Kuchenka gazowa, indukcyjna czy elektryczna – co je różni i jak wybrać odpowiednie urządzenie?

0
1638
Nowoczesna Kuchnia marmur świeże owoce płyta indukcyjna
Kuchenka indukcyjna Należy do rodzajów płyt elektrycznych, ale oprócz prądu, w jej działaniu wykorzystywane jest także zjawisko indukcji, czyli wytwarzania pola elektromagnetycznego | fot.: stock.adobe.com

Urządzając kuchnię, stajemy przed różnymi wyborami. Wybór kuchenki jest jednym z trudniejszych. Jest też dość istotny, ponieważ jest to z założenia inwestycja na długie lata. Trzeba wziąć pod uwagę koszty zakupu samej kuchenki, jak również to, jakie wydatki będzie generować jej codzienne użytkowanie oraz jak rodzaj wybranej kuchenki wpłynie na jakość przyrządzanych na niej potraw.

Obecnie są dostępne trzy główne rodzaje kuchenek: gazowa, elektryczna i indukcyjna. Która z nich jest najlepsza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób ta kuchenka będzie eksploatowana, czy będzie używana często, czy raczej nie, jakie potrawy najczęściej będą na niej gotowane itp.

Kuchenka gazowa

Minusem takiego rozwiązania jest konieczność doprowadzenia łączy gazowych, a nie zawsze jest taka możliwość. Alternatywą dla łączy gazowych jest butla z gazem, jednak jest ona uciążliwa – trzeba pamiętać o jej wymianie, sprawdzać szczelność, wygląda także nieestetycznie. Obecność otwartego ognia, ryzyko rozszczelnienia instalacji gazowej – to wszystko sprawia, że nie jest to do końca bezpieczny rodzaj kuchenek.Wydłużony jest także czas gotowania w porównaniu z innymi typami. Jest też trudniejsza w utrzymaniu czystości. Z pewnością zmorą wielu pań jest czyszczenie kuchenki z zabrudzeń, powstałych w wyniku np. kipienia mleka. Wśród kuchenek gazowych, wyróżnić możemy jeszcze: kuchenki emaliowane, ze stali nierdzewnej i szklane. Najtańsze są te emaliowane. Stalowe pasują do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu, zaś szklane, wykonane ze szkła hartowanego, wyglądem przypominają płyty indukcyjne.

Zalety kuchenki gazowej są niewątpliwie takie, że jest ona tania w eksploatacji. Niektórzy twierdzą także, że przyrządzane na niej potrawy lepiej smakują, jednak jest to sprawa dyskusyjna. Sama miałam okazję użytkowania innych typów kuchenki niż gazowa i byłam bardzo zadowolona. Nie odczuwałam też, aby potrawy były gorsze smakowo.

Kuchenka elektryczna

Kuchenka tak, jak sama nazwa wskazuje, jest zasilana prądem. Nie posiada palników, jest natomiast podzielona na pola grzewcze. Kuchenki elektryczne można podzielić na: żeliwne, ceramiczne i indukcyjne. W kuchenkach żeliwnych pola wystają ponad płytę. Ceramiczne i indukcyjne posiadają płaską powierzchnię, na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, jednak się różnią. Ja miałam okazję gotować na kuchence ceramicznej.

Kuchenka ceramiczna

Jest tańsza w użytkowaniu niż płyta ceramiczna. Czas gotowania jest krótszy niż w przypadku kuchenki gazowej. Jest też dużo bezpieczniejsza – nie wymaga używania otwartego ognia.Jest łatwiejsza w czyszczeniu, ponieważ tłuszcz nie osiada na jej powierzchni. Posiada także więcej dodatkowych funkcji niż kuchenka gazowa. Niestety, gdy zabraknie prądu, na nic przydadzą się jej wielorakie funkcje – nie zadziała. Ponieważ jest w niej dużo elektroniki, częściej także ulega awariom. No i można się poparzyć, nieostrożnie dotykając nagrzanych pól grzewczych. Zazwyczaj jednak takie bardzo gorące pola są zabarwione na czerwono, co ostrzega, by ich nie dotykać.

Kuchenka indukcyjna

Należy do rodzajów płyt elektrycznych, ale oprócz prądu, w jej działaniu wykorzystywane jest także zjawisko indukcji, czyli wytwarzania pola elektromagnetycznego. Jest całkowicie bezpieczna – nie ma możliwości poparzenia. Pola grzewcze nagrzewają się bardzo szybko, gotowanie jest więc proste i niemal błyskawiczne. Minus jest taki, że niestety jest to najdroższy rodzaj spośród wszystkich kuchenek. Wymaga także zakupu specjalnie przeznaczonych do gotowania na takiego typu kuchence, garnków. Dość często ulega awariom, podobnie, jak kuchenka ceramiczna.

Jak widać, wybór kuchenki nie jest prosty, każda z nich ma swoje zalety i wady. Dlatego warto przemyśleć, na czym nam naprawdę zależy i która cecha kuchenki jest najbardziej pożądana.


MBE