Jak bezpiecznie wynająć dom lub mieszkanie?

0
938
wyciągnięta męska dłoń trzymająca klucze do mieszkania
Wynajem mieszkania może być doskonałym źródłem korzyści finansowych. Zasady współpracy z najemcą powinny jednak być jasne i klarowne, by uniknąć ewentualnych problemów i konfliktów | fot.: stock.adobe.com

Posiadając własne nieruchomości możemy czerpać finansowe korzyści z ich wynajmowania. Aby jednak zyski nie przekształciły się w straty, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które zagwarantują nam bezpieczne wynajmowanie mieszkania. Ponieważ są to jednak zasady dość uniwersalne, powinni się z nimi zapoznać także wynajmujący mieszkanie, aby zorientować się, czego i na jakich zasadach może oczekiwać od nas wynajmujący oraz jakie ma prawa.

Szczera rozmowa i sprawdzenie rzetelności najemcy

Współpracę z najemcą powinniśmy zacząć od szczerej rozmowy, podczas której przedstawimy swoje oczekiwania co do warunków najmu obu stron. W Internecie możemy obecnie znaleźć mnóstwo stron oferujących domy i mieszkania na wynajem. Jedną z nich jest na przykład znane konsumentom Allegro.pl. Na stronie https://allegro.pl/kategoria/domy-do-wynajecia-112746 Niezależnie więc czy jesteśmy wynajmującym czy najemcą, warto porównać swoje oczekiwania (także finansowe) z ofertami dostępnymi w okolicy dla podobnego standardu.

Zanim oddamy dom do wynajęcia musimy ustalić m.in. ile osób zamieszka na ten czas w mieszkaniu lub czy potencjalny najemca posiada jakieś zwierzęta domowe. Zatem najemca posiadający zwierzęta nie tylko powinien podać prawdziwą informację na ich temat, ale i liczyć się z ewentualną odmową wynajmu lub wyższymi jego kosztami w przypadku zadeklarowania zwierząt domowych.

Istotną kwestią jest również sprawdzenie rzetelności najemcy. Należy zorientować się w jego sytuacji finansowej, by móc ocenić czy będzie on miał stałe źródło dochodów, z którego opłaci koszty wynajmu. Oczywiście warto także sprawdzić, czy nie został dodany do Krajowego Rejestru Dłużników, co znacząco ułatwia ocenę wiarygodności płatniczej wynajmującego. W tym celu warto z wyprzedzeniem zadbać o dostęp do usług KRD. Najemca powinien jednocześnie zadbać o to, żeby spłacić ewentualne zaległości (osoba prywatna może się znaleźć w spisie dłużników przy nieopłaceniu kwot od 200 zł wzwyż).

Pisemna umowa wynajmu mieszkania

Każdy kto planuje wynajem domów, powinien pamiętać o sporządzeniu pisemnej umowy. Jest ona istotnym zabezpieczeniem dla obu stron, gdyż zawiera jasne i klarowne zasady współpracy. Taki dokument pozwoli nam uniknąć nieodpowiedzialnych najemców, którzy mogliby nie stosować się do słownie ustalonych reguł. Pamiętajmy, że powinny w niej zostać zawarte informacje dotyczące terminu i zasad płatności, określenia zasad wypowiedzenia wynajmu i rozliczenia zaliczki zwrotnej. Ponadto możemy w niej zawrzeć wszelkie istotne dla obydwu stron wiadomości.

Jeżeli nie mamy pewności czy przygotowana przez nas umowa jest sprawdzona i dostosowana do naszych potrzeb, warto udać się do doświadczonego pośrednika w obrocie nieruchomościami, który ją oceni lub pomoże przygotować nową. Poprawnie sporządzona umowa minimalizuje potencjalne ryzyko związane z wynajmowaniem mieszkania i zwiększa szansę na udaną współpracę pomiędzy właścicielem domu, a najemcą.

Podatek od wynajmu mieszkania

Nie wato rezygnować z płacenia podatku za wynajem domu. Zazwyczaj nie są to duże kwoty, a dokonanie tej formalności umożliwi nam skuteczne reagowanie w razie ewentualnych problemów. Nie będziemy się wówczas obawiać, że sprawa wyjdzie na jaw, albo że ewentualnie skonfliktowany z nami najemca będzie nas szantażował, wykorzystując wiedzę o niepłaceniu przez nas podatku.

Ponadto każda umowa najmu musi zawierać czytelny zapis o wysokości czynszu i dodatkowych opłatach. Jeśli obowiązek opłacania w administracji rachunków za media i czynsz ciąży na najemcy, należy wówczas oddzielić te wartości od czynszu najmu, które stanowią zarobek dla właściciela mieszkania. Od tej kwoty liczona jest wysokość podatku.

Kaucja zwrotna

Osoby przygotowujące domy do wynajęcia powinny zapoznać się z pojęciem kaucji zwrotnej. Jest to kwota zabezpieczająca, którą właściciel mieszkania pobiera od najemcy w chwili rozpoczęcia wynajmu. Cała suma jest zwracana osobie wynajmującej mieszkanie po zakończeniu wynajmowania, pod warunkiem, że lokal oddany jest w stanie pierwotnym, nie dokonano w nim żadnych przeróbek niezgodnych z ustaleniami z właścicielem, anie niczego nie zniszczono. Wysokość kaucji to najczęściej jedno- lub dwukrotność miesięcznego czynszu najmu, wliczając średnie opłaty za media. Oczywiście w zależności od standardu domu czy mieszkania wynajmujący może zaproponować inną kwotę, którą uzna za właściwą. Najemca zaś, aby nie utracić kaucji, powinien wszelkie wrażliwe kwestie spisać w protokole lub umowie. Także, jeśli planuje drobne remonty czy przeróbki. Warto także zrobić wspólnie inwentaryzację sprzętu i jego wartości. Wszystko to pozwoli na klarowne zakończenie współpracy, jeśli z jakichś powodów nie będzie ona satysfakcjonująca dla którejś ze stron lub jeśli wynajem dobiegnie kresu.

Podsumowanie

Wynajem mieszkania może być doskonałym źródłem korzyści finansowych. Zasady współpracy z najemcą powinny jednak być jasne i klarowne, by uniknąć ewentualnych problemów i konfliktów. Warto więc pamiętać o rozwiązaniach gwarantujących bezpieczeństwo, czyli min. sprawdzenie rzetelności najemcy, sporządzenie pisemnej umowy najmu, zapłacenie podatku czy ustalenie wysokości kaucji zwrotnej.


Materiał partnera zewnętrznego