Jak zrobić przemyślane zakupy?

0
657
kobieta sprawdzająca ranking produktów w smartfonie
Zakupy bywają prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chcemy je robić świadomie i z pozycji odpowiedzialnego konsumenta | fot.: stock.adobe.com

Jeśli chodzi o zakupy, potrafią być one ekscytującą przygodą. Jednak niekiedy dajemy się zbytnio ponieść zabawie i kupujemy wiele zbędnych rzeczy. Takie nieprzemyślane decyzje wiążą się z pewnymi konsekwencjami, dlatego warto odpowiednio przygotować się na każde wyjście do sklepu. Na szczęście zrobienie przemyślanych zakupów nie należy do najtrudniejszych wyzwań. Wystarczy zastosować się do kilku uniwersalnych zasad. Od czego najlepiej zacząć?

Oczekiwania wobec zakupów

Na początku najważniejsze jest to, aby uświadomić sobie, z jakiego powodu zakupy nie są dla nas satysfakcjonujące. Powodów może być wiele, ale dopiero wskazanie, zdiagnozowanie i zrozumienie problemu będzie początkiem sukcesu. Najczęstsze konsekwencje nieprzemyślanych zakupów to:

  • marnowanie żywności — niestety jest to dość częste zjawisko. Kupujemy za dużo produktów spożywczych, które tracą termin ważności, jeszcze zanim zdążymy je zjeść.
  • zbędne wydawanie pieniędzy — ten problem dotyczy w szczególności osób, które chcą zgromadzić pieniądze np. w celach inwestycyjnych, ale też mają kłopot z dopięciem miesięcznego budżetu domowego. Szaleństwo zakupowe to największy wróg naszych oszczędności. 
  • nadmierne gromadzenie przedmiotów — z pewnością każdemu zdarzyło się kupić coś tylko dlatego, że w danej chwili wydawało się niezwykle użyteczne czy atrakcyjne wizualnie lub cenowo. Problemem staje się to wtedy, kiedy liczba nieużywanych przedmiotów w domu zwiększa się do tego stopnia, że zaczyna przytłaczać współlokatorów.

O czym należy pamiętać podczas zakupów?

Bardzo istotne jest to, aby do zakupów właściwie się przygotować. Jeśli chodzi o wizytę w markecie, powinniśmy poprzedzić ją, robiąc listę zakupów. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie posiłków na każdy dzień w tygodniu i wypisanie potrzebnych składników. Dzięki temu kupimy tyle, ile rzeczywiście zjemy i zużyjemy. Lista zakupów pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również zapobiega marnowaniu żywności. Pamiętajmy także, żeby zwrócić uwagę na daty minimalnej trwałości poszczególnych towarów – nie damy rady przechować zbyt długo np. jogurtów czy jajek. Pozostałe produkty spożywcze warto kupować z myślą o ich zamrożeniu w przypadku nadwyżki.

Jeśli chodzi o różnego rodzaju sprzęty użytku domowego, zdarza się, że nasze wybory są nieprzemyślane. Warto przed dokonaniem zakupu poszukiwanego przez nas produktu sprawdzić popularne rankingi dostępne w internecie. Dzięki temu unikniemy zakupu urządzeń, które mają słabą jakość, gorsze działanie lub szybko się zepsują. Doświadczenia innych konsumentów i ekspertów mogą mieć olbrzymi walor informacyjny.

Najtrudniejsze wyzwanie mogą niestety stanowić zakupy odzieżowe. To właśnie w sklepach z ubraniami najczęściej ponosi nas szaleństwo. Zdarza się, że mamy w planie kupić konkretną rzecz, a wychodzimy ze sklepu z naręczem innych tekstyliów. Najlepiej określić sobie jasny cel zakupów i się go trzymać. Jeśli mamy w planie zakup konkretnej części garderoby, możemy udać się bezpośrednio na odpowiedni dział. Pozwoli to na uniknięcie zbędnych pokus i wykonanie zaplanowanych działań. Ciekawym rozwiązaniem może być też ograniczenie czasu w sklepie, na przykład innymi zaplanowanymi obowiązkami — skutecznie uniemożliwi to długie przeglądanie sklepowych regałów.

Zakupy bywają prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chcemy je robić świadomie i z pozycji odpowiedzialnego konsumenta. Przedmioty na półkach sklepowych często wydają się niesamowitą okazją dla kupującego, a blask ten gaśnie po powrocie do domu. W tym przypadku najważniejsze będą trening silnej woli oraz kształtowanie dobrych nawyków konsumenckich. Odpowiednio przygotowana lista zakupów pozwoli na zaoszczędzenie dużej ilości pieniędzy, a sprawdzenie rankingów pozwoli uniknąć nietrafionych zakupów. 

OLI