Marzy ci się ślub za granicą? Sprawdź, co musisz wiedzieć o takim przedsięwzięciu i jak się do niego przygotować

0
567
ślub nad morzem
Każda para marzy o tym, żeby jej ślub odbył się w możliwie najpiękniejszym miejscu na świecie, w jakiejś niezapomnianej scenerii i żeby został niezapomnianym dla wszystkich dniem | fot.: stock.adobe.com

Każda para marzy o tym, żeby jej ślub odbył się w możliwie najpiękniejszym miejscu na świecie, w jakiejś niezapomnianej scenerii i żeby został niezapomnianym dla wszystkich dniem. W tej kwestii ogranicza nas jedynie budżet, przez co wielu ludzi po prostu z tego rezygnuje i ostatecznie ląduje nad polskim morzem, z chłodnym wiatrem we włosach. Mimo wszystko z roku na rok coraz więcej par decyduje się na ślub za granicą, który dla wielu jest zdecydowanie spełnieniem swoich marzeń. 

Ile kosztuje ślub za granicą?


Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od tego, jaką kwotę chcieliście przeznaczyć na wasz ślub, oraz jaką macie wizję.
Na wyspach greckich do jednej z najtańszych opcji należy ślub na plaży publicznej. Jeżeli jednak chcielibyśmy zaznać trochę prywatności na plaży prywatnej, musimy przygotować się na opłatę za pozwolenie, która może wynosić od 300 do nawet 2000 euro. Nie jest to nadal ostateczną kwotą, gdyż trzeba jeszcze doliczyć cenę za dekoracje na miejscu ceremonii. Jednymi z tańszych opcji jest również ślub w kapliczce lub w ogrodzie. Oczywiście, ustalając budżet trzeba wziąć pod uwagę wszystkie usługi tj. kreację, fotografa, kamerzystę, stylistę, fryzjera itp. 

Ślub za granicą – kościelny czy cywilny?


Kiedy wybraliśmy już miejsce na ceremonie, czas podjąć decyzję jaki chcemy rodzaj ślubu. Jeśli zdecydowaliśmy się na ślub kościelny, będziemy potrzebowali zgody proboszcza naszej parafii, a także tak zwaną delegacje, która pozwoli na otrzymanie w Polsce świadectwa ślubu. Trzeba też zadbać o wizyty w poradni małżeńskiej, nauki przedmałżeńskie oraz należy przygotować wygłoszenie zapowiedzi ślubnych. Oprócz tych formalności, musimy również znaleźć księdza za granicą który udzieli ślubu.
W przypadku ślubu cywilnego sprawa jest niestety bardziej skomplikowana, gdyż na miejscu będziemy potrzebowali urzędnika stanu cywilnego, a ślub musi zostać zgłoszony w konsulacie co najmniej 2 miesiące przed uroczystością. Poza tymi formalnościami, trzeba jeszcze uzyskać dokument o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami Polski, który później trzeba będzie przetłumaczyć na język kraju, w którym chcemy wziąć ślub. Po ceremonii i powrocie do kraju, należy dostarczyć do urzędu cywilnego dokumenty takie jak: oryginał aktu małżeństwa, dowód osobisty, tłumaczenie przysięgłe aktu małżeństwa na język polski.

plaża dekoracje ślubne
Kiedy wybraliśmy już miejsce na ceremonie, czas podjąć decyzję jaki chcemy rodzaj ślubu | fot.: stock.adobe.com

Jak zorganizować ślub za granicą?


Oczywiście, to wszystko wymienione wyżej wydaje się dość stresujące i czasochłonne, na szczęście z pomocą przychodzą nam koordynatorzy ślubów. Na polskim jak i zagranicznym rynku istnieje bardzo dużo agencji ślubnych oferujących nam pomoc w zorganizowaniu wymarzonej uroczystości. Ceny usług takiego koordynatora nie można określić jednoznacznie, ponieważ każda agencja ma swój cennik i dobrze szukając powinniśmy znaleźć coś odpowiadające naszemu budżetowi. 

Reasumując, dobierając odpowiednią ofertę kraju pod nasz ślub, może wyjść on cenowo nawet taniej niż w Polsce, a doświadczenia jak i przeżyte chwile z pewnością zostaną w naszej pamięci na całe życie. Dodatkowo piękne i egzotyczne widoki z pewnością przysporzą uroczystości niesamowitego klimatu.

ZCZ