Domowe sposoby na insekty – fakty i mity

0
758
inwazja komarów
Komary potrafią być bardzo męczące. Wlatują one do domu, kiedy jest otwarte okno i świecą się światła, a potem gryzą domowników, pozostawiając po sobie swędzące ślady | fot.: Stock.adobe.com

W okresie letnim, w domach pojawiają się różne insekty, które skutecznie utrudniają życie mieszkańcom. W Internecie można znaleźć bardzo dużo domowych sposobów, które pozwolą się ich pozbyć raz na zawsze. Warto jednak wypróbować tylko te najlepsze, które rzeczywiście mogą zadziałać. 

Sposoby na komary

Komary potrafią być bardzo męczące. Wlatują one do domu, kiedy jest otwarte okno i świecą się światła, a potem gryzą domowników, pozostawiając po sobie swędzące ślady. Aby się ich pozbyć i móc bez obawy zostawić otwarte okno lub drzwi tarasowe, wcale nie trzeba kupować drogich sprzętów i preparatów. Warto np.:

  • pozbyć się wszelkich wód stojących, które znajdują się w okolicy domu, ponieważ komary wylęgają się właśnie w takich miejscach,
  • na parapecie postawić kocimiętkę,
  • na parapecie rozłożyć pokrojone plastry cebuli lub waciki wymoczone w occie.

Sposoby na mrówki

W domu bardzo często można spotkać także mrówki. Mitem jest to, że nie pojawiają się one w domach, w których utrzymywana jest czystość. Tak naprawdę mogą się znaleźć wszędzie. Aby się ich pozbyć można:

  • zniszczyć mrowisko, z którego przychodzą mrówki, poprzez wkładanie do niego wacików nasączonych naftą,
  • w rożnych zakamarkach w domu rozłożyć kawałki mięty, ruty lub babki,
  • na trasie, którą pokonują rozpylić mieszaninę wody i octu, lub rozsypać cynamon, goździki, pieprz lub sól.

Sposoby na karaluchy

Wyjątkowo dokuczliwe, nielubiane i odstraszające są karaluchy. Ponadto mogą one przenosić różne choroby, a ich odchody zanieczyszczają produkty spożywcze. Można się ich pozbyć z domu m.in.:

  • przecierając olejkiem eukaliptusowym miejsca, w których się pojawiają.

Niektóre źródła twierdzą, że w walce z karaluchami może pomóc pozostawianie szklanki z piwem lub rozsypanie malin. Jest to mit. Tego typu działania mogą doprowadzić do ich rozmnażania i pogłębienia się problemu. Niekiedy jedynym wyjściem jest przeprowadzenie profesjonalnej dezynsekcji.

Sposoby na muchy

Muchy potrafią być bardzo uciążliwe. Przenoszą także bardzo dużo chorób. Warto też wspomnieć, że rozmnażają się dosyć szybko. Aby się ich pozbyć, można wykorzystać kilka domowych sposobów:

  • przede wszystkim warto trzymać wszelkie produkty spożywcze oraz śmieci w zamkniętych pojemnikach,
  • dobrze jest też, zabezpieczyć okna specjalnymi siatkami, aby uniemożliwić owadom dostanie się do domu, można je zastąpić starymi firankami,
  • w wazonie można trzymać czarny bez, lawendę, piołun lub miętę.

Sposoby na mole

W domach bardzo często można spotkać mole spożywcze, które wyrządzają szkody w żywności, oraz mole ubraniowe, które niszczą materiały. Aby pozbyć się tych pierwszych, w pierwszej kolejności powinno się wyrzucić wszelkie produkty, które mają widoczne znaki ich obecności. Następnie warto w szafkach z pożywieniem włożyć wanilię, goździki lub anyż. Z kolei, aby pozbyć się moli ubraniowych, w pierwszej kolejności można wywiesić w nasłonecznionym miejscu, wszelkie ubrania, aby pozbyć się z nich larw. Dobrze jest także, trzymać ubrania sezonowe (np. grube kurtki zimowe) w szczelnych workach. W garderobie powinno się również rozwiesić woreczki z lawendą, miętą, goździkami.

Warto sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby, które są bardzo pomocne w walce ze szkodnikami. Środki chemiczne i drogie urządzenia dostępne w sklepach niech będą ostatecznością.

AKU