Jak wybrać kawiarkę do domu? Czym kierować się przy wyborze?

0
849
kawiarka do domu
Dobrze wybrana kawiarka powinna być wygodna, funkcjonalna i spełniać nasze potrzeby co do ilości i jakości przygotowywanej kawy | fot.: materiał partnera

Mały zaparzacz ciśnieniowy zwany też kawiarką to doskonała opcja dla osób, które chcą przygotowywać aromatyczną kawę, przypominającą włoskie espresso, w domu. Urządzenie to cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie i doceniane jest przez największych kawowych smakoszy. Jak wybrać kawiarkę do domu?

Kawiarka aluminiowa czy stalowa – co wybrać? 

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy chcemy, aby nasza kawiarka była aluminiowa czy stalowa. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Kawiarki aluminiowe mają tradycyjny, kanciasty kształt. Warto wspomnieć, że pierwsza kawiarka wykonana była właśnie z aluminium. Dlatego, jeśli zależy nam na klasycznym wyglądzie przypominającym oryginalne kafetierki, które swoje początki miały we Włoszech, to kawiarka aluminiowa będzie najlepszą opcją. Trzeba jednak pamiętać, że aluminium nie jest najtrwalszym tworzywem, dlatego tak wykonane urządzenie charakteryzuje się krótszą żywotnością niż jego stalowy odpowiednik. 

Kawiarki stalowe są znacznie trwalsze. Stal jest odporna na uszkodzenia i z biegiem czasu nie zmienia swojego koloru ani kształtu. Jakie są zatem ich wady? Niestety kawiarki stalowe nie mają tak charakterystycznego wyglądu, jak te wykonane z aluminium. Miłośnikom tradycyjnych rozwiązań i oryginalnego wyglądu z pewnością nie przypadną one do gustu. 

Kawiarka dopasowana do warunków domowych 

Na rynku dostępne są kawiarki na kuchenkę elektryczną i gazową oraz na płytę indukcyjną i ceramiczną. Sposób działania urządzenia wybieramy oczywiście w zależności od sprzętu, jaki posiadamy w swoim domu. Warto o tym pamiętać i przed zakupem dokładnie sprawdzić przeznaczenie kawiarki, aby później nie okazało się, że jednak nie możemy jej użyć. 

Kawiarka na 2, 4, 6 a może 12 filiżanek? 

Ważną kwestią jest też pojemność kawiarki. Na rynku dostępne są urządzenia przygotowujące jednocześnie 2,4, 6, 8, a nawet 12 filiżanek kawy. Wybór pojemności zależy od naszych potrzeb i od tego, dla ilu osób będziemy przygotowywali kawę. Pamiętajmy, że jeśli kawiarka nie jest wyposażona w reduktor, to jednorazowo będziemy musieli przygotowywać tyle filiżanek, do ilu urządzenie jest przeznaczone. 

Dobrze wybrana kawiarka powinna być wygodna, funkcjonalna i spełniać nasze potrzeby co do ilości i jakości przygotowywanej kawy. Dlatego warto zwrócić uwagę na wszystkie kwestie i dobrze przemyśleć wybór. Dzięki temu raz zakupione urządzenie pozostanie z nami na bardzo długo. 

Materiał partnera