Problem z erekcją – przyczyny i sposoby leczenia

0
596
problemy z erekcją
Medyczne określenie zaburzeń erekcji oznacza powtarzające się lub utrzymujące trudności z osiągnięciem wzwodu| fot.: materiał partnera

Zaburzenia erekcji to często występujący u mężczyzn problem polegający na niemożliwości osiągnięcia lub utrzymania wzwodu, co wiąże się z niemożliwością odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Wbrew pozorom i funkcjonującej w społeczeństwie nieprawdziwej opinii kłopoty z erekcją są zwykle odwracalne i nie występują wyłącznie u mężczyzn w starszym wieku. Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji i jak leczyć tę przypadłość?

Medyczne określenie zaburzeń erekcji oznacza powtarzające się lub utrzymujące trudności z osiągnięciem wzwodu. Problem ten powoduje niejednokrotnie frustracje u mężczyzn, problemy w relacji partnerskiej oraz zaburza samoocenę i samopoczucie obojga partnerów. W społeczeństwie wychowanym w kulcie męskości, płodności i niewybrednych żartów na tematy intymne niemożliwość „stawania na wysokości zadania” może powodować ogromne kompleksy i stres, które z pewnością nie wpływają korzystnie na jakość współżycia i sprawność seksualną. Pomimo medycznych danych informujących o występowaniu zaburzeń erekcji nawet u 1,5 miliona mężczyzn po 35. roku życia w Polsce, doświadczenie tego problemu osobiście wywołuje obawy u bardzo wielu mężczyzn, a jedynie 15% z nich zgłasza się do lekarza po poradę i diagnozę.1 Warto poznać przyczyny pojawienia się zaburzeń erekcji, w celu wyeliminowania ich oraz odczytania w porę sygnałów dawanych przez organizm, mogących świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych.

Przyczyny i leczenie zaburzeń erekcji

Występowanie zaburzeń erekcji może być spowodowane czynnikami zarówno fizycznymi, czyli organicznymi, jak i psychogennymi, związanymi ze stanem emocjonalnym i psychicznym mężczyzny. Czynniki te występują często jednocześnie, gdy w przypadku depresji, długotrwałego stresu, traumy lub zaburzeń funkcjonowania mózgu choruje nie tylko psychika. Wraz z problemami natury psychicznej często pojawia się wiele objawów somatycznych – osłabienie organizmu, nieprawidłowa praca narządów, układu hormonalnego i układu krążenia.

Na stan zdrowia organizmu niewątpliwy wpływ ma tryb życia – mężczyźni otyli, z nałogami, nieleczonymi chorobami serca, wątroby, układu krążenia, cukrzycą i innymi zaburzeniami metabolicznymi często mają problemy z osiągnięciem erekcji. Już podstawowe badania krwi i konsultacja u lekarza pierwszego kontaktu mogą rzucić światło na to, co mężczyzna może zrobić w celu odzyskania sprawności seksualnej. Eliminacja podstawowych przyczyn zaburzeń erekcji może być prosta, a stosunki seksualne znów satysfakcjonujące dla obojga partnerów. Udane życie seksualne ma wpływ na wiele aspektów życia – udane relacje, wyższą samoocenę i energię do codziennego działania. W przypadku wystąpienia zaburzeń erekcji warto więc podjąć kroki w celu wyeliminowania ich. Zmiana diety, aktywność fizyczna, eliminacja używek i poprawa atmosfery między partnerami potrafi zdziałać cuda.

Erekcja powstaje pod wpływem bodźca seksualnego uruchamiającego pracę mechanizmów odpowiedzialnych za dopływ krwi do prącia. Uzyskanie erekcji wymaga współdziałania układu nerwowego (ośrodkowego i obwodowego) oraz układu naczyniowego. Jeśli któryś z tych elementów nie pracuje prawidłowo, wówczas osiągnięcie lub utrzymanie wzwodu bywa niemożliwe. Zadbanie o organizm i usprawnienie jego działania poprzez zmianę nawyków, zdrowszy tryb życia oraz zapewnienie odpowiednich pobudzających bodźców (np. w postaci urozmaicenia życia seksualnego), pomogą w odzyskaniu sprawności i radości z seksu.

Jeśli problemy z utrzymaniem lub uzyskaniem wzwodu nie są spowodowane poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi, w leczeniu zaburzeń erekcji często stosowane są leki bez recepty zawierające syldenafil – substancję czynną, której działanie wspomaga mechanizm powstawania erekcji pod wpływem bodźca seksualnego. Działanie syldenafilu w preparatach takich jak Mensil pozwala na uzyskanie wzwodu i odbycie stosunku już w godzinę po przyjęciu łatwej do rozgryzienia i żucia tabletki. Stosowanie leku Mensil jest bezpieczne dla mężczyzn powyżej 18 roku życia, niemających problemów z układem krążenia i funkcjonowaniem wątroby.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Mensil, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. Postać farmaceutyczna: tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Mensil jest wskazany do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktu leczniczego Mensil niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne podawanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (np. azotynem amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu, nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkt leczniczy Mensil jest przeciwwskazany u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie o tego, czy miało to związek z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

Źródła:

  1. Rabijewski M i in. Etiopatogeneza i leczenie zaburzeń erekcji. Geriatria Polska 2007; 1: 203-208.
  2. Grabski B i in. Zaburzenia erekcji. Medycyna Praktyczna. https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji. Data dostępu: 19.04.2021 r.
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Mensil.

Materiał partnera