Pierwsze objawy przeziębienia u dziecka

0
911
przeziębienie u dziecka
Odpowiednio wczesne wykrycie objawów przeziębienia u dziecka pozwoli więc nie tylko nie dopuścić do rozwoju choroby, ale też zapobiegnie pojawieniu się powikłań | fot.: pixabay

Twój maluch ma gorączkę, katar i boli go gardło? To mogą być pierwsze objawy przeziębienia, których nie należy bagatelizować. Nawet z pozoru niegroźne przeziębienie, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia małego człowieka. Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby i jak skutecznie sobie z nimi radzić?

Przeziębienie u dziecka – szybka reakcja

Już pierwsze, wydawać by się mogło, niegroźne objawy przeziębienia są tym, co powinno skłonić rodziców do zapisania malucha na wizytę lekarską. Szybka reakcja jest niezwykle ważna zwłaszcza w przypadku dzieci, ponieważ tego typu infekcja u najmłodszych może przyczynić się do tak poważnych dolegliwości, jak zapalenie oskrzeli, ucha środkowego czy płuc.

Odpowiednio wczesne wykrycie objawów przeziębienia u dziecka pozwoli więc nie tylko nie dopuścić do rozwoju choroby, ale też zapobiegnie pojawieniu się powikłań.

Profilaktycznie, warto podawać maluchowi specjalne preparaty, które uzupełnią jego dietę w składniki, skutecznie wspomagające prawidłowe funkcjonowanie dróg oddechowych i gardła, jak np. http://pelafen.pl/.

Pierwsze objawy przeziębienia: gorączka

Jednym z typowych objawów przeziębienia u dzieci jest gorączka i stan podgorączkowy. Należy jednak pamiętać, że u najmłodszych podwyższona temperatura ciała nie musi wynikać z infekcji, lecz np. z niegroźnego, ale bolesnego ząbkowania.

Aby skutecznie obniżyć temperaturę, rozbierz malucha, połóż do łóżka i nakryj cienkim kocem. Innym, sprawdzonym sposobem są zimne kompresy na czoło, podawanie środków przeciwgorączkowych (np. w formie czopków) przeznaczonych dla dzieci oraz krótkie, chłodzące kąpiele.

Do miski można także nalać letnią wodę, zanurzyć w niej mały ręcznik lub miękką ściereczkę, następnie lekko wycisnąć i przetrzeć ciało dziecka. W razie konieczności, po około 10 minutach powtórz czynność.

Pierwsze objawy przeziębienia: nieżyt nosa

Katar jest kolejnym, charakterystycznym objawem przeziębienia. Wydzielina uniemożliwia dziecku normalne oddychanie i prowadzi do obrzęku małżowin nosowych. Maluch, który boryka się z katarem, może mieć dodatkowo zaczerwienione i szkliste oczy, często kicha i zamiast noskiem, oddycha ustami.

Choć w pierwszej fazie choroby wydzielina jest zwykle rzadka, z czasem gęstnieje i przybiera żółty lub zielony odcień, który świadczy o tym, że w organizmie doszło do zakażenia bakteryjnego. Maluch, u którego pojawił się katar, może więcej marudzić, wykazywać niechęć do zabawy i mieć trudności ze snem.

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko ma katar, zadbaj o to, by często wydmuchiwało nosek (przypominaj mu o tym). Jeśli jednak jest za małe, by robić to samodzielnie, używaj w tym celu specjalnego aspiratora.

Dobrym pomysłem będzie również nakropienie poduszki lub piżamki maluszka olejkiem aromatycznym (np. mentolowym) bezpośrednio przed snem, co przyniesie ulgę w zasypianiu.

Pierwsze objawy przeziębienia: ból gardła

Katar jako jeden z objawów przeziębienia u dziecka może prowadzić do innej, równie uciążliwej dolegliwości – bólu gardła.

Spływająca wydzielina nie tylko utrudnia oddychanie, ale przyczynia się do powstawania widocznego zaczerwienienia gardła. To zaś ma swoje odzwierciedlenie w zachowaniu dziecka, które staje się rozdrażnione, apatyczne, nie chce jeść, ale ma zwiększone pragnienie. Bólu gardła nie należy ignorować – w przeciwnym razie infekcja może przenieść się np. na migdałki.

Przy takim objawie przeziębienia u dziecka, koniecznie zapewnij mu odpowiednio dobrane środki łagodzące, dostępne np. w formie syropów, lizaków czy pastylek do ssania.

Pamiętaj, że są to tylko porady i nie zastąpią one konsultacji z lekarzem.


Artykuł sponsorowany