Dlaczego wilgotność powietrza w domu ma znaczenie?

0
2846
wilgoć w domu
Podstawowym odczytem wilgotności jest wilgotność bezwzględna, która mierzy ilość pary wodnej w powietrzu, podczas gdy wilgotność względna opisuje ilość wody w powietrzu w stosunku do temperatury | fot.: Fotolia

Niewielu z nas bierze pod uwagę istotę prawidłowej wilgotności powietrza w domu. Okazuje się jednak, że wilgotność może dotyczyć niemal każdego aspektu twojego domu – od zdrowia rodziny po stan drewnianych podłóg. Jeśli nigdy nie myślałeś o jej znaczeniu, najwyższy czas zacząć.

Wilgotność powietrza – czym jest?

Aby zrozumieć wpływ wilgotności na dom, ważne jest, aby zrozumieć jej istotę. Podstawowym odczytem wilgotności jest wilgotność bezwzględna, która mierzy ilość pary wodnej w powietrzu, podczas gdy wilgotność względna opisuje ilość wody w powietrzu w stosunku do temperatury. Ponieważ gorące powietrze może utrzymywać więcej wilgoci niż zimne powietrze, wilgotność względna w wysokiej temperaturze jest o wiele bardziej odczuwalna niż w niższych temperaturach.

Należy pamiętać, że bezwzględna wilgotność i wilgotność względna nie są terminami wymiennymi, a wilgotność względna ma głębszy wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach.

Wpływ wilgotności na jakość powietrza w pomieszczeniach

Jakość powietrza w pomieszczeniach jest najważniejszym czynnikiem, jeśli chodzi o dobre oddychanie w domu. Jeśli spadnie poniżej pewnego poziomu, będziesz mieć problemy z oddychaniem. Prawdziwym problemem jest to, że większość właścicieli domów przypisuje słabą jakość powietrza pyłkom, kurzom i innym zanieczyszczeniom, ignorując rolę, jaką odgrywa wilgotność.

Niska wilgotność jest jedną z głównych przyczyn dolegliwości rozwiniętych w domu. Oto, jakie może dawać objawy:

  • Sucha, popękana skóra,
  • Zakrwawiony i suchy nos,
  • Spierzchnięte wargi,
  • Wysychające zatoki.

To tylko niektóre z problemów zdrowotnych, które mogą rozwinąć się w niskiej wilgotności. Ponadto, istniejące stany, takie jak astma lub zapalenie oskrzeli, które mogą ulec pogorszeniu.

W wysokiej wilgotności na pierwszy plan wysuwają się inne zagrożenia. Duża wilgotność pozwala na rozwój wielu mikroorganizmów, w tym roztoczy kurzu, bakterii i pleśni. Roztocza mogą wzmacniać skutki problemów z układem oddechowym, zwłaszcza jeśli rozmnażają się w pościeli i meblach.

Znaczenie wilgoci w twoim domu

Zdrowie Twojej rodziny jest główną troską, jeśli chodzi o wilgotność w pomieszczeniu. Ma ona jednak  negatywny wpływ także na twój dom. Mianowicie, wilgoć sieje spustoszenie na drewnianych powierzchniach w twoim domu. Gdy wilgotność jest zbyt niska, drewno nie otrzymuje wystarczającej ilości wody, aby zachować swoją formę. Każde ziarno lub pierścień w drewnie reaguje inaczej na wilgotność, a kiedy nie jest na właściwym poziomie, zaczyna schnąć i pękać. Powoduje to niszczenie drewnianej podłogi, mebli i instrumentów muzycznych oraz zmusza do kosztownej naprawy.

Kiedy wilgotność w twoim domu będzie na stałym, zbyt wysokim poziomie, także mogą pojawić się problemy. Jednak, w przeciwieństwie do niskiej wilgotności, łatwiej ją zidentyfikować. Jeśli zauważysz nadmierne gromadzenie się wilgoci na powierzchniach, a także skraplanie się wody na oknach i ścianach, wilgotność twojego domu jest o wiele za wysoka. Nadmiar wilgoci powoduje, że drewno puchnie i wypacza się. Duża wilgoć niszczy zarówno sztuczną, jak i naturalną podłogę z twardego drewna. Oprócz niszczenia drewna, wysoka wilgotność może przedostawać się do ścian i pod podłogą, co sprzyja ich gniciu. Kiedy tak się dzieje, jedynym rozwiązaniem jest wymiana podłóg, płyt gipsowo-kartonowych i słupków ściennych.

Jak poznać zły poziom wilgoci? Idealna wilgotność w domu

Chociaż nadmiar wilgoci na ścianach i oknach jest względnie łatwy do wykrycia, to identyfikacja zbyt suchego powietrza nie jest tak prosta. Niektóre bardziej oczywiste oznaki zbyt wysokiego poziomu wilgotności w domu to:

  • Odklejanie się tapet lub powstawanie pęcherzyków na pomalowanych ścianach,
  • Plamy po wodzie na ścianie,
  • Widoczny wzrost pleśni,
  • Stęchły zapach.

Ciekawą oznaką niskiej wilgotności w domu jest wzrost elektryczności statycznej (elektryzowanie się przedmiotów), a także częste problemy z urządzeniami i pozostałą elektroniką domową. Inne oznaki dotyczą nas samych i są związane z objawami niskiej wilgotności, np. przesuszony nos.

Jaka jest idealna wilgotność w domu?

Idealna wilgotność w domu nie jest łatwa do określenia, ponieważ opiera się na osobistych gustach i temperaturach zewnętrznych. Idealnie, wilgotność w domu powinna wynosić od 30 do 40 procent w miesiącach zimowych, podczas gdy latem może oscylować w granicach od 40 do 60 procent.

Wilgotność powietrza ma wpływ na zdrowie naszej rodziny oraz komfort oddychania. Może powodować niszczenie powierzchni domu, mebli oraz sprzętu elektronicznego. Warto zaopatrzyć się więc w urządzenie do jej pomiaru (higrometr) i w zależności od potrzeb, nawilżyć lub osuszyć powietrze.


KGR