Jakie są dostępne na rynku systemy antywłamaniowe? W które warto zainwestować?

0
770
kobieta wpisująca kod do alarmu w domu
Nawet jeżeli na co dzień zamieszkujemy bezpieczną okolicę, warto jest rozważyć zakup kompletnego systemu alarmowego | fot.: stock.adobe.com

Niezależnie od tego w jak bardzo bezpiecznej okolicy mieszkamy, widmo potencjalnej kradzieży wisi nad nami wszystkimi. Dobrze zabezpieczone okna i drzwi antywłamaniowe mogą nie wystarczyć, dlatego warto mieć świadomość alternatyw. Podpowiadamy jakie systemy alarmowe dostępne są na rynku i w które warto zainwestować, aby móc spać spokojnie. 

Obecnie na rynku znajduje się mnóstwo dostępnych systemów alarmowych, które mają podnosić nasze poczucie bezpieczeństwa i chronić nasz dobytek przed niepożądanymi gośćmi. Producenci prześcigają się w zapewnieniach o całkowitej skuteczności swoich produktów, jednak w gąszczu ofert bardzo łatwo się zgubić. Na początku warto wiedzieć, że głównym zadaniem systemu alarmowego jest skuteczne poinformowanie nas o potencjalnym włamaniu. Dostępne na rynku systemy najłatwiej jest podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne.

Systemy zabezpieczeń wewnętrznych – które z nich są warte uwagi?

Systemy alarmowe, które służą do ochrony wewnętrznej składają się przede wszystkim z czujników ruchu, centrali wewnętrznych, sygnalizatorów i czujek. W zależności od modelu i producenta są one mniej lub bardziej czułe. Za pomocą manipulatorów mamy możliwość uzbrajania i rozbrajania alarmu w poszczególnych pomieszczeniach. Warto zdawać sobie sprawę, że im lepszej jakości manipulatory (które są oczywiście odpowiednio droższe), tym więcej funkcji mogą pełnić. Te z najwyższej półki pozwalają między innymi na sterowanie roletami, bramą garażową czy nawet pomagać w obsłudze kamer.

Centrala alarmu wewnętrznego wyposażona jest w awaryjny generator prądu, który pozwoli jej działać w sytuacji odcięcia zasilania. Inwestując w dobry system alarmowy zyskujemy jednocześnie czujki, które powiadomią nas o takich niekorzystnych czynnikach jak zalanie, pożar czy zbicie szyby. Za pomocą świateł i sygnałów dźwiękowych alarm płoszy potencjalnych złodziei i powiadamia właściwy patrol agencji ochrony.

Systemy zabezpieczeń zewnętrznych – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Na posesjach domów jednorodzinnych również stosowane są systemy alarmowe. Najczęściej wykorzystuje się w nich bariery podczerwieni i właściwe czujniki zewnętrzne. Bariery te tworzą swoistą wiązkę, niewidoczną gołym okiem, która po przekroczeniu uruchamia alarm płosząc złodzieja i zawiadamiając agencję ochrony. Dobrym pomysłem wydaje się dodatkowe wyposażenie systemu alarmowego w kamery przemysłowe – z pewnością da nam to większe poczucie bezpieczeństwa i sprawi, że systemy alarmowe będą zapewniały nam kompleksową ochronę.

Warto pamiętać, że nieco bardziej skomplikowana budowa systemu oraz bardziej rozwinięte algorytmy sprawiają, że alarmy zewnętrzne kosztują zazwyczaj nieco więcej niż te, które stosujemy wewnątrz domu. Mimo wszystko należy pamiętać, że zabezpieczenie naszego mienia bez obydwu rodzajów systemu alarmowego nigdy nie będzie pełne.

Nawet jeżeli na co dzień zamieszkujemy bezpieczną okolicę, warto jest rozważyć zakup kompletnego systemu alarmowego. Tylko z nim będziemy mogli poczuć się zupełnie bezpieczni.


MDz