Rowerek biegowy czy hulajnoga – co wybrać dla malucha?

0
2766
Rowerek biegowy czy hulajnoga
Jeżeli należysz do tego grona rodziców, którzy zastanawiają się, co będzie lepsze dla ich dziecka, to podpowiadamy: rowerek biegowy jest mniej urazowy, uczy równowagi i korzystnie wpływa na umiejętności motoryczne dziecka. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zastanawiasz się, jak zachęcić swojego dwulatka do aktywnych spacerów? Możesz do tego wykorzystać gadżety, które pokochały już miliony dzieci – hulajnogi oraz rowerki biegowe. Z ich pomocą każdy spacer stanie się niezapomnianą przygodą. A jeśli nie wiesz, które rozwiązanie wybrać – w tym tekście znajdziesz odpowiedź na to pytanie!

Z roku na rok coraz więcej rodziców rozważa zakup rowerka biegowego dla swojego malucha. Popularność tych produktów systematycznie wzrasta, podobnie jak liczba publikacji i badań potwierdzających skuteczność rowerków w rozwoju zdolności motorycznych, nauce utrzymywania równowagi i kontroli jednośladu (w wieku, który pozwala na stopniowe oswajanie się z dwukołowym rowerem, zanim dziecko wsiądzie na klasyczny rower).

Niektórzy boją się, że jazda na rowerku biegowym zwiększa koślawość kolan. Nie ma jednak żadnych dowodów na poparcie tej teorii, a przeprowadzone analizy pracy ciała dziecka na rowerku biegowym przywodzą na myśl całkowicie przeciwne wnioski. – mówi specjalista ze sklepu rowerystylowe.pl. – Naszą tezę mogą potwierdzić publikacje Pawła Zawitkowskiego, fizjoterapeuty i autora wielu tekstów na temat wspomagania rozwoju dziecka, jak na przykład „Mamo, tato, co ty na to”, 'Niezbędnik dla rodziców niemowląt i małych dzieci”, „Co nieco o rozwoju dziecka”.

Czy hulajnoga nadaje się dla dwuletnich dzieci?

Ostatnio jednak na rynek rowerków i innych pojazdów dla dzieci w wielkim stylu powróciły hulajnogi. Coraz więcej dzieci, a także dorosłych, korzysta z tego środka transportu. Co więc wybrać w sytuacji, gdy w domu mamy dwu lub trzylatka? Co będzie lepsze dla naszego dziecka: rowerek czy hulajnoga? Który sprzęt pod względem poruszania się będzie korzystniejszy dla naszej pociechy, a który będzie stymulował rozwój ważnych umiejętności naszych dzieci?

Musimy pamiętać o tym, że zarówno hulajnoga, jak i rowerek biegowy w innym stopniu sprzyjają rozwojowi umiejętności motorycznych dziecka. Niektórzy zastanawiają się nad zakupem obu tych sprzętów, jednak nie zawsze rodzice mogą sobie na to pozwolić. Trzeba więc odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, które mogą pomóc nam podjąć właściwą decyzję.

Prosty w obsłudze rowerek biegowy dla dzieci

Rowerki biegowe stworzono z myślą o dzieciach, które są jeszcze za małe, aby móc jeździć na tradycyjnym rowerze. Swoich sił na rowerkach biegowych mogą próbować maluchy o wzroście około 80 centymetrów – dzięki konstrukcji rowerka biegowego dzieci wykorzystują całą energię swoich nóg na odpychanie się, podpieranie i hamowanie. Dzięki temu nauka jazdy nie jest zakłócona przez dodatkowe czynności, które mogą rozpraszać dziecko i utrudniać naukę jazdy, jak na przykład pedałowanie czy hamowaniu przy użyciu hamulców na kierownicy. Rowerki biegowe idealnie nadają się więc dla dwu- czy trzylatków.

Zalety hulajnogi dla dzieci

Hulajnogi są lżejsze niż rowerek, a na dodatek łatwo je składać i przenosić. Jednak nadają się głównie do jazdy po prostych drogach – na leśnej dróżce czy nierównościach po prostu się nie sprawdzą. Rowerek biegowy pod tym względem ma ogromną przewagę. Mimo to oba te sprzęty doskonale uczą równowagi, a na dodatek to właśnie hulajnoga pozwala oswoić się dziecku z większą prędkością. W przypadku rowerka biegowego jest to niemożliwe, chyba że dziecko zjeżdża z górki. Z drugiej strony za rozwijaniem większych prędkości kryje się również większa „urazowość” hulajnogi – łatwiej o wypadek na kamieniu czy nierównym podłożu.

Kontuzje w przypadku rowerków biegowych są oczywiście możliwe, nawet pod uważnym nadzorem rodziców. Pamiętajmy jednak, że dziecko może zrobić sobie krzywdę przy użyciu bardzo wielu codziennych przedmiotów – wystarczy chwila nieuwagi dorosłego. Rozsądne korzystanie z rowerka biegowego nie powinno spowodować żadnego urazu, a może dostarczyć bardzo wiele zabawy – mówi ekspert ze sklepu rowerystylowe.pl.

Zalety rowerka biegowego

Rowerek biegowy jest uważany za jeden z lepszych sprzętów, który pomaga dzieciom w poruszaniu się. Należy jednak pamiętać, że nadaje się on dla dzieci, które skończyły 18 miesięcy. Rowerki biegowe wpływają pozytywnie na rozwój fizyczny, a także pomagają doskonalić koncentrację i skupienie – pozwalają też ominąć etap nauki jazdy na rowerku z trzema kółkami. Na rowerku biegowym można także jeździć w lesie, w parku czy po piasku. Mimo że jest cięższy i mniej komfortowy w transporcie, to wspomaga rozwój dziecka znacznie lepiej niż hulajnoga, jest też bezpieczniejszy.

Rowerki biegowe dla dzieci nie mają pedałów (a także zębatki ani łańcucha) – dziecko ma więc szansę skupić całą swoją uwagę na kierunku, w którym jedzie. Dodatkowo dzieci na rowerkach tego typu uczą się utrzymywać równowagę i balansować ciałem – mają jednak świadomość, że w razie upadku mogą podeprzeć się nóżkami. Dzięki takiemu ćwiczeniu dzieci powoli otwierają się na kolejne doświadczenia – nabierają zaufania do siedzenia na rowerku i łatwiej je zachęcić do korzystania z modeli dla starszych użytkowników. Dodatkowo dzieci uczące się jazdy na rowerkach biegowych pod względem łapania równowagi i nauki jazdy rówieśników znacznie wyprzedzają swoich rówieśników, którzy uczą się jazdy na trójkołowych rowerkach lub rowerkach z dodatkowymi, doczepianymi kółkami.

Według wielu ekspertów rowerek biegowy to po prostu łatwiejszy sposób na naukę jazdy i świetna alternatywa dla umieszczanie kijka pod siodełkiem w tradycyjnym rowerze. Rowerek biegowy zdecydowanie ułatwia życie nie tylko dzieciom, ale i rodzicom – mówi ekspert z serwisu rowerystylowe.pl.

Rowerek biegowy czy hulajnoga?

Jeżeli należysz do tego grona rodziców, którzy zastanawiają się, co będzie lepsze dla ich dziecka, to podpowiadamy: rowerek biegowy jest mniej urazowy, uczy równowagi i korzystnie wpływa na umiejętności motoryczne dziecka. Zdecydowanie na początek nauki z różnymi środkami transportu będzie to lepszy wybór niż hulajnoga czy rowerek trójkołowy. Rowerki biegowe ułatwiają również dzieciom wjeżdżanie pod górę, zjeżdżanie z góry i jazdę po parku czy lesie podczas rodzinnej wycieczki. Z takim gadżetem Twoje dziecko z pewnością pokocha spacery!


Materiał partnera zewnętrznego