Gdzie warto stosować geowłókniny przy domu jednorodzinnym?

0
489
geowłóknina
Geowłóknina to materiał stosowany powszechnie w budownictwie, szczególnie przy budowie dróg, umacnianiu skarp czy terenów pod parkingi | fot.: materiał partnera

Geowłóknina to materiał stosowany powszechnie w budownictwie, szczególnie przy budowie dróg, umacnianiu skarp czy terenów pod parkingi. Ich właściwości można jednak wykorzystać również w mniejszej skali z czego korzystają właściciele domów jednorodzinnych. Zobaczmy, w jakich miejscach powinni oni zastosować geowłókniny.

Droga dojazdowa do domu i podjazd przed garażem

Dojazd do domu i podjazd przed garażem to dwa miejsca, które wymagają solidnego przygotowania gruntu. Odpowiednie jego utwardzenie i zagęszczenie jest konieczne, by miały one równą powierzchnię i nie osuwały się pod wpływem większych opadów. W miejscach takich warto stosować geowłókniny, które pomogą ustabilizować grunt pod drogą czy podjazdem i sprawią, że przez długi czas pozostanie ona w dobrej kondycji. Doskonale nadaje się ona jako jedna z warstw pod drogą wysypaną utwardzonym kamieniem, jak i pod drogą wyłożoną kostką czy wybetonowaną.

Wzmocnienie skarpy

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych położonych na terenach podgórskich i pofałdowanych ma problem z osuwającymi się skarpami. Nasila się on podczas ulewnych deszczy, a osuwające się skarpy nie tylko brzydko wyglądają, ale mogą się również stać zagrożeniem dla mieszkańców. W rozwiązaniu tego problemu może skutecznie pomóc położenie geowłókniny, która pozwoli ustabilizować grunt na skarpie. Wymaga to co prawda zdjęcia wierzchniej warstwy gleby, ale po ułożeniu geowłókniny można z powrotem ją nadsypać. Nie ma też żadnych przeszkód do zasiania trawy czy posadzenia niewielkich roślin ozdobnych na skarpie wzmocnionej z pomocą geowłókniny.

Drenaż wokół domu

Bardzo częstym problemem, z którym zmagają się właściciele domów jednorodzinnych, jest trudność w odprowadzaniu wody z okolic fundamentów. Tutaj również warto skorzystać z geowłókniny, którą można z powodzeniem wykorzystać do drenażu. Dzięki niej będzie można usunąć problem z podsiąkami wodnymi i zlikwidować na zawsze kłopot związany z zawilgoceniem fundamentów lub piwnicy.

Wzmocnienie brzegów stawu lub oczka wodnego

Geowłókniny doskonale nadają się również do wzmocnienia brzegów akwenów wodnych. Można jej używać do wzmocnienia brzegów zbiorników naturalnych, takich jak stawy, ale również sztucznych akwenów wodnych, takich jak oczka wodne czy rowy melioracyjne. Dzięki geowłókninie będą one stabilniejsze i ryzyko, że brzeg się osunie pod ciężarem stojącej na nim osoby, spada do minimum.

Materiał partnera