Oczyszczacz powietrza. Jest wiele powodów, żeby stanął w twoim domu

0
985
młoda kobieta stojąca w oknie przy rozsuniętych firankach
Coraz większa liczba Polaków skarży się na kiepską jakość powietrza w swoim otoczeniu, w szczególności zimą. Wraz ze spalaniem paliw kopalnych, do atmosfery dostają się również m.in. benzopiren, benzen, tlenki siarki, azotu czy węgla oraz pyły zawieszone | fot.: stock.adobe.com

Ciepłe wnętrze domu zimą wiąże się z wieloma kosztami, nie tylko tymi materialnymi. Coraz większa liczba Polaków skarży się na kiepską jakość powietrza w swoim otoczeniu, w szczególności zimą. Wraz ze spalaniem paliw kopalnych, do atmosfery dostają się również m.in. benzopiren, benzen, tlenki siarki, azotu czy węgla oraz pyły zawieszone. Związki te podrażniają gardło, nos i skórę, prowadząc do spadku odporności i częstszych przeziębień czy katarów. Jednym z rozwiązań jest zakup oczyszczacza powietrza. Jak działa i dlaczego warto, aby stanął w Twoim domu?

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Mechanizm działania oczyszczaczy powietrza jest bardzo prosty. W środku urządzenia znajdziemy wentylator, zwany też silnikiem urządzenia oraz zestaw różnego rodzaju filtrów. Praca wentylatora powoduje, iż urządzenie zasysa powietrze z oczyszczenia, które następnie przechodzi przez poszczególne filtry i oczyszczone wydmuchiwane jest z innej strony na zewnątrz. Oczywiście to uproszczony schemat działania oczyszczacza.

Modele mogą bowiem posiadać również jonizator, generujący jony ujemne czy np. moduł wi-fi, umożliwiający łączenie się ze sprzętem za pomocą smartfona. O tym jakie filtry powinny znaleźć się w oczyszczaczu i jak wpływają one na działanie urządzenia przeczytacie w dalszej części artykułu.

8 powodów, dlaczego oczyszczacz powietrza powinien stanąć w Twoim domu

 

1. Powstrzyma pyły zawieszone i benzopiren – główne składniki smogu w Polsce

Jednym z najważniejszych elementów oczyszczaczy powietrza jest filtr HEPA. To on odpowiada za powstrzymywanie cząstek stałych zanieczyszczeń – pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 czy PM10, jak również benzopirenu. Wykonany z polipropylenu lub wełny szklanej jest bowiem w stanie zatrzymać około 95 do 99,995% cząsteczek zanieczyszczeń w formie stałej (w zależności od klasy filtra). Najniższą klasą filtra, jaką można spotkać obecnie w oczyszczaczach powietrza jest filtr EPA E11, najwyższą HEPA H14.

Uwaga! Ranking-oczyszczaczy.pl sugeruje, iż nie zawsze wyższa klasa filtra nie zawsze oznacza skuteczniejsze działanie oczyszczacza. Filtry zbyt wysokiej klasy (np. H14 i wyżej), zbudowane ze zbyt drobnego materiału mogą przepuścić mniej powietrza (przy tej samej mocy silnika i ustawieniach oczyszczacza). Przy tej samej konfiguracji urządzenia można więc uzyskać większy współczynnik CADR (wydajność oczyszczaczy powietrza) stosując niższy filtr, np. EPA E12. W warunkach domowych skuteczność poszczególnej klasy filtrów jest nieodczuwalna.

 

 2. Przefiltruje powietrze z kurzu, bakterii czy drobnoustrojów

Zatrzymując pyły zawieszone czy benzopiren, filtr HEPA poradzi sobie również z innymi zanieczyszczeniami w formie stałej. Dlatego też oczyszczacz powietrza jest dobrym wyborem, jeśli chcemy pozbyć się z domu alergenów (pyłków roślin, roztoczy kurzu domowego), bakterii czy drobnoustrojów. Warto wspomnieć, iż filtry HEPA skonstruowane są tak, aby pochłaniać nawet bardzo drobne cząsteczki o średnicy 0,3 mikrona

Należy przy tym zaznaczyć, iż wartość ta nie jest najmniejszą wartością, z jaką potrafią poradzić sobie filtry HEPA, a jedynie najtrudniejszą do wychwycenia. Dlatego też oczyszczacze powietrza poradzą sobie zarówno z cząstkami większymi niż 0,3 μm, jak i mniejszymi cząstkami stałymi.

 

3. Zmniejszy ilość kurzu i sierści unoszących się w powietrzu

Oczyszczacz powietrza zredukuje również ilość kurzu, włosów czy sierści krążących po mieszkaniu. Wszystko za sprawą filtra wstępnego, który ma za zadanie zbierać większe cząstki zanieczyszczeń, odciążając w ten sposób filtr HEPA i węglowy. Nie oznacza to jednak, iż oczyszczacz powietrza zastąpi regularne odkurzanie. Pochłaniając część kurzu czy sierści, które krążą po mieszkaniu, wzniecane przy codziennym poruszaniu się, pomoże utrzymać bieżącą czystość w mieszkaniu, co wydaje się być szczególnie istotne dla alergików.

 

4. Usunie szkodliwe gazy i nieprzyjemne zapachy

Oprócz filtrów HEPA i wstępnego, w oczyszczaczach powietrza znajduje się jeszcze filtr węglowy, znany chociażby z masek smogowych czy kocich kuwet. Co to za filtr i jakie ma on zadanie? Zbudowany z granulek węgla aktywnego, którego 1 gram ma aż 1500 m2 powierzchni aktywnej, filtr węglowy z łatwością pochłonie wszystkie zanieczyszczenia w formie gazowej. Nie straszne mu tlenki siarki czy azotu, benzen, formaldehyd czy tetrachloroeten. Filtr węglowy zneutralizuje również dym papierosowy i inne drażniące zapachy.

 

5. Umożliwi lepszą wentylację pomieszczeń

W obawie przed dużym zanieczyszczeniem powietrza, wiele osób rezygnuje z otwierania okien, zwłaszcza zimą. Zaleca się, aby wietrzyć mieszkanie przynajmniej 3-4 razy dziennie, krótko, acz intensywnie. Wystarczy np. 5 minut z otwartym na oścież oknem. Latem można pozwolić sobie na przeciągi. Zimą należy uważać, aby nie wychłodzić w ten sposób za bardzo podłóg i ścian.

Wietrzenie może przynosić świetne efekty, dotleniając nasz organizm i poprawiając koncentrację. W niewietrzonych pomieszczeniach częściej dochodzi do rozwoju grzybów i pleśni (kiedy mamy w mieszkaniu sporą wilgotność), osoby cierpiące na alergię mogą obserwować jej nasilone objawy. Dlatego też mieszkanie należy wietrzyć niezależnie od pory roku i temperatury za oknem. Jeżeli wraz z powietrzem z zewnątrz do mieszkania przedostaną się szkodliwe substancje, zostaną ono szybko zneutralizowane przez stojący w pokoju oczyszczacz.

 

6. Zadba o komfortowy sen Twoich bliskich

Jedna z obaw przed korzystaniem z oczyszczacza powietrza dotyczy szumu generowanego przez urządzenie. Tymczasem jak pokazuje praktyka, jest to obawa absolutnie nieuzasadniona. Zdecydowana większość urządzeń wyposażona jest w kilka trybów pracy, w tym niezwykle cichy tryb nocny, w którym to urządzenie generuje ok. 15-25 dB (w zależności od modelu).

Wartości te są niemal niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Ponadto niektóre z urządzeń posiadają również funkcję regulacji intensywności światła wyświetlacza. Pozwala to dopasować moc emitowanego światła do aktualnej pory dnia i oświetlenia pomieszczenia. Dlatego też oczyszczacz powietrza to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno do sypialni dziecka, jak i dorosłych.

 

7. Nawilży mieszkanie

Częstym problemem wielu mieszkań, zwłaszcza zima, jest niska wilgotność pomieszczeń. Doraźnym rozwiązaniem może być rozwieszanie prania czy mokrych ręczników. Jednak na dłuższą metę, warto pomyśleć o zakupie nawilżacza powietrza lub oczyszczacza z nawilżaczem, tzw. urządzenia 2w1. Zalety nawilżania są niemal nieocenione, zwłaszcza zima.

Wilgotność pomieszczeń oddziałuje bowiem na nasze zdrowie i samopoczucie, wpływając zarówno na skórę, włosy, jak i układ oddechowy czy sprawność umysłową. Zbyt mała wilgotność powoduje m.in. pierzchnięcie ust, pieczenie oczu, ból głowy oraz wysuszenie śluzówki gardła i nosa. Zbyt nawilżone otoczenie stanowi z kolei świetne warunki do namnażania się bakterii, grzybów i pleśni.

Obydwie sytuacje mogą być groźne dla naszego zdrowia. Dlatego też warto zaopatrzyć w urządzenie, które oprócz oczyszczania powietrza będzie również dbała o optymalną wilgotność pomieszczenia (pomiędzy 40, a 60 %).

 

8. Przywróci równowagę jonową

Niektóre z modeli oczyszczaczy wyposażone są w jonizator, którego zadaniem jest przywrócenie równowagi jonowej w otoczeniu. Wypuszczona przez jonizator „chmura” jonów ujemnych (negatywnie naładowanych cząsteczek tlenu) atakuje kurz i roztocza, wiążąc się z nimi i powodując, iż zanieczyszczenia opadają na powierzchnie ścian czy mebli. Dzięki temu neutralizuje się nadmiar jonów dodatnich, które sprzyjają rozwojowi wirusów, grzybów czy roztoczy.

Działanie to ma szczególne uzasadnienie w przypadku pomieszczeń z dużą ilością elektroniki, która sprzyja powstawaniu jonów dodatnich. Jednym z najbardziej znanych producentów oczyszczaczy z funkcją jonizacji jest Sharp, który opatentował technologię Plasmacluster. 


Artykuł partnera