Jakie oświetlenie do salonu?

0
591
Designerska lampa w salonie
Światło powinno być nie tylko funkcjonalne, ale również dostosowane do stylu wnętrza. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wbrew pozorom precyzyjnie oświetlenie salonu wcale nie jest łatwe. Światło powinno bowiem być nie tylko funkcjonalne, ale również dostosowane do stylu wnętrza. Winno niwelować jego wady i podkreślać zalety. Jak znaleźć złoty środek?

Salon jest z założenia pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Jego odpowiednie oświetlenie wpływa nie tylko na jego funkcjonalność, ale również buduje nastrój, podkreśla poszczególne elementy wnętrza oraz pełni funkcję dekoracyjną.

Kilka źródeł światła

Nawet w niewielkim salonie oprócz ogólnego źródła światła powinno znaleźć się także oświetlenie dodatkowe. W zależności od swoich potrzeb oraz aranżacji wnętrza możesz zastosować w tym celu:

  • lampy sufitowe
  • kinkiety ścienne
  • lampy podłogowe,
  • punktowe oświetlenie ozdobne.

Oświetlenie a styl salonu

  • W nowoczesnym salonie znakomitym rozwiązaniem będzie zastąpienie tradycyjnej lampy sufitowej panelem LED lub reflektorami. Reflektory umożliwią dodatkowo regulowanie intensywności strumienia i kierunku padania światła. To jednak nie wszystko. Takie lampy perfekcyjnie skupiają światło na tych częściach, które chcesz uwydatnić i chowają te, które chcesz ukryć.
  • W surowych industrialnych wnętrzach świetnie sprawdzą się wszystkie odkryte lampy bez zabudowanych kloszy. Zwłaszcza te wykonane z metalu, nawiązujące formą do minimalistycznej przemysłowej stylistyki. Dobrym wyborem będą także… umieszczone na sznurach dekoracyjne żarówki.
  • Do wnętrza w stylu skandynawskim i rustykalnym najlepiej będą pasować lampy w stonowanych jasnych kolorach, wykonane z naturalnych materiałów.
Ciekawa lampa do wnętrza w stylu industrialnym
W surowych industrialnych wnętrzach świetnie sprawdzą się wszystkie odkryte lampy bez zabudowanych kloszy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Oświetlenie do zadań specjalnych

Oprócz ogólnego źródła światła sięgnij także po lampy do zadań specjalnych. Ich wybór powinien być podyktowany aranżacją salonu oraz potrzebami domowników.

  • Aby stworzyć w salonie przytulną, romantyczną atmosferę, na najniższym poziomie salonu umieść lampy podłogowe i lampy stołowe. Aby osiągnąć najlepszy efekt, rozmieść je równomiernie, w kierunku do ścian. Takie ustawienie sprawi, że ciepły blask światła odbije się do środka wnętrza, przypominając światło świec.
  • Jeśli chcesz podkreślić elegancki, reprezentacyjny charakter salonu, umieść na ścianach ozdobne kinkiety. W zależności od stylistyki pomieszczenia mogą być wykonane ze szkła, metalu, brązu czy mosiądzu.
  • Świetnym sposobem na podkreślenie stylu salonu będzie użycie stojących lamp stołowych. Ogromny wybór kolorów, faktur i kloszy sprawi, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki Twój salon będzie przypominał wnętrze z katalogu.

źródło: https://www.unilight.com.pl/lampy-wewnetrzne/lampy-wiszace-zyrandole/


Materiał partnera zewnętrznego