Filtry w odkurzaczu – pamiętaj o ich wymianie

0
776
Odkurzacze zasysają nie tylko większe drobiny, ale również bardzo drobne pyły i kurz. Gdyby nie filtry, spora część z tych niewielkich zanieczyszczeń zupełnie swobodnie mogłaby opuścić odkurzacz przez wylot | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Odkurzacze wielu z nas traktuje jako obowiązkowe wyposażenie domu, z którym – na szczęście – nic nie trzeba robić, tylko jedynie od czasu do czasu wymienić worek. To nie do końca prawda. Nawet już pomijając fakt, że wiele najnowocześniejszych odkurzaczy to konstrukcje bezworkowe, podstawowym elementem, któremu trzeba poświęcać uwagę, jest zawsze filtr.

Zadania filtrów w odkurzaczu

Odkurzacze zasysają nie tylko większe drobiny, ale również bardzo drobne pyły i kurz. Gdyby nie filtry, spora część z tych niewielkich zanieczyszczeń zupełnie swobodnie mogłaby opuścić odkurzacz przez wylot. Podstawowym zadaniem filtrów jest właśnie zapobieganie takiemu zjawisku. Niestety filtry po pewnym czasie się zapychają. Wtedy spada moc ssąca odkurzacza, który nie ma już możliwości usuwania oczyszczonego powietrza, a także rośnie ryzyko uszkodzenia silnika, który pracuje pod zbyt dużym obciążeniem.

Pomysłowe konstrukcje i ich problemy

Wielu producentów nowoczesnych odkurzaczy, między innymi Samsung, stawia dziś głównie na konstrukcje z filtrami EPA i HEPA. To dwie klasy bardzo dokładnych filtrów, które zatrzymują nawet drobne cząstki kurzu i alergeny. Ponieważ filtry te są gęsto tkane, trzeba je też stosunkowo często wymieniać. Warto więc poszukać tańszego sklepu, w którym ich ceny będą na akceptowalnym poziomie. Poza tym w niektórych konstrukcjach wymiana filtra jest nieco bardziej skomplikowana, a jeśli stary filtr był mechanicznie uszkodzony, to warto od razu zlecić diagnostykę mechanizmów odkurzacza (można to zrobić w serwisie współpracującym ze sklepem https://www.czescisamsung.pl/filtry,54,0.html, dostawcą oryginalnych, tanich filtrów do odkurzaczy Samsunga).

Filtry HEPA mają niższą żywotność od klasycznej pianki, ale są zdecydowanie skuteczniejsze i zatrzymują prawie cały brud, jaki może zassać odkurzacz. Używanie wyeksploatowanych filtrów tego typu jednak prowadzi do szybkiego przegrzewania się silnika odkurzacza.

Białe czy czarne?

W sieci można znaleźć wiele informacji o tym, jakoby kolor filtra w jakiś sposób był powiązany z jego możliwościami. Tak nie jest. Zwykle kolor filtra podyktowany jest tylko względami estetycznymi, ponieważ w wielu modelach filtry są widoczne przez maskownice. Poza tym jednak jest to tylko kwestia techniczna, pozwalająca producentowi łatwiej odróżnić materiały do wyrobu filtrów do różnych odkurzaczy.

Wbrew niektórym informacjom czarne filtry nie zawierają węgla aktywnego i w żaden sposób nie zwiększają siły oczyszczania. Klasyczne filtry gąbkowe wymienia się zawsze tylko według dopasowania do modelu odkurzacza – ich skuteczność jest zawsze taka sama, natomiast zastosowanie innego (na przykład grubszego) filtra z innego modelu na pewno nie pomoże, a może nawet znacznie skrócić żywotność odkurzacza.


Materiał partnera zewnętrznego