Co zrobić, gdy zmywarka nie domywa naczyń?

0
747
mężczyzna przy zmywarce
Szukanie przyczyny niedomywania naczyń warto zacząć od sprawdzenia, czy nie był to jednorazowy wypadek | fot.: stock.adobe.com

Kawałki jedzenia, smugi, nieprzyjemny zapach, każdego użytkownika zmywarki mogą spotkać takie przykre niespodzianki na dopiero co umytych naczyniach. Zaraz po lodówce i kuchence, zmywarka jest najczęściej używanych urządzeniem AGD w domu. Większość z nas nie wyobraża sobie codziennego życia bez niej, ale mało kto wie jak o nią dbać, aby służyła nam jak najdłużej, bez zostawiania zabrudzeń.

Szukanie przyczyny niedomywania

Szukanie przyczyny niedomywania naczyń warto zacząć od sprawdzenia, czy nie był to jednorazowy wypadek. Może być on spowodowany np. problemem w dostawie prądu albo wody. Częstym przypadkiem niedomycia naczyń przez zmywarkę jest złe jej zapakowanie czyli niepoprawne ułożenie naczyń w środku. Wsadzenie zbyt dużej liczby naczyń prowadzi do złej dystrybucji wody w zmywarce i niedomywania niektórych przestrzeni. Natomiast wsadzenie zbyt wysokich naczyń, desek, misek może prowadzić do blokowania ramion spryskiwaczy, które nie mogąc się swobodnie obracać, nie będą dobrze myć. Jeśli jednak wykluczyliśmy niedomywanie z powodu złego zapakowania zmywarki przed wezwaniem fachowca do naprawy, porządnie ją wyczyśćmy. 

Czyszczenie zmywarki

Czyszczenie najlepiej zacząć od umycia dolnego koszyczka z filtrem. Wyciągamy go i czyścimy pod kranem ze wszystkich resztek jedzenia, tłuszczu i osadów. Następnie dokładnie wyjmujemy śmieci z miejsca, gdzie znajdował się koszyczek. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch zestawów koszyczków i filtrów, które możemy raz na jakiś czas wyjmować i wsadzać do czyszczenia razem z naczyniami w zmywarce.

Często problem z niedomywaniem naczyń wynika z zapchania ramion spryskiwaczy. W małych dziurkach, którymi wypływa woda, mogą się zbierać resztki jedzenia, co skutkuje ich zatkaniem i niedostatecznym płukaniem naczyń. Ramiona należy wyjąć i usunąć z ich środka śmieci. Niestety nie jest to proste zadanie, ponieważ w większości zmywarek ramiona są nierozkładane. Należy je kilka razy przepłukać pod kranem, aż wszystkie nieczystości wypłyną ze środka.

Po wykonaniu powyższych czynności uzupełniamy sól i nabłyszczacz. Warto też sprawdzić, czy mamy dobrze ustawione dozowanie nabłyszczacza, jego nadmiar może wpływać na zostawianie smug na naczyniach.

Odświeżanie zmywarki

Na koniec myjemy całość za pomocą specjalnego preparatu do czyszczenia zmywarki. W sklepach są gotowe buteleczki ze środkiem czyszczącym, które wystarczy wsadzić do zmywarki bez naczyń i ustawić odpowiednią temperaturę. Dokładna instrukcja znajduje się na preparacie. Po takim zabiegu zmywarka jest błyszcząca i pachnąca. Tego typu odświeżanie należy wykonywać przynajmniej raz w miesiącu.

Pomoc fachowca

Niedomywanie naczyń może być spowodowane poważniejszymi usterkami, takimi jak uszkodzenie grzałki, dozownika z detergentem, elementów elektroniki. W takim przypadku konieczne będzie wezwanie fachowca i jego profesjonalna pomoc w naprawie zmywarki.

Bez paniki

Jeśli zmywarka nie domywa, nie wpadaj w panikę. Serwis to ostateczność, w większości wypadków wystarczy porządne czyszczenie według powyższego schematu i zmywarka działa jak nowa. Na co dzień pamiętajmy, o dokładam usuwaniu resztek z talerzy i garnków, a raz na jakiś czas wykonajmy czynności czyszczące. Dzięki temu zmywarka będzie zawsze lśnić, a co najważniejsze dobrze domywać naczynia.

GFR