponieważ ma być przede wszystkim klimatyczne i przytulne. Jeśli nie mamy pewności co do barwy światła często w marketach mamy możliwość przetestowania żarówek.


Materiał partnera zewnętrznego