Co jest ważne przy wyborze domowego nawilżacza powietrza?

0
524
Nawilżacz powietrza
Nawet najbardziej podstawowy nawilżacz, gwarantuje lepszy efekt niż położenie mokrego ręcznika na kaloryferze | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Wiele chorób oraz złe samopoczucie to wynik zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu. Może to być przyczyna ogólnego osłabienia organizmu, a przede wszystkim wielu problemów z głosem. Aby sobie z tym skutecznie poradzić, warto kupić sprawdzony nawilżacz powietrza. Sprawdzi się on szczególnie w okresie jesienno – zimowym, kiedy pali się w piecach i wilgotność powietrza jest jeszcze niższa niż zwykle. 

Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Do wyboru jest mnóstwo nawilżaczy powietrza. W sklepach można znaleźć bardziej lub mniej zaawansowane i profesjonalne urządzenia. Warto zdecydować się na zakup któregoś z nich. Nawet najbardziej podstawowy nawilżacz, gwarantuje lepszy efekt niż położenie mokrego ręcznika na kaloryferze.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest nawilżacz parowy. Jego działanie opiera się na wytwarzaniu ciepłej pary, która uwalnia się pod postacią bardzo delikatnej i przyjemnej mgiełki. Wystarczy wlać do zbiorniczka odpowiednią ilość wody i włączyć nawilżacz. Suche powietrze wlatuje do nawilżacza i miesza się z wodą, a na zewnątrz zostaje uwolnione dużo bardziej nawodnione. Niektóre modele posiadają także dodatkowe funkcje, jak np. dodatkowe oczyszczanie powietrza. Tego typu urządzenie można z powodzeniem umieścić w pokoju dziecięcym lub w sypialni.

Kolejną propozycją jest nawilżacz ewaporacyjny. Generuje on zimną parę, a zasady jego działania są niezwykle proste. W specjalnej komorze znajdują się filtry. Powietrze zasysane jest do urządzenia i wyrzucane na zewnątrz po nawodnieniu. Tego tupu urządzenia generują mniej energii. Aby uzyskać ciekawszy efekt, można zastosować wkłady zapachowe.

Bardzo ciekawym i nowoczesnym wyjściem, jest nawilżacz na ultradźwięki. Wykorzystuje on fale dźwiękowe, które mają niezwykle wysoką częstotliwość. Rozbijają one cząstki wody i w ten sposób tworzą mgiełkę, która zostaje rozpylona w powietrzy przy pomocy specjalnego wentylatora. Zależnie od preferencji, mgiełka może być zimna lub ciepła. Bardziej zaawansowane i droższe modele, zawierają specjalny higrometr, dzięki któremu można przez cały czas śledzić jak zmienia się wilgotność powietrza, która znajduje się w pomieszczeniu. Jest on bardzo energooszczędny. Z pewnością zaletą, jest też cicha praca.

Kupując nawilżacz powietrza warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim znaczenie ma cena. W pierwszej kolejności warto określić, ile pieniędzy jesteśmy w stanie poświęcić na ten cel. Ważna jest także powierzchnia danego pomieszczenia. Nawilżacz, który świetnie sprawdza się w malutkim pokoju, może sobie nie poradzić z nawilżaniem powietrza w dużym salonie. Poszczególne nawilżacze, mają też różne pojemniki na wodę. Im większa jest jego pojemność, tym rzadziej trzeba go napełniać. Jeżeli chcemy używać urządzenia przez cały rok, trzeba także zdecydować się na inny model, niż w przypadku używania go tylko w okresie grzewczym. Istotne są też dodatkowe funkcje jak np. odświeżanie zapachem, oczyszczanie czy jonizacja.


AKU