Materac piankowy: jaki wybrać i o czym pamiętać?

0
963
Kobieta śpiąca na boku na łóżku na poduszce
Jedną z kluczowych wartości dla materaca jest jego twardość. Należy jednak pamiętać, że twardość materaca jest odczuciem subiektywnym, dlatego oprócz sugestii producenta warto zastanowić się nad tym jaka twardość jest dla nas optymalna |fot.: stock.adobe.com

Materace piankowe – elastyczne, komfortowe, dopasowujące się do kształtu ciała. Przy tym są stosunkowo niedrogie, np. w porównaniu z materacami sprężynowymi i idealnie nadają się dla osób z problemami z kręgosłupem czy dolegliwościami ortopedycznymi. Czym kierować się przy wyborze materaca?

Twardy czy miękki – jaki materac wybrać?

Jedną z kluczowych wartości dla materaca jest jego twardość. Należy jednak pamiętać, że twardość materaca jest odczuciem subiektywnym, dlatego oprócz sugestii producenta warto zastanowić się nad tym jaka twardość jest dla nas optymalna. Fizjoterapeuci nie zalecają jednak spania ani na zbyt twardym, ani zbyt miękkim materacu – takim, w który będziemy się zapadać i który nie da nam odpowiedniego podparcia. Czytajmy także dokładnie informacje o materacach – producenci wyraźnie wskazują, do jakiej wagi materac będzie zachowywał się w sposób pożądany. Jeśli ważymy ponad 80 kilogramów, wybierzmy twardsze opcje, zazwyczaj oznaczane H3. Dla osób nieco lżejszych odpowiednie będą materace H2. Twardość to jednak nie jedyne kryterium, jakim należy się kierować. Równie ważne jest zastosowane wypełnienie.

Materace piankowe klasyczne

Najprostsze, wykonane z pianki poliuretanowej. Podpierają, dopasowują się do ciała, są jednak stosunkowo nietrwałe. Dlatego poszukując rozwiązania dla wymagającego konsumenta, warto poszukać bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Materace termoelastyczne

Materace termoelstyczne zapewniają bardzo wysoki komfort snu dzięki zastosowaniu nowoczesnej pianki termoelastycznej, która optymalnie dopasowuje się do naszej sylwetki oraz wszelkich krzywizn ciała i umożliwia właściwe podparcie niezależnie od tego czy śpimy na plecach, czy na brzuchu. Materace termoelastyczne są szczególnie polecane dla osób, które mają problemy z krążeniem dzięki redukowaniu nacisku na tętnice biodrowej. Materace termoelastyczne znajdują się na przykład w ofercie firmy Hilding, znanego i uznanego producenta materacy, który na rynku istnieje od 1939 roku. W tym czasie firma unowocześnia produkcję i używane komponenty. Wszystko to sprawia, że we wspomnianej grupie materacy termoelastycznych zastosowano na przykład najwyższej jakości piankę Visco, która reaguje nie na nacisk ciała, a na jego ciepło. Daje to nie tylko punktowe podparcie, ale i uczucie otulenia pozwalające na komfortowy wypoczynek.

Materace wysokoelastyczne

Wysokoelastyczne materace tworzone z nowoczesnej odmiany zaawansowanej technologicznie pochodnej pianki poliuretanowej. Dzięki wysokoelastycznej piance możemy dopasować materac do wagi każdego użytkownika. Tego typu produkty posiadają twardość od H1 (bardzo miękki dla osób lekkich) do nawet H4 (twardy i przeznaczony dla osób o wyższej wadze lub przywiązanych do szczególnie twardych rozwiązań) To materace trwałe, elastyczne i zapewniające doskonała podporę dla ciała. Sprawdzą się w przypadku dzieci, ale i osób starszych z problemami z krążeniem, stawami czy kręgosłupem. Oprócz trwałości i sprężystości materace wysokoelastyczne mogą także służyć alergikom. Hilding Foxtrot na przykład został dodatkowo wyposażony w prozdrowotny pokrowiec Velvet wykorzystujący naturalne probiotyki ograniczające rozwój bakterii oraz roztoczy. Warto szukać tego typu rozwiązań jeśli mamy w domu osobę z problemami alergicznymi.

Wybierając materac piankowy warto wiedzieć, że pianki, z których wykonuje się materace piankowe, mogą być nie tylko łączone i układane warstwowo, ale też profilowane w określony sposób. Dzięki temu zabiegowi uzyskuje się zróżnicowane strefy twardości. W ten sposób poszczególne partie ciała, takie jak głowa, ramiona czy biodra, otrzymają optymalne podparcie, które sprzyja efektywnemu odpoczynkowi i regeneracji. Materace piankowe są więc szczególnie polecane dla osób cierpiących na bóle pleców i szyi oraz schorzenia kręgosłupa. Poszukując dobrych i sprawdzonych materacy zacznijmy od uznanych marek, jak na przykład Hilding. Szeroki wybór takich rozwiązań znajdziemy zaś na stronie sennamaterace.pl.


OLI