Dom energooszczędny – na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu, aby eksploatacja domu była tańsza?

0
636
dom energooszczędny
Na straży odpowiednich parametrów energetycznych nowo budowanych domów stoją przepisy prawne | fot.: materiał partnera

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz większą uwagę przywiązuje się do ekologii i dbania o środowisko, budowa domu energooszczędnego jest czymś bardzo popularnym i wpisującym się w obowiązujące trendy. Dom energooszczędny to taki, który do codziennego funkcjonowania potrzebuje jak najmniejszej ilości energii, dodatkowo pozyskując energię z odnawialnych jej źródeł. Na straży odpowiednich parametrów energetycznych nowo budowanych domów stoją przepisy prawne.

Ostatnie zmiany w tym zakresie obowiązują od 31.12.2020 r. Zostały wprowadzone w ramach kolejnej nowelizacji Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowe Warunki Techniczne określają wartość wskaźnika EP, który wyraża zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, na nieprzekraczalnym poziomie 70[kWh/(m2*rok)] dla budynków jednorodzinnych i 65 kWh/(m2*rok) w przypadku budynków wielorodzinnych. Jednocześnie wyznaczono nowe normy dla współczynników przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych Uściany<0,20 W/(m2*K), dachu Udachu<0,15 W/(m2*K) oraz okien: Uokien pionowych nie może przekraczać wartości 0,9 W/(m2*K), a wartość Uokien połaciowych nie może być większa niż 1,1 W/(m2*K).

Standard energetyczny domu jest brany pod uwagę już na etapie projektowania. Od czego on zależy i co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na konkretny projekt oraz aby eksploatacja domu była tańsza?

aurory projekt domu
Przy wyborze projektu domu należy zwrócić uwagę na to, aby kształt bryły był zwarty i prosty | fot.: materiał partnera

Parametry wpływające na poziom energooszczędności domu

Przy wyborze projektu domu należy zwrócić uwagę na to, aby kształt bryły był zwarty i prosty, z jak najmniejszą liczbą załamań, bez nisz i wnęk, ale za to z przeszkleniami od strony południowej. Należy pamiętać o zasadzie, że im mniejsza powierzchnia zabudowy, tym mniejsze będą straty ciepła.

Bardzo duże znaczenie ma właściwe usytuowanie budynku względem stron świata w taki sposób, aby w efektywny sposób wykorzystać naturalną energię słoneczną. Najkorzystniejsze jest południowe usytuowanie strefy dziennej z przeszkleniami. Okna skierowane na północ powinny zapewniać optymalną ilość światła, ale powinny być mniejsze.

Warto zwrócić uwagę na odpowiednią lokalizację pomieszczeń względem siebie, czyli  podział budynku na tak zwane strefy ciepłą i zimną. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie kominka w centralnej części domu, co pozwoli na efektywne rozprowadzenia ciepła wewnątrz wszystkich pomieszczeń.

malinowki dom energooszczędny
Należy pamiętać o zasadzie, że im mniejsza powierzchnia zabudowy, tym mniejsze będą straty ciepła | fot.: materiał partnera

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na poziom energooszczędności domu jest odpowiedni poziom termoizolacyjności wszystkich przegród zewnętrznych. O odpowiednią termoizolacyjność można zadbać poprzez zastosowanie materiałów o  dobrych parametrach termoizolacyjnych, zadbanie o szczelność wykonania izolacji oraz odpowiednią grubość warstwy termoizolacyjnej: dla ścian (20 cm) i stropodachu (30cm).

Nie bez znaczenia jest także stolarka zewnętrzna oraz jej ciepły i szczelny montaż. Należy zwrócić uwagę na jej parametry. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się okna o wyższych parametrach termoizolacyjnych, czyli te z niższym współczynnikiem przenikania ciepła.  Warto też rozważyć opcję zastosowania rolet zewnętrznych.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć potencjał energetyczny domu, niezbędna jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Zapewni ona nie tylko świeży i komfortowy mikroklimat w domu, ale też efektywną wymianę powietrza poprzez odzyskanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz.

Projekty domów ARCHON+ spełniają obowiązujące Warunki Techniczne 2021. W ofercie Pracowni do wyboru dostępnych jest ponad 2100 gotowych projektów domów, w różnorodnej stylistyce i wariantach funkcjonalnych.

Materiał partnera zewnętrznego