Wspólne czytanie to najcenniejszy dar od rodziców

0
1841
Czytanie dzieciom
Obserwacja i zapamiętywanie losów książkowych bohaterów pozwala dziecku ćwiczyć pamięć. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czytanie to doskonały sposób na wszechstronny rozwój malucha. Wspólna codzienna lektura w zupełności wystarczy do zaspokojenia wszelkich potrzeb emocjonalnych dziecka. Dodatkowo intensywnie wpłynie na jego rozwój intelektualny, psychiczny, a także społeczny, pozostawiając miłe wspomnienia i jeszcze mocniej splatając więź z rodzicem.

Obdarowując dziecko tym najcenniejszym darem, jakim jest wspólne czytanie, oddajesz mu cząstkę siebie, ofiarowujesz swój czas, pełne zaangażowanie i uwagę. Wpływa to na prawidłowy rozwój dziecięcej wrażliwości i buduje poczucie własnej wartości.

Zadbaj o prawidłowy rozwój intelektualny dziecka

Codzienna i regularna wspólna lektura korzystnie wpływa na wzbogacanie zasobu słownictwa, a także znajomości struktur językowych. Książki czytane na głos umożliwiają dziecku pełniejsze i trafniejsze formułowanie zdań i przekazywanie własnych myśli. Słuchając o losach bohaterów bajek i baśni, maluch obserwuje ciąg przyczynowo-skutkowy i jest w stanie przewidywać konsekwencje.

Ułatw dzieciom poznanie swojej natury

Obserwując poczynania książkowych postaci, dziecko otrzymuje jedną z najważniejszych lekcji w identyfikacji i wyrażaniu swoich emocji. Dzięki czytaniu z rodzicami maluch poznaje uczucia, uczy się ich wyrażania, nazewnictwa, a także weryfikuje swoje odczucia z uczuciami bohaterów bajek i baśni. Życie nie składa się wyłącznie z pozytywnych uczuć, dlatego tak ważne jest pokazanie dziecku również tych negatywnych, które stanowią naturalną część ludzkiego życia. Zaznajomienie się z nimi, a także nauczenie się, że nie są one czymś złym, pozwoli dziecku sprawniej dokonywać refleksji nad sobą.

Poćwicz koncentrację dziecka

Wspólne czytanie doskonale sprawdza się jako efektywne ćwiczenia koncentracji. Obecne czasy i wszechobecne kolorowe ekrany oraz rozpraszająca technologia zaburzają umiejętność koncentracji dzieci. Przyczynia się do tego głównie zbyt duża ilość bodźców atakująca maluchy z każdej strony. Stymulowanie dziecka wspólnym czytaniem pozwala mu skupić się wyłącznie na płynącej historii i rozgrywanych wydarzeniach. Czytając dziecku, możemy wydłużać czas, w którym maluch pozostaje skoncentrowany.

Stymuluj pamięć i zdolności mowy malucha

Obserwacja i zapamiętywanie losów książkowych bohaterów pozwala dziecku ćwiczyć pamięć. Jest to ważny bodziec zwłaszcza w okresie przedszkolnym. Umysł malucha będzie w stanie efektywniej odbierać, przetwarzać oraz zapamiętywać zdobyte informacje. Wspólne czytanie książek to również poważny oręż w walce z dysleksją.

Ukołysz dziecko do snu

Lektura po ciężkim dniu to najlepsza kołysanka. Dzieci często miewają problem z uspokojeniem się po całym dniu niesamowitych wrażeń. Relaksacja to umiejętność, której również należy się nauczyć. Czytanie przed snem to świetny sposób na wyciszenie malucha i ukołysanie go do przyjemnego snu i marzeń sennych.

Więcej o dobroczynnym wpływie czytania na najmłodszych przeczytasz na stronie: https://blog.oshopping.pl/dlaczego-warto-czytac-dzieciom-najlepsze-ksiazki-dla-dzieci/


Materiał partnera zewnętrznego