Jak urządzić idealną strefę wypoczynkową?

0
1673
Ładnie urządzony salon
Przy wyborze pomiędzy klasyczną sofą a narożnikiem weźmy pod uwagę wielkość pomieszczenia. | fot.: fotolia.com, 115988459 | autor: ALDECAstudio

Salon to centralne pomieszczenie każdego domu. Podobnie jak sypialnia, stanowi idealne miejsce do relaksu i odpoczynku. Jednak aby pokój dzienny faktycznie spełniał taką funkcję, musi zostać odpowiednio urządzony. Oto kilka wskazówek, które pomogą stworzyć idealną strefę wypoczynkową.

Najważniejszym punktem salonu jest oczywiście kanapa. Musi być dostatecznie duża, aby pomieścić wszystkich domowników. Jeżeli taka opcja nie wchodzi w grę, możemy dobrać do niej pasujące stylistycznie fotele. Przy wyborze pomiędzy klasyczną sofą a narożnikiem weźmy pod uwagę wielkość pomieszczenia. Jeżeli jest bardzo małe, lepiej zdecydować się na sofę. Zajmie mniej miejsca, a gdy będziemy chcieli wygodnie rozłożyć nogi, możemy dokupić do niej lekką, łatwą do przesuwania pufę lub podnóżek. Jeśli mamy do zagospodarowania dużą przestrzeń (np. w przypadku salonu łączonego z kuchnią) albo nasze pomieszczenie jest średniej wielkości, warto zainwestować w porządny narożnik. Ten rodzaj kanapy może posiadać dowolną liczbę modułów i jeden lub dwa szezlongi (dzięki którym przyjmiemy pozycję pół-leżącą).

Od naszych oczekiwań i możliwości zależy, którą opcję wybierzemy. Trudniejszą kwestią jest stwierdzenie, czy wybierać meble tapicerowane, czy skórzane. W tym pierwszym przypadku musimy liczyć się z nieco trudniejszym czyszczeniem ewentualnych zabrudzeń i koniecznością częstego odkurzania kanapy. W drugim problemem może być nieprzyjemne przyklejanie się skóry do spoconego ciała i jej niszczenie pod wpływem wysokiej temperatury oraz dużego nasłonecznienia. Dlatego materiał należy dobrać zależnie od umiejscowienia naszego salonu. Jeżeli jest w nim dość chłodno, a meble nie będą narażone na wpływ słońca, możemy zdecydować się na skórę. Gdy lubimy przytulny, klasyczny styl we wnętrzach i miękki, przyjemny dotyk materiału, lepiej postawić na meble tapicerowane.

Oświetlenie i rozrywka

Oprócz mebli, na których będziemy się wylegiwać, istotne są pozostałe elementy wyposażenia. W salonie nie może zabraknąć stylowej szafki RTV (w końcu to właśnie w kierunku telewizora najczęściej będziemy kierować swój wzrok), komody, półek i innych miejsc do przechowywania. Jeżeli zależy nam na aranżacyjnej spójności, najlepiej zdecydować się na komplet. Szafka pod telewizorem powinna być minimalistyczna, a przy tym umożliwiać schowanie różnych rzeczy, np. sprzętów, kabli, czy płyt. Dobrze, aby większość szafek była zamykana. Im mniej przedmiotów i drobiazgów na wierzchu, tym lepiej odpoczywa nasz umysł. W przypadku salonu minimalizm jest wskazany. Na zewnątrz powinny znajdować się przede wszystkim stylowe dodatki i elementy ozdobne.

Dużą rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie. W pokoju dziennym warto umieścić kilka źródeł światła – lampę sufitową, stojącą, albo kinkiety. Jeżeli przestrzeń jest bardzo duża, najlepiej zadbać o doświetlenie stref wypoczynkowych, głównie przy kanapie oraz w okolicy telewizora. Pamiętajmy również o tym, że barwa światła powinna być neutralna lub ciepła. Zbyt chłodna będzie oddziaływać na nas pobudzająco i utrudniać odpoczynek.


Materiał partnera zewnętrznego