Audyt działki budowlanej- jak sprawdzić stan prawny działki?

0
1432
dom w budowie
Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, warto zorientować się jak sprawdzić stan prawny działki samodzielnie bądź z pomocą specjalistów | fot.: stock.adobe.com

Zakup działki budowlanej to bardzo poważna decyzja. Nie tylko ze względu na konieczność wydania naprawdę dużej sumy pieniędzy. To także kwestie związane ze stanem prawnym kupowanej działki. Kiedy już obejrzymy kawałek ziemi, który chcemy sobie kupić, sprawdźmy bardzo dokładne stan prawny działki. Pomocny w tym wypadku może okazać się audyt działki budowlanej. To sposób na to jak sprawdzić stan prawny działki, którą chcemy pozyskać na własność.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Na czym polega audyt działki budowlanej
  • Jak sprawdzić stan prawny działki, aby upewnić się, że jej zakup nie sprawi nam żadnych kłopotów w przyszłości.

Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, warto zorientować się jak sprawdzić stan prawny działki samodzielnie bądź z pomocą specjalistów. Ta druga opcja zapewnia w pełni profesjonalny audyt działki budowlanej. W takiej sytuacji będziemy mieć pewność, że nic nie umknęło naszej uwadze.

Jak sprawdzić stan prawny działki wystawionej na sprzedaż?

Sprawdzenie stanu prawnego działki budowlanej jest bardzo ważne z punktu widzenia osoby kupującej.  Sprawdzając stan prawny działki przed zakupem, możemy zorientować się czy osoba oferująca nam działkę rzeczywiście jest jej właścicielem i czy do działki nie rości sobie praw ktoś jeszcze. Dodatkowo uzyskamy informacje czy interesująca nas działka nie jest objęta ograniczeniami w zakresie zabudowy. Sprawdzenie stanu prawnego działki pozwala także na dotarcie do takich informacji jak te świadczące o tym, że działka jest na terenie zalewowym, znajduje się w strefie chronionej a także czy ma dostęp do mediów i do drogi publicznej.

Audyt działki budowlanej, jak sprawdzić stan prawny działki -dlaczego warto zlecić to specjalistom?

Audyt działki budowlanej to między innymi sprawdzenie zapisów w księgach wieczystych, wszelkich pozwoleń na budowę wydawanych w odniesieniu do konkretnej działki oraz sprawdzenie spraw dotyczących gruntu jako takiego. Audyt działki budowlanej pozwala także na stwierdzenie czy działka jest działką odrolnioną i można na niej zbudować dom. Koszty związane z odrolnieniem gruntu są bardzo wysokie i często nie opłaca się kupować działki w stanie przed odrolnieniem. Warto zatem zlecić audyt działki budowlanej specjalistom, którzy posiadają wiedzę z zakresu prawa nieruchomości, zagospodarowania przestrzennego, prawa budowlanego i geodezji. Decydując się na profesjonalny audyt działki budowlanej, mamy pewność, że inwestycja, na którą się w jego następstwie zdecydujemy, będzie całkowicie bezpieczna i legalna.

Materiał partnera