Czym jest szara woda, w jaki sposób można ją wykorzystać i dlaczego warto?

0
375
szara woda
Warto zastanowić się nad inwestycją w system oczyszczania wody szarej | fot.: stock.adobe.com

Nie od dziś wiadomo, że zasoby wody kurczą się na świecie. Już teraz szacuje się, że ponad 2 mld osób na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej, a sytuacja z roku na rok jest coraz gorsza. Mamy coraz mniej wody, podczas gdy zapotrzebowanie na nią nieustannie rośnie. Są rejony gdzie już jej brakuje, a ludzie muszą przemierzać wiele kilometrów, żeby ja zdobyć. Największy deficyt wody na świecie obejmuje północne i południowe rejony Afryki, ale przewiduje się, że w ciągu kilkunastu lat niedobór wody może obejmować południową cześć Azji, Australię, a nawet Stany Zjednoczone Ameryki. W obliczu takiej sytuacji powinniśmy się zastanowić, co możemy zrobić ,żeby zminimalizować użycie wody w naszych gospodarstwach domowych. Nawet podjęciem małych kroków przez wielu ludzi, może przyczynić się do znaczącej redukcji zużycia wody.

Woda z odzysku, czy to ma sens?

 Nie bez powodu mówi się, że woda jest źródłem życia. Potrzebna jest nam na co dzień, bez niej człowiek nie jest w stanie przeżyć dłużej niż kilka dni. Potrzebują jej nie tylko ludzie, ale także rośliny i zwierzęta.  Już od najmłodszych lat wpaja się dzieciom, jak ważne jest dbanie o zasoby wody. Zaleca się zakręcanie wody podczas mycia zębów, branie szybkiego prysznica zamiast długiej kąpieli czy włączanie tylko i wyłącznie pełnej pralki czy zmywarki. Ale czy myśleliśmy kiedyś o tym, żeby wykorzystać wodę ponownie? Do czego możemy użyć taką wodę?  

Szara woda, czyli woda z recyklingu

Co to jest woda szara? Najprościej można byłoby ją określić, jako wodę zużytą, wolną od fekaliów. Woda szara zyskała swoją nazwę ze względu na kolor. Jest to woda, którą uzyskujemy w gospodarstwie domowym po myciu naczyń, ścieraniu kurzu, czy kąpieli. Oczywiście woda ta nie móże być zakwalifikowana jako woda zdatna do spożycia, ale z drugiej strony nie jest też wodą silnie toksyczną, zatem można jej użyć ponownie.

Do czego wykorzystać wodę szarą?

Wielu z nas pewnie zadaje sobie pytanie, do czego taka lekko zabrudzona woda może nam się przydać. Otóż istnieje wiele zastosowań takiej wody. Możemy ją użyć między innymi do: mycia samochodu, podlewania terenów zielonych, sprzątania czy spłukiwania wody w toaletach. Używanie wody szarej do tych prac pozwoli nam ograniczyć zużycie wody pitnej, a także zaoszczędzić pieniądze.

Jak to działa, czyli jak odzyskać już raz zużytą a wodę?

Jeżeli chcemy odzyskać wodę z kąpieli czy mycia naczyń, niezbędne będzie w naszym domu zamontowanie odpowiedniej instalacji kanalizacyjnej lub przerobienie już istniejącej. Zużyta przez nas woda będzie trafiać do specjalnego zbiornika, gdzie poddawana będzie odpowiednim procesom oczyszczania, utylizacji bakterii i filtrowania. Tak uzdatniona woda może być ponownie wykorzystana do wielu prac domowych.

Warto zastanowić się nad inwestycją w system oczyszczania wody szarej. Nie tylko przyczyni się on do znaczącej redukcji zużycia wody w naszym domu, ale także zapewni nam oszczędności. Ponowne wykorzystanie wody w naszych domach to dobry krok w stronę ekologii i wspólnego dbania o naszą planetę.

EKA