Jasna czy ciemna aranżacja, czyli na co się zdecydować urządzając kuchnię

0
1283
Biała kuchnia z elementami drewna
Biel jest także symbolem prostoty i dlatego doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz, które stawiają na minimalizm, surowość i oszczędność. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Aranżacja kuchni to wyzwanie, które niejednej osobie spędza sen z powiek. I trudno się temu dziwić, gdyż kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu i jako takie musi być urządzone nie tylko w sposób praktyczny, funkcjonalny i bezpieczny, ale także ładny i estetyczny.

Meble kuchenne czy sprzęt AGD to nie jedyne kwestie, które wymagają podjęcia określonych decyzji. Równie ważna jest kolorystyka pomieszczenia kuchennego, gdyż to ona w głównej mierze decyduje o charakterze wnętrza. W tej sytuacji wiele osób zadaje sobie pytanie – czy aranżacja kuchni powinna być w jasnych czy też ciemnych barwach? Każda z tych opcji ma swoich zwolenników.

Jasna kolorystyka kuchni

Jasne kolory to wciąż jeden z najbardziej popularnych trendów w urządzaniu kuchni. Dlaczego? Otóż biel to najbardziej uniwersalna barwa, która dobrze prezentuje się zarówno w pojedynkę, jak i w zestawieniu z innymi kolorami. Dodatkowo biel jest pewnym symbolem niewinności, elegancji i czystości, dlatego też doskonale sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu angielskim lub romantycznym. Ale nie tylko. Biel jest także symbolem prostoty i dlatego doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz, które stawiają na minimalizm, surowość i oszczędność. Poza tym warto pamiętać o tym, iż biel (podobnie jak wszystkie jasne kolory) posiada właściwości optycznego powiększania pomieszczeń. W związku z tym będzie dobrym wyborem do małych i wąskich pomieszczeń. Dodatkowo biel ma jedną podstawową zaletę – jest uniwersalna i ponadczasowa, co sprawia, iż nigdy nie wyjdzie z mody.

Kuchnia w ciemnych barwach

Druga niezwykle popularna aranżacja kuchni opiera się na sięgnięciu po barwy ciemne – na przykład czerń. Zwolennicy takiego rozwiązania podkreślają, iż ciemna kolorystyka nadaje kuchni pewnego wyrafinowania i szczypty tajemniczości. I jest w tym dużo prawdy, gdyż czarne meble kuchenne (zwłaszcza z połyskiem) prezentują się niezwykle elegancko. Jednak decydując się ciemne barwy w pomieszczeniu kuchennym należy pamiętać o tym, iż czerń jest zdecydowanie bardziej wymagająca od bieli – przede wszystkim pasuje do dużych pomieszczeń, a poza tym wymaga właściwego oświetlenia i odpowiednio dobranych dodatków.

Kuchnia to takie pomieszczenie w domu, w którym spędza się naprawdę dużo czasu. Dlatego warto zadbać o to, aby była ona wnętrzem nie tylko praktycznym, ale także ładnym i dostosowanym do indywidualnych gustów. Zatem decydując się na konkretną aranżację wnętrza kuchennego – jasną lub ciemną – warto w tym zakresie kierować się cechami samego pomieszczenia oraz subiektywnymi odczuciami.


Materiał partnera zewnętrznego