Jaką bramę garażową wybrać?

0
472
brama garażowa
Decydując się na zakup bramy garażowej, koniecznie trzeba uwzględnić zarówno charakter budynku, jak i wielkość samochodu, który będzie parkował w garażu | fot.: materiał partnera

Planując budowę domu jednorodzinnego, trzeba podjąć wiele decyzji – wybrać optymalny projekt, rodzaj elewacji, stolarkę okienną, drzwi, ale także ogrodzenie i bramę garażową. Sprawdźmy, jak dobrze wybrać tę ostatnią, by cieszyć się jej funkcjonalnością przez wiele lat.

Czym się kierować przy zakupie bramy garażowej?

Decydując się na zakup bramy garażowej, koniecznie trzeba uwzględnić zarówno charakter budynku, jak i wielkość samochodu, który będzie parkował w garażu. Warto też zastanowić się nad jej funkcjonalnością, materiałem, z którego będzie wykonana oraz w jaki sposób ma być otwierana.

Optymalny wariant powinien łączyć najwyższą funkcjonalność z walorami estetycznymi. Liczy się nie tylko wygoda użytkowania bramy, ale także jej dopasowanie do stylu architektonicznego budynku. Na szczęście zarówno możliwość doboru wyglądu, jak i dopasowania wymiarów bramy do konkretnych potrzeb są praktycznie nieograniczone. Nawet jeśli garaż ma niestandardowe gabaryty (w tym nietypowy kształt otworu wjazdowego), z pewnością znajdziemy odpowiednie do tej sytuacji rozwiązanie.

Bramy garażowe rozwierne – ekonomiczne i proste w obsłudze

Od dawna do najbardziej popularnych bram garażowych należą bramy rozwierne. Są tradycyjnym rozwiązaniem, wykorzystującym nowoczesne technologie. Stanowią bardzo funkcjonalną opcję zabezpieczenia garażu. Montowane są najczęściej w praktycznym wariancie bramy dwuskrzydłowej, którego schemat budowy jest bardzo prosty. Skrzydła zamocowane są na zawiasach bocznych, umieszczonych w ościeżach otworu garażowego.

Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że należą do najbardziej ekonomicznych rozwiązań na rynku. Jednak decydując się na zakup tego rodzaju bramy, trzeba wziąć pod uwagę, że potrzebne będzie miejsce przed garażem na otwieranie jej skrzydeł.

Bramy garażowe uchylne – dlaczego warto?

Bardzo często wybierane są także bramy uchylne. Są one otwierane przez ruch w kierunku górnej części garażu – ręcznie lub automatycznie. Montowane są zazwyczaj na ościeżnicach mocowanych na ścianach garażu. Podczas otwierania, brama jest prowadzona po specjalnych profilach, co zapewnia utrzymanie odpowiedniej pozycji. Podnoszenie i opuszczanie drzwi ułatwiają specjalne sprężyny.

Bramy uchylne są przeznaczone raczej do większych garaży, gdyż konieczne jest zapewnienie miejsca, które umożliwi swobodne podnoszenie płyty. Również przestrzeń znajdująca się bezpośrednio obok garażu, powinna być pusta. Dużą zaletą rozwiązań uchylnych jest prostota obsługi i dość atrakcyjna cena.

Segmentowe bramy garażowe – funkcjonalność i wygoda użytkowania

Z kolei do najnowocześniejszych rozwiązań należą bramy segmentowe. Składają się z kilku segmentów, które poruszają się na rolkach po prowadnicach zamontowanych do ścian i sufitu. Ich ogromną zaletą jest fakt, że w trakcie otwierania, ich płaszcz „zawijany” jest pod sufitem garażu. Nie ma więc konieczności zachowywania dla niej dodatkowego miejsca na podjeździe. Bramy segmentowe posiadają również świetne właściwości termoizolacyjne. To rozwiązanie jest jednak nieco bardziej kosztowne niż tradycyjne bramy rozwierne czy uchylne.

Jak wybrać bramę garażową dopasowaną do potrzeb?

Każda brama garażowa ma inną specyfikę. Wyłącznie od indywidualnych potrzeb jej użytkowników zależy, na jaki wariant się zdecydują. Dla jednych najbardziej liczy się niewielki koszt zakupu i montażu, a dla innych funkcjonalność lub wygląd. Z pewnością wszystkie rodzaje bram mają swoje zalety. Jeśli nie wiemy, na jaki wariant się zdecydować, warto zwrócić się o poradę do profesjonalistów.

Mieszkańcy Wrocławia i okolic mogą skorzystać z usług i oferty bram garażowych firmy Makpol, która nie tylko dysponuje dużą i zróżnicowaną ofertą produktów, ale również fachową wiedzą i doświadczeniem. Osoby zainteresowane zakupem bramy lub ogrodzenia, mogą skorzystać z bezpłatnego pomiaru i oceny sytuacji montażowej.

Materiał partnera