Jak dobrać zasłony do salonu?

0
946
zasłony w nowoczesnym salonie
Odpowiednio dobrane zasłony do salonu dają wrażenie przytulności i dodają klimatu | fot.: stock.adobe.com

Zasłony są jednymi z tych elementów wyposażenia wnętrza, które nadają mu ostateczny wyraz. Właściwie dobrane mogą dodać przytulności, optycznie powiększyć, lub zmniejszyć pomieszczenie, dodawać energii domownikom, lub działać przytłaczająco zarówno na salon, jak i ludzi. Czym się kierować dobierając zasłony do salonu? Sprawdźcie.

Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze zasłon do salonu?

Zasłony do salonu pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też użytkową. Zabezpieczają wnętrze przed nadmiarem promieni słonecznych, a niekiedy przed wścibskimi sąsiadami. Decydując się na ich kupno, trzeba uwzględnić szereg czynników, które mogą mieć znaczenie i ułatwić wybór. Pierwszym z nich jest wielkość salonu i jego kształt. Duża przestrzeń daje więcej możliwości aranżacyjnych i dozwolone są nawet ciemne zasłony z ciężkiej tkaniny. W małym salonie taka dekoracja okna mogłaby nie tylko wizualnie zmniejszyć pomieszczenie, ale i działać przytłaczająco. Do małego pokoju lepiej zdecydować się na lekkie i cienkie zasłonki w jasnym kolorze, lub nawet same firany, które dodadzą przytulności, ale ich transparentność nie ograniczy za bardzo przestrzeni. Jeśli salon jest wąski, a okno znajduje się na krótszej ścianie, można go optycznie poszerzyć, wybierając zasłony w poziome pasy. W przestronnym, ale niskim pokoju natomiast pionowe pasy na zasłonach mogą sprawić, że wyda się on wyższy.

Duże znaczenie w kreowaniu przestrzeni mają też kolory i desenie. O ile w dużym salonie nie ma to większego znaczenia, do małego najlepszym rozwiązaniem będą jednokolorowe jasne zasłony. Mogą ewentualnie posiadać delikatny wzorek. Duże desenie do małego wnętrza mogłyby wprowadzić chaos i je zdominować. Duże desenie, np. z motywami roślinnymi, czy kwiatami są polecane do wielkich i przestronnych salonów. Przy wyborze jednak warto wziąć pod uwagę także stylizację ogólną pomieszczenia.

W kontekście zasłon, które będą budowały charakter i wygląd salonu, warto pamiętać także o samej tkaninie, z której zostały wykonane. Do najbardziej popularnych materiałów zaliczają się woale, szyfony oraz tiule, które wyróżniają się lekkością, ale jednocześnie same nie dadzą efektu zaciemnienia pomieszczenia. Jeśli salon ma prezentować się w pewnym przyciemnieniu, albo poszukujemy tkanin, które odgrodzą nas od wścibskich spojrzeń sąsiadów, zasłony powinny być wykonane z weluru lub aksamitu

Jak dobrać zasłony do stylizacji ogólnej salonu?

Odpowiednio dobrane zasłony do salonu dają wrażenie przytulności i dodają klimatu. Aby ten efekt uzyskać, trzeba pamiętać, że powinny one tworzyć spójną całość z ogólną aranżacją. Jednokolorowe zasłony można bezpiecznie wkomponować w wiele stylizacji. Jednak w zależności od stylu mogą one różnić się barwą, czy rodzajem tkaniny. Przykładowo w nowoczesnych wnętrzach można dobrać zasłony za zasadzie kontrastu do ścian. W biało-czarnym wnętrzu nowoczesnym czarne zasłony na tle białych ścian zaprezentują się doskonale. We wnętrzu klasycznym natomiast wskazane są barwy stonowane. Polecane są ciepłe odcienie pasteli, beże, brązy. We wnętrzach glamour pięknie wyglądają połyskujące zasłony z atłasu. Wzorzyste zasłonki w kwiaty dobrze zaprezentują się w salonie urządzonym w stylu angielskim, a zawierające motywy egzotyczne w stylu boho. Geometryczne wzory w kontrastowych kolorach idealne będą do salonów nowoczesnych.

Jeśli przy wyborze zasłon do salonu weźmiemy pod uwagę powyższe wskazówki, jest szansa na stworzenie klimatycznego wnętrza, w którym domownicy i goście będą czuli się dobrze. Wielkość salonu i jego styl, powinny być tymi czynnikami, w oparciu o które dokonamy wyboru. Znaczenie mają nie tylko kolory, desenie, ale i tkaniny. Dobrze dobrane do ogólnej stylizacji przyczynią się do powstania niepowtarzalnego wnętrza z charakterem.


OLI