Materiały i kolory, czyli poradnik wyboru taśmy maskującej

0
1691
Taśmy maskujące pozwalają zabezpieczyć powierzchnię przed uszkodzeniem lub zabrudzeniem w czasie prowadzenia prac remontowych albo lakierniczych | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Taśmy maskujące pozwalają zabezpieczyć powierzchnię przed uszkodzeniem lub zabrudzeniem w czasie prowadzenia prac remontowych albo lakierniczych. W zależności od potrzeb należy jednak dobrać inną taśmę. Pomocne będzie w tym poznanie podstawowych materiałów do ich produkcji oraz kodu kolorystycznego.

Papier czy tworzywo?

Taśmy papierowe

Duża część taśm maskujących wykonana jest z drobno krepowanego papieru pokrytego klejem kauczukowym. Takie taśmy, zwane malarskimi, nie są elastyczne, nie rozciągają się, a te niższej jakości nie wyznaczają idealnie ostrej linii odcięcia. Można je jednak drzeć, więc przy naklejaniu nie są potrzebne nawet nożyki.

  • Papier drobno krepowany to podstawowy materiał do produkcji taśm malarskich. Trzyma się dobrze na równych, prostych powierzchniach, ale też stosunkowo łatwo go usunąć.
  • Grubo krepowany papier stosuje się rzadziej. Jest on bardziej elastyczny i rozciągliwy od podstawowego wariantu, a poza tym przylega lepiej do trudnych powierzchni. W czasie malowania, takimi taśmami zabezpiecza się między innymi łuki i powierzchnie strukturalne.

W sprzedaży dostępne są również taśmy papierowe, które można suszyć w wysokich temperaturach (nawet do 140°C), taśmy odporne na UV i kilka rodzajów taśm na papierze pokrytych specjalistycznymi klejami.

Taśmy tworzywowe

Do produkcji taśm maskujących można też używać kilku rodzajów tworzyw sztucznych. Co do zasady są one bardziej elastyczne i rozciągliwe niż papier, wyznaczają ostrzejszą krawędź odcięcia, ale z tych samych powodów ich użycie wymaga jednak pewnej wprawy.

  • PET jest tworzywem elastycznym i odpornym na wysokie temperatury, dlatego taśmy z polimeru znalazły zastosowanie w lakiernictwie. Z powodzeniem można je suszyć w temperaturze do 180°C, a później zerwać bez ryzyka pozostawienia śladów po kleju.
  • PVC to tworzywo elastyczne, odporne na działanie UV i umożliwiające stworzenie taśm, które lepiej przylegają do chronionych powierzchni. Służą one na przykład do zabezpieczania elewacji na czas większych prac.
  • Winylowe taśmy maskujące są bardzo elastyczne i wykorzystuje się je do zabezpieczania krzywizn i łuków przy pracach lakierniczych. Mają one minimalną grubość nośnika oraz bardzo małą szerokość, dzięki czemu nie marszczą się i zapewniają wyraźne odcięcie.

Kolory

W przypadku uniwersalnych taśm maskujących dostępne są trzy warianty kolorystyczne: taśmy beżowe, taśmy żółte i taśmy niebieskie. O ile między funkcjonalnością beżowych i żółtych nie ma żadnej różnicy, o tyle niebieskie są taśmami lepiej trzymającymi się powierzchni. Używa się ich wszędzie tam, gdzie ważne jest uzyskanie lepszego efektu oraz przeprowadzenie prac rozciągniętych w czasie. Żeby mieć dodatkową pewność, że taka taśma faktycznie jest wysokiej jakości i zapewni osiągnięcie idealnego efektu, warto wybrać produkt znanej marki zamiast marketowego no-name. Warto zacząć od odwiedzenia sklepu http://tasmaklejaca.pl/.


Materiał partnera zewnętrznego