Tradycyjne oświetlenie zużywa w porównaniu do ledowego znacznie więcej energii elektrycznej, dlatego też wiele osób decyduje się na zastosowanie tego ostatniego ze względu na możliwość oszczędności. Chociaż coraz więcej użytkowników dostrzega zalety tego rozwiązania, nie brakuje również głosów krytyki. Czy należy im wierzyć?
Wokół oświetlenia LED narosło już wiele mitów. Niektórzy twierdzą, że nie należy ich stosować, bo niekorzystnie działają na ludzki organizm i mogą przyczynić się do trwałych uszkodzeń siatkówki oka. To poważne zarzuty, dlatego warto dowiedzieć się ile jest w nich prawdy. Przede wszystkim jednak trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że światło wpływa na nasze samopoczucie w znaczący sposób. To o ciepłej barwie stwarza odpowiednią atmosferę do odpoczynku, zaś chłodniejsze pobudza do działania i sprzyja koncentracji. Wiele osób uważa, że oświetlenie LED emituje światło o barwie niebieskiej, które męczy oczy i może przyczynić się do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. Prawda jednak jest nieco inna.
Jak niebieskie światło wpływa na wzrok?
Promieniowanie o niebieskim odcieniu wchodzi w skład widma światła zarówno naturalnego, jak i wytwarzanego sztucznie. To właśnie ono odpowiada za pobudzenie i sprzyja skupieniu uwagi na wykonywanych zadaniach. Zbyt duża ilość światła niebieskiego ma jednak negatywny wpływ na siatkówkę oka i może ją uszkodzić. W technologii LED, do wytworzenia światła białego wykorzystywane są diody wytwarzające światło niebieskie, natomiast światło to przechodząc przez specjalny luminofor, wytwarza światło białe. W taki sposób można uzyskać światło białe o różnym odcieniu całkowicie bezpieczne dla oczu i skóry. Dotyczy to jednak wyłącznie źródeł i lamp LED pochodzących od znanych i renomowanych producentów, których produkty były badane m.in. pod względem bezpieczeństwa fotobiologicznego. Norma bezpieczeństwa fotobiologicznego wymienia kilka zagrożeń dla oczu i skóry, które mogą być wywołane zbyt dużą ilością promieniowania elektromagnetycznego z zakresu od 200 nm do 3000 nm, w tym np. światła niebieskiego. Jakość tanich odpowiedników nie zapewni bezpiecznego użytkowania, dlatego lepiej z nich zrezygnować – w tym przypadku nie warto oszczędzać.
Dlaczego wzrok się męczy?
Tanie źródła światła LED nie tylko emitują światło negatywnie mogące wpływać na wzrok, ale również mają inne wady wynikające z zastosowania tanich rozwiązań elektronicznych w ich konstrukcji. Tania elektronika, to tanie elementy elektroniczne, a tanie elementy elektroniczne cechują się m.in. gorszymi parametrami technicznymi. To będzie wpływało negatywnie na jakość źródła, czy też oprawy ledowej. Przede wszystkim ich użytkowanie może wiązać się z wystąpieniem tzw. efektu migotania, który jest bardzo męczący dla ludzkiego oka, powoduje dyskomfort. Niezależnie od natężenia powoduje zmęczenie i ból oczu, utrudnia koncentrację, a nawet może wywołać zawroty głowy. W takich sytuacjach zazwyczaj pomaga wymiana żarówki LED na produkt od wiarygodnego producenta, do którego mamy zaufanie. Jeśli mimo to migotanie nie ustaje, przyczyna może tkwić w niesprawnej instalacji elektrycznej, co oczywiście powinien zweryfikować specjalista. Innym, niepożądanym efektem, który może się pojawić, jeśli mamy do czynienia ze źródłem ledowym od niewiarygodnego producenta, to np. efekt stroboskopowy (pozorne zwolnienie lub nawet zatrzymanie obiektu będącego w ruchu), czy też zakłócanie pracy innych urządzeń elektrycznych przez źródła LED i odwrotnie, inne urządzenia elektryczne mogą wpływać negatywnie na pracę źródeł i opraw LED, jeśli np. źródła nie spełniają wymogów normy kompatybilności elektromagnetycznej.
Szkodliwość oświetlenia LED – prawda czy mit?
Samo oświetlenie LED nie jest w żaden sposób szkodliwe dla ludzkiego zdrowia, o ile korzystamy z certyfikowanych produktów renomowanych marek. Przechodzą one liczne testy i są badane pod względem spełnienia wymaganych norm – tylko takie elementy oświetlenia mogą zostać oznaczone specjalnym atestem. Niestety, na rynku nie brakuje tanich odpowiedników, których używanie negatywnie wpływa na zdrowie. Możesz też sprawdzić czy żarówki LED działają na oczy i wzrok. Oprócz aspektów zdrowotnych, które są bardzo istotne, kiedy mamy do czynienia ze zdrowym i bezpiecznym światłem, inne korzyści wynikające ze stosowania tego typu oświetlenia to niskie koszty utrzymania, szybki zwrot inwestycji, ekologia, czy możliwość zastosowania w dowolnym pomieszczeniu. Oczywiście wymienione zalety dotyczą wyłącznie produktów renomowanych firm, których jakość potwierdzają odpowiednie certyfikaty i atesty. Chociaż ich cena jest wyższa, zapewniają one bezpieczeństwo użytkowania, a to przecież najważniejsze. Pamiętajmy też, że nawet najlepsze świetlówki nie spełnią swojego zadania, jeśli zostaną podłączone do wadliwej instalacji elektrycznej, dlatego należy jej montaż powierzyć profesjonalistom.
Materiał partnera zewnętrznego