Wydatki związane z organizacją ślubu i wesela

0
427
wydatki na wesele
Skromny ślub ma tę zaletę, że wszystko można przygotować w czasie kilku miesięcy | fot.: materiał partnera

Młode osoby, które planują zawrzeć związek małżeński zwykle już dużo wcześniej zastanawiają się, ile będzie ich kosztować organizacja całego przedsięwzięcia. Bardzo trudno jest podać jednoznaczną kwotę, bo wszystko zależeć będzie od charakteru imprezy i ilości gości. Sprawdź, co wziąć pod uwagę planując kosztorys ceremonii oraz przyjęcia weselnego.

Ile kosztuje skromne wesele?

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się przy okazji ślubu zorganizować skromne przyjęcie. Takie imprezy są z reguły mniej liczne. Zaprasza się na nie najbliższą rodzinę, a liczba gości mieści się w granicach 20-50 osób. Skromny ślub ma tę zaletę, że wszystko można przygotować w czasie kilku miesięcy. Nie trzeba więc robić planów i rezerwacji na dwa czy trzy lata wcześniej. Przy skromnym ślubie część kosztów będzie identyczna jak przy dużym weselu. Trzeba kupić stroje ślubne, w tym suknie takie jak te https://www.weselezklasa.pl/poradnik/suknie-slubne/, opłacić fotografa, samochód do ślubu, uiścić opłaty w kościele i urzędzie, kupić wiązanki, udać się do fryzjera i kosmetyczki. W tym przypadku dużo mniej zapłaci się za przyjęcie. Zwykle odbywa się ono w restauracji, trwa krócej, a cena talerzyka jest mniejsza niż przy typowym weselu. Jednocześnie mniej wyda się na alkohol. Przy skromnym ślubie wiele osób rezygnuje z zespołu muzycznego, co jest dużą oszczędnością. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć np. na efektowne dekoracje ślubne, takie jak te https://www.weselezklasa.pl/dekoracje-slubne,39/. Imprezę na 30 osób można więc urządzić za około 20 000 zł.

Koszty tradycyjnego wesela

Tradycyjne wesele również nie jest łatwe do oszacowania pod względem kosztów. Wiele zależy od liczby gości, czy będzie to sto osób, czy może trzysta. Na cenę wpłyną też dodatkowe atrakcje takie jak pokaz sztucznych ogni, fotobudka czy wiejski stół. Najwięcej pieniędzy trzeba będzie zapłacić właścicielowi sali bankietowej. Z bardzo dużym kosztem wiązać się będzie także wynajęcie zespołu, który zapewni muzykę na wesela. Koszt wynajęcia fotografa plus usługa filmowania to również kilka tysięcy złotych. Robiąc kalkulację trzeba też wliczyć: zaproszenia, podziękowania, dekorację przed domem, tort, dekorację sali czy ewentualnie wynajęcie dodatkowych muzyków na ślub w kościele. Szacuje się, że wesele na 130 osób kosztuje około 60 000 zł i jest to opcja dość podstawowa, bez wyszukanych atrakcji. Zdarzają się wesela za które trzeba zapłacić nawet więcej niż 100 000 zł. Wszystko zależy od tego, jaką wizję na temat własnego ślubu mają młodzi. Jeśli ma to być duże wydarzenie, warto skorzystać z pomocy konsultanta ślubnego, który profesjonalnie zajmie się organizacją wesela.

Materiał partnera