Zalety e-deklaracji

0
714
Mężczyzna wypełnia e-pit
Bramki elektroniczne Ministerstwa Finansów dostępne są całą dobę. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Coraz więcej osób przekonuje się do elektronicznego wypełniania deklaracji PIT – czyli do korzystania z tak zwanych e-deklaracji. Jest jednak cały czas spora grupa podatników, obawiających się nowych technologii lub nie widzących atutów tego rodzaju rozwiązania. Wychodząc naprzeciw pytaniom „dlaczego warto skorzystać z e-deklaracji” – warto więc przedstawić najważniejsze argumenty przemawiające za korzystaniem z elektronicznych PIT.

Wygoda pracy i korekt

Wypełnienie dość skomplikowanego formularza, bez konieczności poprawienia jakichkolwiek danych po drodze wydaje się zadaniem dość trudnym. Każdy może się po prostu pomylić. Wypełniając deklarację w wersji elektronicznej można wracać do poszczególnych pozycji i zmieniać wprowadzone tam dane. Niestety w wersji tradycyjnej czeka nas zmienianie wpisanych treści, przekreślanie i najprawdopodobniej wypełnianie danej części po prostu od początku. Dodatkowo warto zauważyć, że nie każdy z nas posiada ładny charakter pisma. W przypadku formularzy papierowych może zdarzyć się, że urząd błędnie odczyta podawane przez nas informacje – co znów prowadzić może do konieczności wyjaśniania sytuacji itp. Pisząc na komputerze nie ma wątpliwości „co autor miał na myśli”. Na koniec, jeśli chodzi o e-pity warto zauważyć samą opcję pracy na komputerze. Niejednokrotnie w tradycyjnych formularzach ciężko było zmieścić tekst w ramach przewidzianego tam miejsca – na komputerze, formularz został odpowiednio zaprojektowany i dopasowany.

Elektroniczna rewolucja dostępności

Do tej pory wypełniając formularz w wersji papierowej podatnik zmuszony był posiadać poza kartkami i długopisem również kopertę, znaczek itp. Wszystko trzeba było kserować w iluś kopiach, a potem udać się osobiście do urzędu lub na pocztę. Dopasowując się oczywiście do pracy godzin w odpowiednich okienkach. Można było więc zapomnieć o urlopach w okresach deklaracyjnych, lub trzeba było ustanawiać specjalnych pełnomocników. Teraz dzięki e-deklaracjom praca jest zdecydowanie prostsza. Wystarczy własny komputer i dostęp do internetu. Pracować możemy z każdego miejsca na świecie, a bramki elektroniczne Ministerstwa Finansów dostępne są całą dobę. Oznacza to, że bez względu na to gdzie się obecnie znajdujemy, możemy wypełnić nasz PIT 24h na dobę 7 dni w tygodniu.

Oszczędności

E-deklaracje generalnie są dostępne dla każdego, bez żadnych dodatkowych opłat. Można je więc przesłać bez konieczności kupowania znaczka, czy płacenia za dojazd do urzędu. Co więcej nie potrzebne jest też drukowanie dokumentów – zaoszczędzimy więc nie tylko swój czas, ale również konkretne środki pieniężne. Elektroniczne Urzędowe Poświadczenie Odbioru ma moc dowodową zrównaną do potwierdzenia nadania listu poleconego – nie trzeba więc obawiać się, że poczynione oszczędności mogą spowodować mniejsze zabezpieczenie formalne podatnika.

Podsumowanie

Coraz więcej osób przekonuje się, że e-pity to doskonałe rozwiązanie dla każdego. Ministerstwo zapewnia, że wdrożyło odpowiednie rozwiązania zapewniające podatnikom, oraz przekazywanym przez nich informacjom, odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Specjalne szyfrowane połączenia, oraz sposoby logowania do systemu mają gwarantować spokój, a odpowiednio przeszkoleni pracownicy w urzędach sprawną i efektywną obsługę podatnika.


Materiał partnera zewnętrznego