Lego – na czym polega fenomen duńskich klocków?

0
1813
Zabawa klockami lego
Jednym z najważniejszych walorów zabawy klockami jest rozwijanie koncentracji u dziecka | fot.: Fotolia

Nie trzeba uzasadniać, że klocki LEGO to jedna z najbardziej niezwykłych zabawek dla dzieci. Od dawna układanie ich przynosi pociechom wielką radość, rozwijając jednocześnie kreatywność. Zabawa tymi klockami daje możliwość skonstruowania własnego, niepowtarzalnego świata. To możliwość działania dla dzieci w każdym wieku, mających różne zainteresowania. Radość tworzenia znajdą tu dziewczynki i chłopcy, zainteresowani samochodami, czołgami, lalkami, budowlami, smokami czy twierdzami. Każde dziecko może znaleźć coś dla siebie.

Krótka historia LEGO

Sprawcą tego zamieszania był cieśla i stolarz Ole Kirk Kristiansen, który w 1937 roku przygodę z zabawkami rozpoczął od stworzenia drewnianych klocków o bardzo wysokiej jakości. Biznes ten przejął syn Godtfred. wtedy powstała nazwa firmy „LEGO”, co w duńskim języku oznacza „baw się dobrze”. Potem zmieniono nazwę na „Lego Mursten” czyli po prostu klocki LEGO. Do dnia dzisiejszego tę światową firmę prowadzi rodzina Kristiansen, co świadczy o wielkiej sile i wiarygodności tego przedsięwzięcia.

Lego – zabawa dla każdego

Fenomen klocków Lego jest złożony. Najważniejszą zaletą jest to, że bawi się nimi każdy, niezależnie od wieku. Klocki układa tata z synem, matka z córką, koleżanki, koledzy, dorośli, Prawdopodobnie każdy z nas miał w jakiś sposób styczność z LEGO. Ktokolwiek weźmie do rąk klocki, wkracza w dziecięcy świat, zaczyna układać, konstruować, bawić się bezwiednie, a często w konsekwencji pasjonować. Klocki mają tę fenomenalną właściwość, że można z nich praktycznie wszystko ułożyć, ponieważ są uniwersalne. Do zabawki dołączone są schematy, które można wykorzystać jako inspirację, ale z powodzeniem mamy możliwość stworzyć własne konstrukcje. Tworzymy z klocków cokolwiek chcemy, łączymy jak chcemy, a w efekcie możemy wykorzystać w dalszej zabawie. LEGO to szeroko pojęta nauka, zachęca do działania, kształtuje kreatywność, rozwija samodzielność, rozwija wyobraźnię, a także  pobudza do przeżywania pozytywnych emocji.

Czego uczą klocki

Jednym z najważniejszych walorów zabawy klockami jest rozwijanie koncentracji u dziecka. W dzisiejszych czasach trudno o skupienie uwagi ze względu na mnóstwo bodźców i pokus w koło nas. Budowanie, konstruowanie na podstawie schematów lub samodzielnie, celowe łączenie elementów, a w konsekwencji stworzenie wymarzonej konstrukcji to znakomita możliwość treningu skupienia uwagi u dziecka. Następne dobro tej zabawki to ćwiczenia manualne, rozwijanie sprawności i koordynacji wzrokowo – ruchowej, niezbędna dla malucha w późniejszym życiu. Podczas zabawy występują takie czynności jak: obserwacja, odwzorowywanie, manipulowanie, łączenie, a w konsekwencji ćwiczenia motoryki. Dziecko nie czuje presji tego rodzaju nauki, uczy się przy okazji absorbującej zabawy klockami. Niezwykle ważną zaletą LEGO jest również rozwijanie wyobraźni, pomysłowości i kreatywności. Schematy są tu materiałem pomocniczym. Ze względu na uniwersalność klocków, konstrukcje można tworzyć samodzielnie, a potem dzięki wyobraźni dziecko działa dalej, tworząc nowe tematy do zabaw,  Jeszcze jednym nieodzownym walorem  w nauce jest wyrabianie wytrwałości. Tu nagrodą za cierpliwość jest oczekiwana konstrukcja, zabawka. Dążenie do celu jest bardzo atrakcyjne, bo i efekt jest pożądany przez dziecko. Osiągnięcie celu  jednocześnie bardzo dobrze wypływa na samoocenę, bo mały konstruktor jest dumny, że zbudował, zrobił, skonstruował. Nie sposób wymienić wszystkich zalet LEGO. Na czym polega fenomen klocków, wszyscy wiedzą. Dlatego też są one bardzo cenione na świecie, a producenci idąc z duchem czasu, wciąż je unowocześniają, tworząc nowe modele, również na podstawie ulubionych książek i filmów.

MNO