Organizacja pogrzebu w praktyce – niezbędne dokumenty i koszty

0
443
organizacja pogrzebu
Śmierć bliskiej osoby zawsze jest tragedią dla rodziny. Jak się okazuje, stanowi ona też niemiłe zaskoczenie dla portfela, bo koszty przeciętnego pogrzebu wraz z nagrobkiem przekraczają 10 tys. złotych | fot.: stock.adobe.com

Ostatnie półtorej roku okazało się tragiczne dla populacji Polski. Pandemia koronawirusa sprawiła, że zaczęliśmy masowo umierać, a ceny usług pogrzebowych poszybowały w górę. Niestety godne uhonorowanie zmarłego stanowi duży wydatek dla portfela przeciętnego Polaka. Jakie są koszty organizacji pogrzebu w praktyce? Jakie dokumenty należy mieć ze sobą, by usprawnić ten proces?

Wybór zakładu pogrzebowego i zasiłek z ZUS

Pierwszym krokiem podczas organizacji pochówku powinien być wybór zakładu pogrzebowego. Należy udać się do niego z odpisem aktu zgonu, który pozwoli na natychmiastowe przystąpienie do organizacji ceremonii. Zakład pogrzebowy zazwyczaj organizuje większość rzeczy związanych z pogrzebem, w tym wybór trumny i miejsca na cmentarzu, przewóz ciała czy zakup wieńców. Mimo to warto się upewnić, że firma zorganizuje wszystkie powyższe rzeczy, a także dopytać się o ich koszt. Zakład pogrzebowy pomoże także uzyskać zasiłek pogrzebowy z ZUS, który na ten moment wynosi 4 tys. złotych netto. Kwota ta jednak zazwyczaj nie wystarczy nawet na pokrycie kosztów usług zakładu pogrzebowego, którego usługi kosztują od 3 do nawet 8 tys. złotych w zależności od regionu Polski, wystawności uroczystości, rodzaju trumny czy ilości wieńców.

Katolicki pogrzeb to dodatkowe koszty

Większość Polaków decyduje się na katolicki pogrzeb, który wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Dotyczy to zarówno organizacji mszy pogrzebowej, jak i dodatkowych nabożeństw czy różańca oraz intencji mszalnych na rzecz osoby zmarłej. Okoliczności pogrzebu katolickiego należy uzgodnić z księdzem w lokalnej parafii, do którego warto się udać już z aktem zgonu – pozwoli to na przyspieszenie formalności. Teoretycznie odprawienie mszy pogrzebowej jest płatne na zasadzie „co łaska”, ale w praktyce stawka zależy od konkretnego księdza oraz regionu Polski i wynosi od 400 do 1000 złotych. Dodatkowe koszty mogą się też pojawić podczas organizacji nabożeństw czy oprawy muzycznej do mszy pogrzebowej. Alternatywą może być pogrzeb świecki, który charakteryzuje się dużą dowolnością. Zazwyczaj jednak na taką uroczystość wynajmuje się tzw. mistrza ceremonii, który zadba o organizację uroczystości oraz uhonoruje pamięć zmarłego odpowiednią mową.

W pogrzebie najdroższy jest… nagrobek

Ostatnią, najdroższą kategorią kosztów jest zapłata za miejsce na grób oraz sam nagrobek. Wysokość tej pierwszej zależy od rodzaju cmentarza i jego zarządu, ale w przypadku opłacenia grobu na dwadzieścia lat może wynieść nawet tysiąc złotych (zazwyczaj jednak mowa o ok. 400-600 zł). Znacznie droższy jest natomiast kamienny nagrobek. Można go zamówić u kamieniarza już po zorganizowaniu pogrzebu, a cena zależy od rodzaju kamienia czy trudności wykonania. Najdroższe nagrobki mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale w przypadku bardziej standardowych, normalnych nagrobków dla dwóch osób mowa o 4-8 tys. złotych.

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest tragedią dla rodziny. Jak się okazuje, stanowi ona też niemiłe zaskoczenie dla portfela, bo koszty przeciętnego pogrzebu wraz z nagrobkiem przekraczają 10 tys. złotych. Co prawda rząd zapowiada zwiększenie wysokości zasiłku pogrzebowego, ale plany te są wciąż niepotwierdzone, a na razie większość kosztów musi wziąć na siebie najbliższa rodzina.

TBO