Śluby humanistyczne coraz popularniejsze. Czym się charakteryzują?

0
664
ślub humanistyczny na plaży
Z punktu widzenia polskiego prawa, zawarcie ślubu humanistycznego nie niesie za sobą żadnych konsekwencji prawnych | fot.: stock.adobe.com

Jeszcze do niedawna osoby rezygnujące ze ślubu kościelnego, były skazane wyłącznie na formalną uroczystość w urzędzie stanu cywilnego. Piękna oprawa i podniosła celebracja chwili zawierania małżeństwa, była zarezerwowana przede wszystkim dla ślubu kościelnego. Na szczęście obecnie osoby niewierzące, po rozwodach czy niechcący brać ślubu kościelnego ze względów ideologicznych, mają alternatywę – ślub humanistyczny.

Ślub humanistyczny – na czym polega?

Urok ślubu humanistycznego polega na tym, że nie podlega żadnym regułom. Miejsce, w którym ma odbyć się ślub, przebieg uroczystości, słowa przysięgi, wybór mistrza ceremonii – wszystkie te elementy zależne są od państwa młodych. Dzięki temu jeden z najważniejszych dni w ich życiu może wyglądać dokładnie tak, jak go sobie wymarzyli.

Gdzie może odbyć się ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny jest ceremonią, która może się odbyć praktycznie w dowolnym miejscu, po dokonaniu ustaleń między państwem młodym a mistrzem ceremonii. W praktyce najchętniej wybierane są lokalizacje plenerowe – ogrody, lasy, plaże, ale również zabytkowe pałace i dworki.

Kto może zostać mistrzem ceremonii

Osoba udzielająca ślubu humanistycznego, nazywana jest zamiennie mistrzem ceremonii, celebransem, celebrantem. W przypadku ślubów humanistycznych mistrzem ceremonii może zostać dowolna, wybrana przez przyszłych małżonków, osoba. Oczywiście są osoby, które parają się zawodowo udzielaniem ślubów humanistycznych. Koszty ich usług są bardzo zróżnicowane, od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ofert mistrzów ceremonii warto szukać w Internecie.

Firmy przygotowujące śluby humanistyczne

W Polsce od kilku lat z powodzeniem prosperują firmy, zajmujące się organizacją ceremonii ślubów humanistycznych. Zapewniają one nie tylko udział mistrza ceremonii, ale także oprawę muzyczną, wystrój, catering, własną salę, itd. – dokładnie tak samo, jak w przypadku ślubów tradycyjnych.

Status prawny ślubów humanistycznych

Z punktu widzenia polskiego prawa, zawarcie ślubu humanistycznego nie niesie za sobą żadnych konsekwencji prawnych. Innymi słowy, jeśli w oczach państwa para chce być małżeństwem, musi sformalizować związek w urzędzie stanu cywilnego. Na szczęście akt ten może być uznany przez nich jedynie za dopełnienie formalności. Należy przy tym zaznaczyć, że w wielu innych krajach, jak na przykład w USA, ślubu może udzielić jakakolwiek osoba, posiadająca odpowiednią licencję. Być może i w Polsce doczekamy się kiedyś takiej możliwości, a wtedy ślub humanistyczny zyska realne znaczenie pod względem formalno-prawnym.

Dla kogo śluby humanistyczne?

Ślub humanistyczny to alternatywa dla osób odrzucających religię w każdym wydaniu, osób po rozwodzie, które nie mogą zawrzeć ponownego związku małżeńskiego w kościele, dla par homoseksualnych i trans płciowych. To rozwiązanie dla każdej pary, która czuje, że ani uroczystość kościelna, ani cywilna, nie jest spełnieniem ich marzeń o ceremonii zawarcia małżeństwa.

STU