Okno na pełny komfort, czyli współczesne okucia okienne

0
1842
Okno
Obecne okucia okienne są często zaawansowane technologicznie, a przy tym proste w obsłudze, szczelne i wytrzymałe. | fot.: Fotolia

Okna – element, bez którego nie może się obejść zarówno kameralne mieszkanie, jak i duży dom. Ich obecność jest do tego stopnia oczywista, że często nie zwracamy na nie szczególnej uwagi. Tymczasem okna spełniają wiele celów, w dużej mierze decydujących o wygodzie naszego codziennego życia. Oczywiście, w przypadku różnych osób komfort ten będzie zależał od innych rozwiązań – dlatego aby zadbać o przytulną atmosferę własnych czterech kątów, warto poznać dzisiejsze technologie okuć okiennych.

Umożliwiają dobrą widoczność przestrzeni znajdującej się za szybą – a nierzadko też „zagarniają” piękny, poprawiający samopoczucie krajobraz. Wobec tego, mają również istotny wkład w wystrój pomieszczeń. Ponadto, zapewniają dostęp światła dziennego, ocieplając wnętrze, zaś kiedy zajdzie taka potrzeba, pozwalają je ochłodzić, przewietrzyć i odświeżyć. Konstrukcja okien zyskuje na znaczeniu, gdy zdamy sobie sprawę, ilu praktycznych i estetycznych aspektów ona dotyczy. Zwłaszcza, że musi ona jeszcze zagwarantować łatwość użytkowania oraz bezpieczeństwo. Obecnie istnieją okucia okienne, które pomagają osiągnąć te korzyści w różnych warunkach mieszkalnych.

Okucia okienne – ich rodzaje i zastosowanie

Rozwój współczesnych technologii, związanych także z budową oraz wykończeniem domów i mieszkań, sprawia, że dzisiejszy rynek oferuje mnóstwo rozwiązań, dostosowanych do różnych warunków architektonicznych czy też potrzeb lub preferencji. Jeśli zaś chodzi o okucia okienne, dla okien z PCW, aluminium lub drewna, można je poklasyfikować według kilku podstawowych rodzajów – takie jak uchylno-rozwierane, uchylno-przesuwne czy z funkcją odstawienia.

Jakie jest dla nich zastosowanie? Przykładowo, okucia uchylno-rozwierane przeznaczone są zarówno dla okien, jaki drzwi balkonowych. Nadają się do każdej, nawet niewielkiej powierzchni mieszkaniowej. Co więcej, oferują też różne standardy użytkowania. Tego typu okna można zarówno otworzyć na oścież, jak i lekko uchylić. Podobny mechanizm stosowany jest w przypadku okuć uchylno-przesuwnych, przy czym tam zamiast otwarcia, występuje opcja rozsunięcia danej szyby. Ten wariant znakomicie nadaje się do zdecydowanie cięższych, przeszklonych drzwi, stosowanych w domach z tarasem lub przestrzenią pełniącą rolę ogrodu zimowego. Dzięki temu bowiem można uzyskać efekt „przeźroczystej ściany” (panoramicznego widoku, dużego nasłonecznienia, rześkości, bliskości z naturą itp.), połączony jednak z łatwością użytkowania.

„Wietrzenie na szóstkę”, czyli nowoczesność, wygoda i bezpieczeństwo

Obecne okucia okienne są często zaawansowane technologicznie, a przy tym proste w obsłudze, szczelne i wytrzymałe. W nowoczesnych rozwiązaniach uchylno-rozwieranych, oferowanych choćby przez Winkhaus, można spotkać się z efektem niewidocznych zawiasów, stworzonym dla okien z podwyższonymi parametrami izolacji cieplnej. Warto wspomnieć, że poza ważną i praktyczną funkcją, zabieg ten jest również miły dla oka, budzi pozytywne wrażenia estetyczne i elegancko komponuje się z wnętrzem. Inne, ciekawe rozwiązanie to tzw. okno z opcją odstawienia, która rewelacyjnie sprawdza się szczególnie zimą. W mroźne dni wietrzenie nagrzanych pomieszczeń jest bardzo istotne. Dawne okna jednak przyczyniały się do znacznego spadku energii oraz wyziębienia pomieszczeń. Funkcja odstawienia, pozwalająca na odsunięcie od ramy całego skrzydła okna na odległość zaledwie 6 milimetrów, umożliwia zapobieganie tym stratom, a także uzyskanie optymalnego rodzaju dodatkowej wentylacji oraz w dalszym ciągu bezpieczeństwa przed włamaniem.

Należałoby też wspomnieć o innych rozwiązaniach, jak choćby nowoczesnych kontaktronach, czyli czujnikach zamknięcia okna. Obecnie są one dostępne w różnych wariantach – z okablowaniem bądź bezprzewodowych. Ponadto, współczesne okucia okienne uwzględniają wiele rodzajów mechanizmów otwierających. Mowa tu o pospolitych klamkach, których konstrukcja często nie jest już taka pospolita. Na rynku występują modele pozwalające na jedno- lub dwustronne otwarcie okien, dostosowane do rozwiązań antywłamaniowych, z przyciskiem lub zamkiem na klucz.

Mnogość tworzyw, rozwiązań technologicznych oraz dostępnych funkcji, jakie mają do zaoferowania dzisiejsze okucia okienne, powoduje, że – przy odpowiedniej wiedzy i przemyślanych wyborach – jesteśmy w stanie osiągnąć przytulną, bezpieczną i stylową przestrzeń mieszkalną. Zamkniętą na niedogodności i zagrożenia, a przy tym otwartą na pełny komfort życia.


OLI