Mydło kastylijskie – produkt do zadań specjalnych

0
4526
Zastosowania mydła kastylijskiego
Mydło kastylijskie sprawdza się w różnych obszarach: przy pielęgnacji ciała, w walce z problemami skórnymi oraz podczas porządków domowych | fot.: Fotolia

Współcześnie coraz modniejsze staje się zastępowanie niektórych kosmetyków oraz detergentów, które są dostępne w sklepach, produktami naturalnymi i przygotowanymi własnoręcznie. Dobrym przykładem takiego trendu jest zainteresowanie mydłem kastylijskim. Do czego można wykorzystać ten specyfik i w czym tkwią jego drogocenne właściwości?

Mydło kastylijskie jest produktem, który charakteryzuje się ograniczonym składem. Dzięki temu zniwelowane jednak zostaje ryzyko podrażnienia skóry. Nazwa tego specyfiku pochodzi zaś od miejsca, które niegdyś słynęło z jego wytwarzania – Kastylii. Ponadto, cechą charakterystyczną wspomnianego mydła jest zastosowanie wyłącznie naturalnych składników: oleju roślinnego (najczęściej oliwy z oliwek), skórki pomarańczowej czy też suszonych kwiatów. I co najciekawsze, produkt ten sprawdza się w różnych obszarach: przy pielęgnacji ciała, w walce z problemami skórnymi oraz podczas porządków domowych.

Doskonały środek myjący

Pielęgnacja domowa to podstawowe zastosowanie mydła kastylijskiego. Produkt ten może z powodzeniem zastąpić kosmetyki dostępne w sklepach – nawet preparat do golenia lub pastę do zębów. Jest delikatny, nie uczula, pięknie pachnie, nie pieni się oraz ma działanie nawilżające. Często można również przeczytać, że mydło kastylijskie przyczynia się do wygładzania drobnych zmarszczek oraz poprawy ogólnej kondycji skóry (za sprawą intensywnego odżywienia).

Cechy bakteriobójcze mydła kastylijskiego

Spośród wielu dostępnych w dzisiejszych czasach środków pielęgnacyjnych, mydło kastylijskie wyróżnia się działaniem bakteriobójczym. Warto zastosować ten produkt zarówno w przypadku walki z trądzikiem, jak i w celu zredukowania innych problemów, np. egzemy lub atopowego zapalenia skóry. Dodatkowo, niewielkiej ilości mydła kastylijskiego można użyć do oczyszczania ran, otarć bądź zadrapań.

Coś dla ciała, coś dla domu

Ze względu na to, że mydło kastylijskie nie wywołuje podrażnień oraz jest doskonałym środkiem myjącym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować ten produkt do prania delikatnych tkanin lub ubranek dziecięcych. Z kolei działanie antybakteryjne specyfiku można wykorzystać do skutecznego czyszczenia talerzy i sztućców. A na tym przydatność mydła kastylijskiego się nie kończy. W niektórych państwach, gdzie produkty tego typu są powszechnie dostępne, używa się ich także do mycia toalet.


Źródło artykułu: Kreatywna.pl