Jak wybrać kolor elewacji?

0
7990
Elewacja domów
Może się wydawać, że wybór koloru elewacji to wyłącznie kwestia gustu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wybór farby do elewacji to decyzja na lata. Wolisz stonowany odcień beżu lub żółci, a może marzysz o nieco bardziej energetycznym kolorze? Zobacz, czym się kierować przy wyborze farby do elewacji.

Może się wydawać, że wybór koloru elewacji to wyłącznie kwestia gustu. Swoją decyzję powinniśmy jednak poprzedzić sprawdzeniem planu zagospodarowania przestrzennego dla naszego miejsca zamieszkania. Zdarza się, że plan zagospodarowania przestrzennego określa dopuszczalne przez gminę kolory elewacji. Wówczas spektrum kolorystyczne zdecydowanie się zawęzi. Jeśli kolor nie został narzucony z góry, możliwości jest wiele. Oto kilka praktycznych porad!

Dobór koloru do fasady budynku – najważniejsze zasady

  • Dobierz kolor elewacji do stylu nieruchomości. Pamiętaj, im więcej ozdobnych form architektonicznych, tym bardziej stonowany kolor. Jeśli budynek posiada prostą bryłę, możesz postawić na nieco odważniejsze rozwiązanie, urozmaicając elewację dodatkowym akcentem kolorystycznym: np. malując wokół okien lub pomiędzy nimi.
  • Dopasuj odcień do pozostałych elementów architektury budynku takich jak: okna, drzwi, parapety, rynny czy dach. Ponadczasowa biel lub odcienie beżu czy żółci będą doskonale współgrać z drewnianymi elementami oraz ceglastym dachem.
  • Zwróć uwagę na otoczenie domu oraz kolorystykę sąsiednich budynków. Fasada, w zależności od koloru, może delikatnie kontrastować z otoczeniem lub wtapiać się w tło.
  • Jasne kolory optycznie powiększą budynek: jeżeli chcesz, aby parterowy dom wydawał się wyższy niż w rzeczywistości, pomaluj fasadę poddasza na kolor jaśniejszy. Pamiętaj, że ciemny tynk szybciej się nagrzewa, co może powodować przedwczesne pęknięcia i uszkodzenia. Niestety, na ciemnej elewacji odpryski, zniszczenia i zarysowania będą dużo bardziej widoczne, jednakże umiejętna gra kolorami pozwoli ukryć mankamenty elewacji budynku i wydobyć jej zalety.

Farba do elewacji – najważniejsze właściwości

Farba przeznaczona do pokrycia fasady budynku musi być przede wszystkim odporna na działanie czynników atmosferycznych takich jak słońce czy wilgoć oraz czynników mechanicznych i chemicznych. Powinna również charakteryzować się: wysoką przepuszczalnością, dzięki czemu ściana będzie mogła swobodnie „oddychać”, nie zatrzymując wilgoci. Pomalujemy oszczędniej, jeśli wybierzemy farbę dobrze kryjącą, np. emulsja Nobiles Nobilit. Farba dostępna jest w dziewięciu najpopularniejszych kolorach: czarnym, piaskowym, rudym, zielonym, kremowym, beżowym, brzoskwiniowym, żółtym oraz ciemnobrązowym.

Do krycia powierzchni zewnętrznych świetnie sprawdzi się również farba dyspersyjna na bazie żywicy silikonowej np. Nobiles Fasada Silikon Mix dostępna w 365 kolorach z mieszalnika. Emulsja posiada samoczyszczącą powłokę, która umożliwia swobodne spływanie po fasadzie kropel deszczu, oczyszczając ją z kurzu oraz brudu i zabezpieczając przed grzybami i glonami. Co więcej, dzięki bogatej gamie kolorystycznej, każdy wybierze coś dla siebie.


Materiał partnera zewnętrznego