Kredyt gotówkowy – co warto o nim wiedzieć?

0
536
moneta 2 eur
Obecnie udzielane kredyty gotówkowe dostępne są praktycznie od ręki i dla każdego. Coraz łatwiej możemy też po nie sięgnąć | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kredyt gotówkowy – to pojęcie jest znane chyba każdej osobie, która choć trochę interesuje się finansami, nie każdy z nas jednak może pochwalić się bogatą wiedzą w tym zakresie, co warto o nim wiedzieć, jeśli myślimy o tym, by sięgnąć po kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy – to pojęcie jest znane chyba każdej osobie, która choć trochę interesuje się finansami, nie każdy z nas jednak może pochwalić się bogatą wiedzą w tym zakresie, co warto o nim wiedzieć, jeśli myślimy o tym, by sięgnąć po kredyt gotówkowy?

Zacznijmy od tego, że kredyt gotówkowy stanowi rozwiązanie, po które możemy sięgnąć, gdy mamy problemy z pieniędzmi. Innym powodem może być też chęć dokonania większych zakupów. Czasami nasze plany przekraczają nasze finansowe możliwości. Dlatego, jeśli bardzo chcemy np. zrealizować nasze marzenie, wtedy do głowy może wpaść nam pomysł, by sięgnąć po kredyt gotówkowy. Oczywiście kredyt gotówkowy nie zawsze bywa naszym pierwszym wyborem. Czasami lepszym wyborem może okazać się wsparcie finansowe ze strony rodziny. Możemy też pożyczyć pieniądze od znajomych. Nie zawsze jednak mamy takie możliwości. Czasami kwota jest zbyt duża, albo nie mamy od kogo pożyczyć. Wtedy z pomocą może przyjść nam kredyt gotówkowy. Kredyty gotówkowe możemy znaleźć zarówno w ofertach banków, jak i parabanków. Bardzo często kredyty parabankowe kusić mogą niskimi stawkami, w rzeczywistości jednak może okazać się, że są one droższe niż koszty związane z kredytem gotówkowym w banku. Na dodatek bardzo często oferty bankowe są pod kątem prawnym bezpieczniejsze niż parabankowe. W końcu banki działają w oparciu o prawo bankowe. Tym sposobem nie mogą nas oszukać, wszystko powinno być bowiem jawne. Warto jednak zapytać o wszelkie prowizje czy dodatkowe koszty. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że pierwotnie i podobno tani kredyt, okaże się być związany z szeregiem kosztów, o których nie wiemy. Nie warto do tego dopuścić. O wszelkie niejasności pytajmy zawsze pracownika banku, który z przyjemnością rozwieje nasze wątpliwości. A jeśli kwestie bankowe są dla nas wyzwaniem ponad miarę, wtedy warto zastanowić się nad tym, czy nie zatrudnić pośrednika, który znajdzie dla nas najlepszą ofertę, a na dodatek będzie stanowił kogoś na kształt przewodnika po meandrach finansowych. Wyjaśni nam też poszczególne pojęcia. Co prawda bardzo często musimy zapłacić mu za takie usługi, jednak możemy być wtedy spokojniejsi o cały proces. Mamy też zaufaną osobę, która udzieli nam wsparcia w razie niejasności.

Kredyt gotówkowy – ile to zajmuje?

Obecnie udzielane kredyty gotówkowe dostępne są praktycznie od ręki i dla każdego. Coraz łatwiej możemy też po nie sięgnąć. Możemy je bowiem zaciągnąć zarówno w banku, jak i za pomocą strony internetowej banku. To bardzo wygodne. W końcu jeśli nie chcemy lub nie możemy ruszyć się z domu, możemy załatwić praktycznie cały proces zdalnie. Wyjątkiem będzie podpisanie umowy, którą zwykle przywozi kurier. Sam proces złożenia wniosku jest też dość szybki i nieskomplikowany. Bardzo często decyzję taką, możemy otrzymać już nawet w 10 minut. Dlatego jeśli pieniądze są nam potrzebne szybko, to istnieje taka możliwość. Warto jednak dowiedzieć się tego od banku. Zazwyczaj pracownicy są w stanie udzielić nam klarownej odpowiedzi już na samym początku procesu. Warto pamiętać, że kredyt gotówkowy możemy wziąć na dowolny cel. Przeznaczyć możemy go np. na wakacje, nieprzewidziane wydatki, remont mieszkania, czy cokolwiek innego. Banku nie interesuje to, na co przeznaczymy pożyczane pieniądze. To dla wielu osób duże ułatwienie, możemy bowiem przeznaczyć pieniądze nawet na kilka rzeczy. Co będzie nam potrzebne podczas ubiegania się o kredyt? Przede wszystkim dowód osobisty, koniecznie też musimy dostarczyć dokumenty dotyczące naszych dochodów. Chodzi tutaj między innymi o rodzaj posiadanej umowy oraz udokumentowanie naszych miesięcznych przelewów. Bank będą interesowały także nasze miesięczne wydatki. W tym przypadku przydadzą się wyciągi z konta.

Na jak długo możemy pożyczyć pieniądze?

Pytanie to jest zasadne, jednak trudno na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Podobnie jak na to, o to, ile kredytu możemy otrzymać. O tym, jak wysoki kredyt gotówkowy możemy otrzymać zdecyduje bank. Będzie przy tym brał pod uwagę nasze miesięczne wpływy czy wydatki. Z jednej strony sprawdzi nasze zachowania pod tym kątem, z okresu ostatnich miesięcy, z drugiej zainteresuje się regularnością naszych dochodów. Sprawdzi on również to, jak w przeszłości szło nam spłacanie zaciągniętych zobowiązań. Jeśli spłacaliśmy raty lub kredyty w terminie, wtedy bank potraktuje nas jako potencjalnych klientów, którzy będą w terminie spłacać również nowe zobowiązanie. Jeśli jednak mieli problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań, wtedy może być to problem. Jeśli obawiamy się o czynniki, które mogą nam utrudnić spłatę w terminie, takie jak wypadki losowe, wtedy możemy skorzystać z ubezpieczenia, które w pewien sposób stanowi dla banku rekompensatę z tytułu utraty przez nas pracy. Oczywiście, będzie wiązało się to z dodatkowymi opłatami, ale dla spokoju warto zastanowić się nad skorzystaniem z takiej możliwości. Warto dowiedzieć się, ile kosztuje tego rodzaju ubezpieczenie. Być może nas ono zainteresuje.


Materiał partnera zewnętrznego