

Dbałość o czystość naszych domów i mieszkań, to istotny element pozwalający na bezpieczne użytkowanie. Świeży zapach i czyste powietrze sprzyjają dobremu samopoczuciu i ogólnemu zadowoleniu. Niestety zdarza się, że pomimo naszych starań, zapominamy o tak istotnym elemencie jak konieczność stałej wymiany powietrza i zapewnienie właściwej wilgotności.
Wielu z nas lubi ciepło, zwłaszcza zimową porą, więc uszczelniamy drzwi, okna, zamykamy kratki wentylacyjne, żeby nie wiało zimnym powietrzem, nie wietrzymy pomieszczeń, żeby nie utracić cennego i drogiego (niestety) ciepła. Efektem tych działań jest zwiększona zapadalność na infekcje dróg oddechowych, skraplanie się pary wodnej na oknach i w konsekwencji pojawienie się szkodliwego dla zdrowia grzyba lub pleśni.
Wpływ grzyba i pleśni na zdrowie:
- spadek odporności i zwiększona w związku z tym skłonność do infekcji: nosa, gardła zatok, płuc, oskrzeli.
- zmęczenie.
- bóle głowy.
- bezsenność.
- skłonność do alergii.
- zaburzenia hormonalne.
- ryzyko uszkodzenia wątroby, nerek.
- niebezpieczeństwo wystąpienia nowotworów.
Aby zapobiec negatywnym wpływom na zdrowie i samopoczucie, istotne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury powietrza 18-22 stopni Celsjusza, oraz wilgotności powietrza 40-60% – można to sprawdzić higrometrem. Takie parametry powietrza znacznie ułatwią oddychanie, pozwolą na pozbycie się nieprzyjemnych objawów jak: drapanie i suchość w gardle, zatkany nos, katar, nadmierna senność.
Jak poprawić jakość powietrza w domu?
- Częste wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien w ciągu dnia, również w okresach jesienno-zimowych.
- Dbałość o czystość poprzez codzienne odkurzanie i wycieranie kurzu. Dla alergików pomocny będzie odkurzacz z filtrem Hepa.
- Zapewnienie drożności kratek wentylacyjnych i ich okresowy przegląd kominiarski. Dobrze sprawdzą się wentylatory wyciągowe lub kanałowe montowane zamiast kratki wentylacyjnej – poprawią wydajność wentylacji grawitacyjnej.
- Montowanie nawiewników w ramach okiennych w celu wymiany powietrza. Stały dopływ świeżego powietrza przez nawiewniki można regulować.
- Kwiaty doniczkowe w domu nie tylko w celach ozdobnych, również w celu nawilżenia powietrza, oczyszczania z nadmiaru dwutlenku węgla, promieniowania elektromagnetycznego, szkodliwych substancji jak: benzen, aceton, formaldehyd, toluen, pochodzących z chemii budowlanej. Do naszych sprzymierzeńców należy np. paprotka, fikus, zielistka, bluszcz pospolity, begonia, aloes, gerbera.
- Nawilżanie suchego powietrza zwłaszcza zimą, poprzez zawieszanie specjalnych nawilżaczy na grzejnikach.
- Stosowanie mechanicznych oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza – pomocne dla alergików i małych dzieci.
- Ozonowanie – mające na celu usunięcie uciążliwych zapachów, pozbycie się grzyba, pleśni, roztoczy, wirusów.
- Jonizowanie powietrza przy pomocy jonizatora pozwalające na usuniecie dodatnich jonów emitowanych przez urządzenia elektryczne. Wytwarzane jony ujemne neutralizują alergeny, jak: pyły, kurz, roztocza, drobnoustroje, dając czyste powietrze.
- Montaż wentylacji mechanicznej wywiewnej, nawiewnej lub systemu rekuperacji z odzyskiem ciepła – świetne rozwiązanie, pozwalające na uzyskanie przez całą dobę filtrowanego powietrza i usuwanie zanieczyszczonego. Rekuperacja pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu oraz daje możliwość montowania okien nieotwieralnych, co jest dodatkowym plusem, gdyż chroni przed smogiem, owadami, zanieczyszczeniami z zewnątrz.
Czyste powietrze bogate w tlen to podstawa naszego zdrowia. Należy zastanowić się, jaką wybrać metodę, która pozwoli oddychać lepszym powietrzem. Inwestycja w urządzenia filtrujące lub wentylację mechaniczną, może wydawać się niepotrzebna i bardzo droga, ale z punktu widzenia zdrowia i oszczędności energii, warto rozważyć.
ABA