Gdzie najczęściej stosuje się meble metalowe?

0
301
meble metalowe
Ze względu na rodzaj użytego do ich produkcji materiału i jego właściwości, meble metalowe powszechnie wykorzystywane są w szatniach, pomieszczeniach o funkcji socjalnej oraz magazynach | fot.: stock.adobe.com

W porównaniu z tradycyjnymi szafami drewnianymi meble metalowe są nie tylko trwalsze, bardziej odporne na niszczące działanie wielu czynników środowiskowych, ale co może być sporą niespodzianką, najczęściej również znacznie lżejsze. Wykonane z blach różnej grubości, ewentualnie wzmacniane metalowymi kątownikami szafy z metalu to jedne z najpopularniejszych kategorii mebli magazynowych, warsztatowych i biurowych. Jakie są ich najczęstsze zastosowania?

Meble socjalne i gospodarcze

Ze względu na rodzaj użytego do ich produkcji materiału i jego właściwości, meble metalowe powszechnie wykorzystywane są w szatniach, pomieszczeniach o funkcji socjalnej oraz magazynach. Metalowe konstrukcje i wykończenie tego typu mebli sprawia, że są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu przez dłuższy czas zachowują estetyczny wygląd i pełną funkcjonalność użytkową. Warto również podkreślić, że czyszczenie metalowych mebli jest znacznie łatwiejsze niż ich drewnianych odpowiedników, co w przypadku pomieszczeń o funkcji socjalnej lub gospodarczej, z których korzysta wiele osób, jest dużą zaletą. Miejscami, w których spotyka się niemal wyłącznie meble o konstrukcji metalowej, są wszelkiego rodzaju warsztaty i zakłady przemysłowe, w których ryzyko przypadkowego uszkodzenia lub poważnego zabrudzenia mebli jest największe.

Szafy na akta

Estetyczne, precyzyjnie wykonane meble metalowe spotkać możemy nie tylko w szatniach, magazynach, warsztatach czy obiektach o charakterze przemysłowym, ale i w tradycyjnych pomieszczeniach biurowych, i to nie tylko tych pełniących funkcję socjalną. W przypadku biur gromadzących duże ilości dokumentów w formie papierowej, zwłaszcza jeśli są to dokumenty poufne, wymagające szczególnej ochrony, zwykle stosuje się zamykane szafy o konstrukcji metalowej, niekiedy specjalne szafy pancerne i ognioodporne. Podstawowymi biurowymi meblami metalowymi są szafy dedykowane przechowywaniu akt i innych dokumentów papierowych. W tego typu pomieszczeniach spotkać możemy również metalowe sejfy antywłamaniowe, wykonane z metalu biurka czy regały.

Podstawowym przeznaczeniem wszystkich mebli metalowych jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony przechowywanych w ich wnętrzu przedmiotów. Są to konstrukcje trwałe, charakteryzujące się dużą odpornością na uszkodzenia oraz działanie różnych czynników niszczących, łatwe do utrzymania w czystości, a zatem najczęściej stosowane jako element wyposażenia różnorodnych pomieszczeń o funkcji gospodarczej lub socjalnej. Znajdziemy je w firmach prywatnych i różnego rodzaju instytucjach.

Materiał partnera