Firany do salonu metrażowe – jaką taśmę wybrać ?

0
7585
Firany metrażowe
Kupując firany do salonu metrażowe i wszywając w nich taśmę trzeba później samodzielnie ściągnąć taśmę tak, by powstały oczekiwane marszczenia. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Firany na metry to najtańsza opcja na dekorację okienną. Niestety dość pracochłonna przy każdorazowym zawieszaniu, kiedy ręcznie trzeba bawić się z zakładkami i marszczeniami. Dlatego świetnym i ekonomicznie niezwykle efektywnym rozwiązaniem jest wszycie w firankę taśmy marszczącej. Dzięki temu firana metrażowa stanie się równie wygodna w montażu jak firana gotowa. Jakie rodzaje taśm marszczących wybrać? I z jakimi taśmami firany do salonu metrażowe prezentują się najlepiej?

Taśmy plisowane na firany do salonu

Najbardziej typowe, niemalże tradycyjne. Pozwalają na ułożenie firany w równe marszczenia. W zależności od szerokości marszczenia mogą potrzebować różnej ilości materiału – od bardzo gęstego marszczenia w stosunku 1:3 do dość rzadkiego, (1:1,5) stosowanego tam, gdzie wzór jest gęsty i bogaty i gdzie nadmierne marszczenie może znacznie ograniczyć przejrzystość firany. Plisy są prostym marszczeniem, a sama taśma niw jest nadmiernie ozdobna, dlatego często stosuje się je tam, gdzie zawieszenie firanki jest ukryte pod karniszem. Z taśmą plisą wszystkie firany do salonu metrażowe stają się proste do zawieszenia i wyglądają elegancko.

Taśmy naprzemienne do firan z metrażu

Taśma ta ładnie układa się na firance tworząc coś w rodzaju falbanki. Może dawać bardzo gęste marszczenia (idealne do firanek jednolitych – np. z kreszu, woalu czy tiulu) bądź oferować luźne lekko spływające fale, świetnie wyglądające przy ciężkich materiałach typu  żakard.

Taśma z kontrafałdami do firan do salonu

Idealna do tworzenia niebanalnych aranżacji w salonie. Pozwala na zebranie kilku zakładek w ramach jednej kontrafałdy i założenie jest na stałe bądź tylko na daną aranżację (wtedy po praniu można firankę dokładnie wyprasować).

Firany do salonu metrażowe mogą również być dodatkowo upinane – mimo zebrania ich przez marszczącą taśmę. Taka aranżacja gwarantuje niebanalny wygląd mimo dość nisko kosztowej inwestycji.

Jak ściągać firankę taśmą do firan?

Kupując firany do salonu metrażowe i wszywając w nich taśmę trzeba później samodzielnie ściągnąć taśmę tak, by powstały oczekiwane marszczenia. Robi się to poprzez związanie (bądź przytrzymanie) sznureczków z jednej strony firanki a następnie ściąganie firanki zgodnie z oczekiwanym marszczeniem. Niektórzy po takim zabiegu związują pozostałe końce sznureczków na drugim brzegu firanki i je obcinają. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo marszczenia nie można już zmienić. Tymczasem przy praniu firanki i zachowaniu sznureczków można firankę rozsunąć i dokładniej ją dzięki temu wysłać.

Firany na metry do pokoju i salonu, żakardowe i woalowe firanki cięte z metrażu do kuchni i dla dzieci w sklepie internetowym https://firaneo.net/firany-na-metry


Materiał partnera zewnętrznego