Kolekcjonowanie znaczków pocztowych to bardzo przyjemne hobby, które jest w stanie zainteresować zarówno osoby młode, jak i te znacznie bardziej dojrzałe. W pewnym momencie można jednak stwierdzić, iż kolekcję warto sprzedać i coś na niej zarobić. Starannie wyselekcjonowana kolekcja może kosztować bardzo duże pieniądze, ale na samym początku trzeba ją rzetelnie wycenić. Kluczem do sukcesu jest to, aby zajął się tym renomowany sklep filatelistyczny.
Wycena znaczków pocztowych – przydatne wskazówki
Wycena znaczków może zostać przeprowadzona na kilka różnych sposobów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z zebraną kolekcją do wybranego sklepu udać się osobiście. Równie dobrze wycenę można zlecić przy pomocy sieci internetowej. To znaczna oszczędność czasu i spora wygoda dla zabieganych kolekcjonerów. Przed ostateczną wyceną warto zastosować się do kilku istotnych porad:
- usunięcie z kolekcji uszkodzonych egzemplarzy,
- przeanalizowanie internetowych katalogów znaczków pocztowych, które pomogą uzyskać podstawową wiedzę na temat wartości danej kolekcji (warto mieć jakieś porównanie).
Ważne jest to, aby wycenić całą kolekcję, a nie pojedyncze sztuki. Znaczki nie powinny być rozdzielane, ponieważ tym samym można zniweczyć cały swój trud włożony w ich zebranie. Najlepiej, jeśli kolekcjonerzy znajdą wybitnych specjalistów, mających bardzo duże doświadczenie branżowe. Wycena znaczków w tym przypadku przebiegnie profesjonalnie i sprawnie. Zainteresowanym zostanie zaproponowana dość pokaźna kwota, choć wiele zależy od tego, jak prezentuje się dana kolekcja.
Wycena znaczków pocztowych – jak to wygląda w praktyce?
Udając się do sklepu filatelistycznego, w którym pracują fachowcy trzeba mieć pełną świadomość tego, jak konkretnie przebiega proces wyceny znaczków pocztowych. Na samym początku dostarczone znaczki są identyfikowane. Chodzi m.in. o ustalenie daty oraz nazwy emisji. Może to być dość czasochłonne przedsięwzięcie (zwłaszcza w przypadku rzadko spotykanych „okazów”). Specjaliści zwracają również uwagę na nominał i numer katalogowy.
Następnym krokiem jest analiza autentyczności znaczków (kasowniki, druk, nadruk). Później pozostaje ocenić stan zachowania poszczególnych znaczków (najlepiej, jeśli nie występują na nich żadne uszkodzenia i ślady użytkowania) i określić obecną wartość rynkową. Kolekcjoner może taką ofertę zaakceptować lub też postarać się wynegocjować nieco korzystniejsze warunki. Kluczem do sukcesu jest znajomość rynku oraz własnej kolekcji, więc warto zgłębić w tym temacie posiadaną wiedzę.
Materiał partnera