Eurogry kontra ameritrash – czym różnią się dwa najpopularniejsze rodzaje gier planszowych?

0
941
catan
Najpopularniejsze eurogry w Polsce to bez wątpienia "Osadnicy z Catanu" (obecnie dostępni w sprzedaży jako "Catan"), "Wsiąść do pociągu" oraz "Carcassone" | fot.: stock.adobe.com

Gry planszowe to świetny pomysł zarówno na rodzinny wieczór, jak i spotkanie ze znajomymi czy nawet niewielką domówkę, a ich rosnąca popularność przekłada się na coraz większą liczbę dostępnych tytułów. Każdy z nich różni się czasem rozgrywki, liczbą graczy, ale też wykorzystanymi mechanikami. W tym natłoku nowych premier i pozycjo polecanych przez znajomych łatwo się pogubić, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, który wyjaśni różnice pomiędzy eurogrami oraz grami ameritrash, czyli dwoma najpopularniejszymi rodzajami gier planszowych.

Eurogry, czyli Monopoly bez wad

By dowiedzieć się, czym tak naprawdę są eurogry, należy sięgnąć do najpopularniejszej gry planszowej świata – Monopoly. Powstała ona w USA w latach 30, a jej ogólnoświatowy sukces jest zasługą czytelnego, prostego pomysłu oraz jasnych zasad rozgrywki. Eurogry charakteryzują się dokładnie tymi samymi cechami co Monopoly i są pozbawione najpoważniejszej wady poprzednika, czyli zbyt długiej rozgrywki. W zależności od konkretnego tytułu wynosi on od 40 do 70 minut, dzięki czemu eurogry są idealne na niemal każdą okazję towarzyską. Co istotne, rozgrywka charakteryzuje się dużą nieprzewidywalnością i dużą zmiennością wpisaną w mechaniki rozgrywki, dzięki czemu za każdym razem gracze mogą liczyć na zupełnie nowe doświadczenie.

Najpopularniejsze eurogry w Polsce to bez wątpienia „Osadnicy z Catanu” (obecnie dostępni w sprzedaży jako „Catan”), „Wsiąść do pociągu” oraz „Carcassone”. Każda z tych gier, a także inne tytuły reklamowane jako eurogry trafią w gusta zarówno początkujących graczy, jak i doświadczonych miłośników planszówek. Stanowią też idealny wybór dla osób, które niemal w ogóle nie grają w gry planszowe.

Ameritrash, czyli gry planszowe po amerykańsku

Gry ameritrash różnią się od eurogier przede wszystkim znacznie większą złożonością, dużą rolą elementów losowych oraz opieraniem się na negatywnych interakcjach pomiędzy graczami. Te ostatnie w eurograch są dość rzadkie, dzięki czemu rozgrywka w gronie znajomych czy rodziny ma być przede wszystkim miłą oraz przyjemna. Natomiast gry ameritrash skierowane są do bardziej wymagających graczy, którzy cenią rywalizację, ale też klimat. Gry w stylu amerykańskim często opierają się na tworzeniu historii, a realia fabularne są bezpośrednio lub pośrednio odzwierciedlone w mechanice. Zgodnie z założeniem projektantów gracze powinni wczuć się w rozgrywkę i zatonąć w niej na długie godziny.

Najpopularniejsze gry ameritrash w Polsce to m.in. „Talizman. Magia i Miecz” oraz „Horror w Arkham„. Po ten gatunek gier planszowych powinni sięgnąć przede wszystkim doświadczeni gracze, którzy nie boją się wyzwań oraz mogą sobie pozwolić na kilkugodzinną rozgrywkę. Warto przy tym zauważyć, że nie wszystkie tytuły skierowane do najbardziej zagorzałych zwolenników planszówek są zaprojektowane w amerykańskim stylu. Popularne tytuły często stanowią syntezę obu podejść, czego przykładem może być „Scythe„, łączący rozbudowane realia fabularne oraz negatywne interakcję pomiędzy graczami z wyrazistym pomysłem na rozgrywkę oraz dużą zmiennością.

TBO