Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do łazienki?

0
849
nowoczesna ciemna łazienka z ciekawym oświetleniem
Troska o funkcjonalny wymiar oświetlenia w łazience nie musi przekreślać jego atutów stylizacyjnych, estetycznych i budujących atmosferę | fot.: stock.adobe.com

W aranżacji mieszkania często skupiamy się na kolorach ścian, rodzajach i stylu mebli czy dodatkach, które dopełnią całą kompozycję. Warto jednak pamiętać, że w wystroju wnętrz bardzo ważną rolę odgrywa zastosowane oświetlenie. Największe znaczenie zyskuje ono w pomieszczeniach, które mają nie tylko urzekać swym pięknem czy nastrojem, ale też muszą znakomicie sprawdzać się pod względem funkcjonalnym. Tak jest choćby w przypadku łazienki. Zatem jak dobrać odpowiednie rozwiązania świetlne, aby korzystanie z tej przestrzeni stało się zarówno przyjemne, jak i wygodne?

Przede wszystkim – zadbaj o funkcjonalność!

Na funkcjonalność łazienki składają się różne elementy: materiały odporne na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości, jasne kolory i lustra, które – poza świeżym, estetycznym wyglądem – mogą zapewnić optyczne powiększenie przestrzeni (dotyczy to zwłaszcza małych pomieszczeń) czy praktyczne meble i sprzęty. Wśród nich istotną rolę bezsprzecznie odgrywa oświetlenie. Tym bardziej, jeśli w łazience nie ma okien. Wtedy po prostu musimy postawić na źródła sztucznego światła, wykorzystywane do różnych zadań i o różnych porach dnia. Codzienne mycie się, golenie zarostu, nakładanie makijażu, pielęgnacja ciała, a często też pranie, rozwieszanie ubrań – wszystkie te działania będą potrzebowały dobrego oświetlenia. Dotyczy to nie tylko mocy światła, ale również rodzajów zastosowanych rozwiązań.

Więcej światła!

Postawmy przede wszystkim na więcej niż jedno źródło światła. Samotny, centralny punkt, umiejscowiony na suficie, nie zapewni oświetlenia sprawdzającego się idealnie w każdej sytuacji. Nadrabianie jego mocą może natomiast wywołać odwrotny skutek. Zamiast widzieć lepiej, osiągniemy efekt przykrego dla wzroku, rażącego światła, uprzykrzającego korzystanie z łazienki. Oczywiście, nie chodzi o to, aby całkowicie zrezygnować z górnego światła. Ale możemy rozważyć zamianę jednego punktu w formie plafoniery na kilka mniejszych lamp (np. wbudowanych, punktowych), rozmieszczonych na większej przestrzeni. Dzięki temu uzyskamy ogólne oświetlenie pomieszczenia, a zarazem doświetlimy poszczególne „strefy użytkowe”, w których znajdują się wanna lub prysznic, umywalka, toaleta czy pralka. I bez względu na to, czym zajmiemy się w łazience – zyskamy przy tym odpowiednią widoczność. Większa liczba punktów oraz ich „strefowość” zwykle umożliwia też wykorzystanie tylko części lamp, których akurat potrzebujemy, bez zbędnego, nadmiernego zużywania prądu.

Światło nad lustrem

Zwróćmy też szczególną uwagę na odpowiednie doświetlenie obszaru lustra nad umywalką. Zazwyczaj okaże się ono niezwykle potrzebne do komfortowego dbania o higienę twarzy bądź jamy ustnej, dokładnego pielęgnowania zarostu czy ułożenia idealnej fryzury. Zadbajmy o to, aby wybrane lampy (czy to w postaci małych kinkietów z żarówkami halogenowymi, czy też modnych pasków ledowych) rzeczywiście zapewniały dobre oświetlenie, a nie rzucały cień, zniekształcały odbity obraz i utrudniały wykonywane czynności. Zwykle przy lustrze montuje się światła na wysokości wzroku – nad górną jego krawędzią bądź po bokach, w formie dwóch podłużnych opraw ściennych – które mogą znajdować się w bliskiej odległości od oczu. Dlatego też pamiętajmy o stosownym dobraniu żarówek, kloszy lub osłon (z tworzywa sztucznego, mlecznego szkła), chroniących przed oślepiającym efektem. Osobną kwestią jest barwa światła. Warto zdecydować się na złoty środek, czyli tonację zbliżoną do naturalnego światła słonecznego. Taka barwa nie okaże się ani zbyt ciemna i „przytulna”, ani zbyt jasna i zimna. Ponadto, będzie najwierniej oddawała kolory, kształty i proporcje.

Nie rezygnuj z dekoracyjnego charakteru oświetlenia!

Troska o funkcjonalny wymiar oświetlenia w łazience nie musi przekreślać jego atutów stylizacyjnych, estetycznych i budujących atmosferę. W końcu mówimy o pomieszczeniu, gdzie nie tylko bierzemy szybki prysznic przed pójściem do pracy, ale nierzadko też oddajemy się dłuższym, odprężającym kąpielom, pozwalającym odpocząć od codziennego zgiełku. Współcześnie istnieje wiele rozwiązań z zakresu oświetlenia dekoracyjnego, które potrafią podkreślić atrakcyjność aranżacji łazienki i wprowadzić do niej wyjątkowy nastrój.

Z uwagi na konieczność zastosowania bezpiecznych rozwiązań technologicznych, zwykle wybór pada na diody elektroluminescencyjne typu LED. Przeważnie stosuje się je w formie zabudowy, np. jeśli chodzi o podwieszane sufity, zagłębienia w ścianach i podłogach, obudowy wanien czy konstrukcje pryszniców. Nastrojowe, niezbyt mocne światło może występować w różnych kolorach, odpowiadających naszym upodobaniom lub stylowi pomieszczenia. Oczywiście, interesującą grę świateł uzyskamy też dzięki barwionym kloszom i osłonom oraz gustownie zaprojektowanym kinkietom. Ponadto, w stworzeniu miłej, przytulnej atmosfery pomoże nam cieplejsza, bardziej stonowana barwa o wyraźnie mniejszym natężeniu. W tym przypadku nie musimy koncentrować się na użyteczności wybieranych rozwiązań, a raczej na tym, jakie wzbudzają emocje i wrażenia wizualne. Choć drobne punkty typu LED również potrafią być użyteczne, jako wystarczające oświetlenie, gdy wstajemy do łazienki nocą lub wybieramy się do niej tuż po porannym przebudzeniu.

Planując system oświetlenia do łazienki, powinniśmy myśleć szeroko oraz mieć na uwadze szereg istotnych aspektów. Nie tylko to, jak wybrane rozwiązania będą wpływać na komfort korzystania z pomieszczenia czy na jego wystrój. W końcu chodzi też o nasze bezpieczeństwo użytkowania instalacji elektrycznych, energooszczędność czy odporność danych produktów na mniej dogodne warunki (np. w postaci dużej wilgotności, panującej w łazience). Dlatego szukając lamp do takiego pomieszczenia i rozważając ich rozmieszczenie, warto udać się po pomoc do ekspertów, którzy doradzą odpowiednie rozwiązania i zadbają o ich właściwą realizację.

JSA