Odparzenia u dzieci – profilaktyka i niwelowanie podrażnień

0
1336
Pieluszkowe zapalenie skóry
Zaniedbane odparzenia mogą przekształcić się w sączące rany i nadżerki, które ulegają zainfekowaniu przez bakterie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Odparzenia, nazywane przez lekarzy pieluszkowym zapaleniem skóry, to najczęstszy rodzaj zmian skórnych występujących u niemowlaków, szczególnie w okresie pomiędzy 7. a 12. miesiącem życia. Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny o charakterze plam rumieniowych, grudek czy pęcherzyków, zlokalizowanych w miejscu przylegania pieluszki. Zaniedbane odparzenia mogą przekształcić się w sączące rany i nadżerki, które ulegają zainfekowaniu przez bakterie. Takie zmiany na pewno będą sprawiały dziecku dużo bólu, świądu i dyskomfortu. Dlatego tak ważna jest wiedza z zakresu zapobiegania powstawaniu takich ran oraz świadomość odpowiedniej pielęgnacji dziecka [1].

Jakie pieluszki wybierać?

Najlepszą i najzdrowszą opcją dla dziecka jest nienoszenie pieluszki. Dlatego, jeśli tylko mamy taką możliwość pozwólmy dziecku poleżeć bez niczego (można zakupić specjalne nieprzemakalne maty). Jeżeli mieszkamy w domu z ogrodem, to sytuacja jest tym bardziej komfortowa. Co innego tyczy się osób mieszkających w bloku. Postarajmy się jednak zapewnić swojemu dziecku trochę czasu każdego dnia (przynajmniej 30-60 minut dziennie), kiedy może odpocząć od leżenia w pampersie. Jeżeli chodzi o wybór pieluch, powinny być one bezzapachowe, bez żadnego koloru i nie zawierać chloru ani substancji konserwujących. Niektóre mamy decydują się na powrót do pieluch wielorazowych, ale taka opcja nie zawsze będzie komfortowa [2].

Jak dbać o okolicę pieluszkową?

Pieluszki należy zmieniać co 2-3 godziny (również w nocy) lub częściej, jeśli występuje taka konieczność. Pupę najlepiej przemywać wodą, a nawilżone chusteczki stosować raczej w sytuacjach, gdy jesteśmy poza domem. Przy wyborze chusteczek warto sprawdzić ich skład i unikać produktów z konserwantami, substancjami zapachowymi i długim składem [2].

Jaki krem na odparzenia wybrać?

Bardzo dobrym preparatem jest maść na odparzenia u dzieci Bepanthen. Stosowana codziennie przy każdej zmianie pieluszki pozwala uniknąć powstawania odparzeń. Jeżeli jednak skóra dziecka nie jest podrażniona i dobrze reaguje na pampersy, możesz nakładać ten preparat rzadziej. Maść należy stosować na oczyszczoną skórę okolicy pośladków i genitaliów, rozprowadzając równomiernie cienką warstwę. Skład maści nie zawiera konserwantów, barwników oraz substancji zapachowych. Co więcej, nie posiada tlenku cynku, który zaburza naturalną mikroflorę skóry, wysusza i podrażnia. Bepanthen może być stosowany także na podrażnione karmieniem sutki, ponieważ wzmaga ich regenerację. Dzięki obecności w składzie lanoliny oraz prowitaminy B5 (dekspantenolu) preparat chroni skórę i pozwala jej oddychać oraz stymuluje jej odbudowywanie się.

Co jeszcze można zrobić?

W przypadku wystąpienia podrażnień skuteczne mogą być kąpiele w nadmanganianie potasu (dodaj tylko parę kryształków na wannę wody do uzyskania bladoróżowego koloru), który działa odkażająco i wysuszająco. W ostateczności, w bardzo ciężkich przypadkach (miodowożółte strupy, pęcherze, krosty), po konsultacji z pediatrą, można zastosować maść ze sterydami i/lub antybiotykiem [3].

Bibliografia:

[1] – https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/61801,pieluszkowe-zapalenie-skory

[2] – http://mamapediatra.pl/2017/11/23/problemy-pod-pieluszka-dziecka-cz-1/

[3] – http://matkaaptekarka.pl/index.php/2018/05/29/masci-odparzona-pupe-niemowlat/


Materiał partnera zewnętrznego