Kreatyna – co to takiego i po co ją stosować?

0
1092
kreatyna biceps
Kreatyna należy do najpopularniejszych suplementów diety wśród kulturystów | fot.: materiał partnera

Kreatyna to substancja występująca naturalnie i umożliwiająca syntezę białek mięśniowych. Dzięki niej możliwe jest zwiększanie wydolności organizmu i budowanie masy mięśniowej, co jest szczególnie ważne dla sportowców. Kiedy powinno się sięgnąć po monohydrat kreatyny? Kto powinien go stosować?

Kreatyna – co to takiego?

Kreatyna występuje naturalnie w organizmie. Dzięki niej stymuluje się syntezę białek z pożywienia, co sprawia, że masa mięśniowa przyrasta szybciej. Zwiększenie udziału kreatyny w tkance mięśni jest również w stanie znacznie poprawić siłę i sprawność.

Stosowanie kreatyny w formie suplementów powinno być dostosowane do poziomu codziennej aktywności. Jeśli wykonuje się ciężkie i częste treningi, jabłczan kreatyny powinien być przyjmowany w większych ilościach niż w przypadku osób, które ćwiczą rzadziej i lżej. Zwykle za optymalną dawkę kreatyny uznaje się 1 g na 10 kg masy ciała, choć można stosować ją bez tego przelicznika w ilości 5 g dziennie.

Najpopularniejszy jest monohydrat i jabłczan kreatyny

Kreatyna w postaci monohydratu i jabłczanu jest najpopularniejszą formą tego preparatu. Dzięki niemu nie tylko buduje się silniejsze i większe mięśnie, ale i osiąga się szereg innych korzyści. Związek wykazuje właściwości wspierające odbudowę włókien mięśniowych uszkodzonych w czasie kontuzji, a także wspomaga proces gojenia się ran.

Bezpieczeństwo stosowania kreatyny na przyrost masy mięśniowej zostało udowodnione naukowo. Nie jest to żaden cudowny specyfik, który spowoduje błyskawiczny wzrost masy mięśniowej bez regularnych treningów. Jedynie systematyczne stosowanie kreatyny w połączeniu z ćwiczeniami siłowymi sprawi, że podniesie się odsetek beztłuszczowej masy ciała w organizmie.

Kiedy polecana jest suplementacja kreatyny?

Kreatyna należy do najpopularniejszych suplementów diety wśród kulturystów. Mogą sięgać po niego również inni sportowcy. Cytrynian kreatyny, monohydrat lub jabłczan mają nieco inne działanie, lecz każda z form suplementacji sprawia, że organizm jest silniejszy i lepiej radzi sobie w czasie intensywnych treningów.

W przypadku jabłczanu lub monohydratu kreatyny bez trudu osiągnie się ogólny wzrost siły, szybkości i wytrzymałości organizmu. Dzięki suplementacji bezpiecznie i zdrowo zadba się o swoją sprawność fizyczną. Niemalże każdy może brać kreatynę, jeśli tylko chce budować masę mięśniową i rzeźbić sylwetkę. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet, które nie muszą się obawiać, że zbudują męską, nadmiernie umięśnioną figurę. Kreatyna jest legalnym środkiem, którego nie trzeba się obawiać.

Materiał partnera