Jakie wybrać drzwi zewnętrzne?

0
1102
Kobieta przed domem
Wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych nie jest prosty, tym bardziej że jest to inwestycja na długie lata. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważną funkcję pełnią zewnętrzne drzwi wejściowe do domu. Stanowią one pierwszy element decydujący o ogólnym wrażeniu, jakie wywołuje elewacja budynku. Powinny być eleganckie, a jednocześnie solidne i bezpieczne – zapraszające do odwiedzin, ale równocześnie skutecznie zniechęcające potencjalnego złodzieja. Ponadto warto, żeby zapewniały odpowiednią izolację akustyczną oraz cieplną, ponieważ mają za zadanie chronić wnętrze przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi, takimi, jak deszcz, chłód czy hałas.

Nowoczesne drzwi zewnętrzne

Nowoczesne drzwi wyróżnia elegancki, oryginalny design. Kolorystyka, styl i wykończenie powinny być idealnie dobrane do charakteru budynku. Bardzo modne są ostatnio modele przeszklone, w których nie widać profilu skrzydła (a od wewnątrz nie widoczne są również listwy przyszybowe). Szyby w tego typu drzwiach wykonane są ze szkła o zwiększonej wytrzymałości na uderzenie. Każdy szczegół jest idealnie dopracowany, nawet klamki posiadają piękne kształty i kolory, dopasowane do aranżacji wnętrza. Zawiasy pozostają niewidoczne, a odpowiednia jakość wykonania zapewnia bezpieczeństwo i długotrwałe użytkowanie produktu. Nowoczesne drzwi zewnętrzne wyróżniają się również dobrą izolacyjnością cieplną, co jest szczególnie ważne w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

Parametry techniczne

Oprócz walorów estetycznych drzwi zewnętrzne powinny posiadać odpowiednie parametry techniczne. Do najważniejszych z nich należą: wytrzymałość na uderzenia oraz izolacja cieplna. Najbardziej stabilne i odporne na uszkodzenia mechaniczne są drzwi wykonane z kompozytu karbonu i włókna szklanego, aluminium oraz stali. O izolacyjności cieplnej decyduje współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem U. Określa on, jaka ilość energii cieplnej przenika przez 1 metr kwadratowy powierzchni, przy różnicy temperatur wynoszącej 1 stopień. Maksymalna wartość współczynnika U dla drzwi zewnętrznych nie powinna przekraczać 1,5 W / m² x K. W drzwiach produkowanych przez dobrych producentów wielkość ta może być nawet mniejsza niż 1W/ m² x K. Niektórzy producenci oferują nowoczesne technologie umożliwiające eliminowanie mostków termicznych w drzwiach przeszklonych.

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Standardowe zabezpieczenia antywłamaniowe stosowane w drzwiach zewnętrznych obejmują rygle antywyważeniowe (zazwyczaj montuje się ich 5), które skutecznie uniemożliwiają wyważenie skrzydła z ościeżnicy oraz zapadki pozwalające na zamknięcie drzwi od środka, bez użycia klucza (nie można ich otworzyć z zewnątrz). Dodatkowo drzwi mogą posiadać wkładkę antywłamaniową, wyposażoną w kartę identyfikacyjną z kodem nacięcia klucza. Jest ona odporna na próby manipulacji zarówno mechanicznych, jak i elektronicznych. Jeśli w domu mieszkają dzieci i osoby w starszym wieku, warto zamontować w drzwiach automatyczny zamek. Rygluje on drzwi natychmiast po ich zamknięciu, uniemożliwiając wejście nieproszonych gości. Montaż zdalnych nadajników umożliwia bezpieczną obsługę drzwi zewnętrznych oraz bram za pomocą pilota (szczególnie przydatne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych). Pewną i wygodną kontrolę dostępu do domu może zapewnić też klawiatura kodowa, dająca możliwość połączenia z czytnikiem za pomocą sieci Bluetooth, poprzez aplikację zainstalowaną na smartfonie.

Eleganckie drzwi wejściowe – jakie wybrać?

Wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych nie jest prosty, tym bardziej że jest to inwestycja na długie lata. Przede wszystkim należy kierować się estetyką i bezpieczeństwem. Drzwi powinny tworzyć harmonijną całość z elewacją budynku lub wyróżniać się, tworząc oryginalny akcent stylistyczny, czy kolorystyczny. Na rynku znajdziemy wielu producentów, którzy kuszą przeróżnymi promocjami, ale często okazuje się, że nie warto kierować się błyskotliwymi reklamami, czy okazyjną ceną. Lepiej kupić produkt wysokiej jakości od uznanego producenta, który zapewni długoletnie i bezawaryjne korzystanie z drzwi. Warto zapoznać się z ofertą niemieckiej firmy Hormann, oferującej ciekawe i nowoczesne rozwiązania techniczne w zakresie drzwi zewnętrznych, poparte wieloletnią praktyką. Na stronie www.hormann.pl znajduje się szeroki wachlarz różnego rodzaju drzwi zewnętrznych, mogących zaspokoić wymagania każdego, nawet najbardziej wybrednego klienta – bezpiecznych (RC 3) i dobrze izolowanych (nawet 0,47 W/ m² x K), o pięknym wzornictwie i kolorystyce.


Materiał partnera zewnętrznego